Reklama

Štátny hackaton priniesol inovatívne aplikácie, ktoré pomôžu seniorom

Zdroj | Alessandro Vallainc
Stanislav Vinc
Zdroj | Alessandro Vallainc
Zdroj | Alessandro Vallainc

Pod gesciou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) v spolupráci s Inovačným centrom Campus cowork, sa začiatkom decembra odohral už druhý hackaton s tematikou „Seniori v digitálnom priestore“.

Výsledkom hackatonu organizovaného z Plánu obnovy a odolnosti sú 3 víťazné riešenia, ktoré si počas hackatonu aj priamo vyskúšalo 8 testerov z radu seniorov. V priebehu roka sa z rovnakého plánu budú financovať aj ďalšie hackatony.

MIRRI prostredníctvom série Hackathonov ako inovatívnej formy podpory nových nápadov plánuje identifikovať inovatívne digitálne riešenia s vysokou pridanou hodnotou pre spoločnosť. Kľúčová pre nás je aj samotná realizácia týchto digitálnych riešení a budeme sa tešiť na spoluprácu pri uvádzaní vybraných riešení do praxe. Cieľom už v poradí druhého hackathonu financovaného z Plánu obnovy a odolnosti bolo navrhnúť a vytvoriť riešenia pre zvýšenie motivácie seniorov k využívaniu digitálneho zariadenia a služieb a zároveň riešenia, ktoré by im pomohli jednoduchšie sa orientovať v digitálnom svete“ povedal zástupca MIRRI, generálny riaditeľ sekcie zodpovednej za tému hackatonov Peter Balík.

Obsah pokračuje pod reklamou

Víťazom hackatonu sa stal tím s názvom Valec, ktorý na základe behaviorálnych vied a prvkov gamifikácie vytvoril vzdelávaciu aplikáciu pre seniorov inšpirovanú svetoznámou aplikáciou Duolingo. Aplikácia obsahuje 100 tém z rôznych kategórií vo forme interaktívnych úloh, ktoré seniorov motivujú k opakovaniu znalostí, v čom sa počas ich plnenia môžu porovnávať aj s ostatnými používateľmi.

Senior za absolvované úlohy zbiera odmeny a podľa počtu bodov bude umiestnený v rebríčku najúspešnejších používateľov. Pridanou hodnotou aplikácie je navyše back-end analytika, ktorá zvyšku Slovenska poskytne cenné údaje o aktuálnej generácii seniorov v našom obyvateľstve.

Na druhom mieste skončil tím T Old Stars, ktorý vyvinul aplikáciu začnime.to. Aplikácia ponúka dve rozhrania, jedno pre seniora a druhé pre rodinu, ktorá má k dispozícii admin funkcie. Administrátor môže blízkemu seniorovi aktualizovať obsah podľa jeho špecifických potrieb.

“Seniori na Slovensku častokrát disponujú tlačidlovým telefónom a boja sa prejsť do digitálneho sveta s dotykovou obrazovkou. Preto sme veľmi radi, že naše riešenie začnime.to zaujalo porotu a budeme môcť prinášať online svet aj pre menej odvážnych seniorov, ktorí chcú, ale boja sa začať”, zhodnotila Lucia Maková z tímu T Old Stars.

Tretí tím Fireflies vyvinul projekt Digitálny lišiak, ktorý má hravou formou motivovať seniorov k používaniu moderných technológií. Základom riešenia je digitálna priručka, v ktorej si seniori môžu trénovať svoje zručnosti získané počas školenia.

“Hackathon sa niesol v uvoľnenej atmosfére a dopadol na výbornú. Téma priniesla super zmes konkrétnosti a otvorenosti, čo tímom dávalo veľa priestoru na kreativitu. To sa koniec koncov ukázalo aj na finálnych výstupoch. Mentori boli veľmi nápomocní a čerešničkou na torte boli seniori, vrátane pani Jarky Stanekovej z občianskeho združenia AkSen, ktorí prišli konzultovať riešenia a poskytli názor na vytvorené prototypy po ich priamej užívateľskej skúsenosti. Tešíme sa na to, aké témy prinesie hacknime.to do budúcnosti,” zhodnotil Lukáš Oškera z tímu Fireflies.

Tri víťazné tímy získali okrem finančnej odmeny aj možnosť tréningu s certifikovaným Google expertom v oblasti digitálneho marketingu či soft skills. MIRRI SK a Campus Cowork už avizujú organizovanie ďalších hackatonov na budúci rok, vždy s inou tematikou. Téma toho najbližšieho bude oznámená už začiatkom budúceho roka.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.