Štát podporí nákup elektromobilov sumou 5 000 €, má to však háčiky

ZDROJ | Tesla Motors

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky a Zväz automobilového priemyslu SR dnes oficiálne oznámili, že budú podporovať nákup elektromobilov do výšky 5 000 € a nákup hybridov do výšky 3 000 €. Po dlhom dobe sme sa tak konečne dočkali proaktívneho prístupu k ekologickým autám. Žiaľ, nie je všetko zlato čo sa blyští.

VW e-Golf 11

Projekt Ministerstva hospodárstva SR a Zväzu automobilového priemyslu SR podporí nákup elektromobilov a hybridov sumou viac ako 5,2 miliónov eur z peňazí Recyklačného fondu a prostriedkov Zväzu automobilového priemyslu SR.“

Ak dobre počítam, tak štát zadotuje maximálne 1 040 čisto elektrických automobilov, alebo 1 733 hybridov. Čo bude potom? Bude nová dotácia? Ťažko povedať. Snáď sa niekedy dostaneme na úroveň západnej Európy, kde sa chystá dokonca aj zákaz predaja automobilov na benzín či naftu.

„Je to prvý vážny a konkrétny krok na podporu elektromobility na Slovensku. Inšpirovali sme sa známym projektom šrotovného a chceme dostať na naše cesty viac elektromobilov, aby ich počet dosiahol potrebnú kritickú hranicu. Naším cieľom je pomôcť zmeniť módny trend na každodennú realitu.“ – skonštatoval minister hospodárstva Peter Žiga.

TESTVW e-Golf – „elektrina“ konečne v normálnom aute

Nissan LEAF 02
ZDROJ | Nissan

Dotácia do 5 000 €

Čisto elektrické automobily budú dotované sumou 5 000 € z kúpnej ceny vozidla. Plug-in hybridy budú z tejto sumy dotované do výšky 3 000 €.

Znie to celkom dobre, no podmienkou je, aby išlo o nový automobil kúpený u slovenského dílera. Ak si vyhliadnete vozidlo v zahraničí, o dotáciu požiadať nemôžte.

„Slovensko je automobilová veľmoc – loptička je teraz  aj na strane predajcov, ktorí môžu rozšíriť ponuku a motivovať zákazníkov aj cenou,“ upozornil minister hospodárstva. V tom má pravdu, no s podobným riešením mohla vláda prísť už pred rokmi a v súčasnosti by sme nemali problém s nedostatkom elektromobilov.

Pozrite si5 elektromobilov, ktoré si môžete kúpiť aj u nás

BMW-i3-battery2
ZDROJ | BMW

S hybridmi je to našťastie o čosi lepšie, prakticky každý renomovaný výrobca automobilov má vo svojom portfóliu aspoň jeden hybrid, príp. sa naň už čaká.

Treťou podmienkou je, aby ste si pohli. Podpora začína od zajtra (11.11.2016) a bude trvať do konca roka 2017, alebo do vyčerpania finančných prostriedkov teda spomínaných 1 040 elektromobilov alebo 1 733 hybridov.

Podľa Ministerstva hospodárstva je na Slovensku registrovaných pritom len  okolo 1 000 elektromobilov a hybridov dokopy. Vďaka dotácii sa ich počet môže zdvojnásobiť.

Pozrite siSlovensko má nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger

Kia Soul EV
ZDROJ | Kia

Pre občanov aj podnikateľov

Podporu môže žiadať občan, podnikateľský subjekt, ale aj mestá a obce. Ide o kategórie M1 (osobné motorové vozidlá) a N1 (malý nákladný automobil do celkovej hmotnosti 3,5t).

Tu však prichádza ten najväčší háčik z celej „akcie“. „Priamo pri kúpe vozidla sa však vyplatí len časť príspevku a zvyšok počas ďalších dvoch rokov registrácie.“

Tento počin si MH SR obraňuje tým, aby zabránilo špekulantom nakupovať elektromobily a vyvážať ich za hranice.

Podmienkou je preto registrácia vozidla na Slovensku najneskôr do konca roka 2017 na minimálne 24 mesiacov.

TESTCitroën C-Zero – drahá nákupná taška na elektrinu do mesta i dediny

hyundai-ioniq2
ZDROJ | Hyundai

ZdrojMH SR

Komentáre k článku