- #Počítače
- 6 min.
- 21.8.2021
Starý za nový? Pozreli sme sa, kam sa posunuli za posledné roky Ultrabooky
Ultrabooky boli ešte nedávno špeciálnou kategóriou prenosných počítačov, dnes už štíhle telo, pekný dizajn a dlhú výdrž batérie ponúka drvivá väčšina notebookov. Pozreli sme sa, ako sa táto kategória vyvinula za posledné roky a s čím môžete počítať, ak po dlhšej dobe vymieňate starý Ultrabook za nový. Oplatí sa to vôbec?
V redakcii nám nedávno začal dosluhovať zhruba 5-ročný ASUS ZenBook UX330UA, ktorý sme svojho času testovali a označili za šikovný Ultrabook so skvelou cenou, výbavou i dizajnom. Dizajn počítačov ASUS ZenBook je vskutku nadčasový, tento model totiž vyzerá štýlovo aj dnes. Tých pár rokov sa už ale podpísalo pod výdrž jeho batérie, ktorá si už zaslúži výmenu za novú.
V závislosti od ceny opravy a veku počítača začne mnoho ľudí pri takejto pozáručnej oprave uvažovať aj o možnosti výmenu starého počítača za nový. Pri tejto príležitosti sme sa preto rozhodli popri pôvodnom modeli ZenBook UX330UA vyskúšať aj jeho nového, konvertibilného kolegu – ZenBook Flip 13 UX363EA.
Portfólio série ZenBook je už dnes naozaj široké a vyberať si dnes môžete v rámci viacerých cenových, veľkostných, konštrukčných a výkonnostných kategórií. ASUS ZenBook Flip 13 nie je priamym nástupcom modelu ZenBook UX330UA, no patrí medzi modely, ktoré možno budete mať pri prechode zo staršieho Ultrabooku na nový v hľadáčiku.
Hneď na prvý pohľad treba ASUSu uznať jeho dizajnovú konzistenciu. Zadnú stranu veka notebooku aj po rokoch zdobí do kruhu obrúsený kov, čo je už pre túto sériu počítačov doslova ikonický dizajnový prvok.
Rovnako si ZenBooky aj po rokoch zachovávajú kvalitné ozvučenie od spoločnosti Harman/Kardon a tvar nabíjačiek, ktorý patrí z pohľadu cestovania k tým najpraktickejším na trhu. Od tej doby sa však zmenila kľúčová vec – napájací port.
Aj keď pôvodný ZenBook UX330UA disponoval USB-C portom, ten nebolo možné použiť na nabíjanie batérie, iba na dátový prenos súborov. Nový ZenBook Flip 13 už na nabíjanie využíva výhradne USB-C konektor s vyšším výkonom nabíjania, 65 W oproti pôvodným 45 W.
Zvýšila sa aj kapacita samotnej batérie o pôvodných 57 W na 67 W. Pôvodný model nám v teste vydržal na jedno nabitie v priemere 7 hodín, nový ZenBook Flip 13 vám vydrží v priemere zhruba o hodinu dlhšie. Môže za to nielen väčšia kapacita batérie, ale aj úspornejší hardvér, ku ktorému sa ešte dostaneme.
Hrúbka notebookov zostáva prakticky nezmenená, zmenila sa však zostava portov. K lepšiemu? Áno, aj nie. Nový model napríklad vymieňa nepraktický micro HDMI port za konvenčný HDMI 1.4 a v rámci dvojice USB-C s podporou zobrazovania a napájania už podporuje najnovší protokol Thunderbolt 4.
Dátový prenos súborov či pripojenie 4K UHD monitorov bude k novému modelu oveľa jednoduchšie. Na pripojenie káblových slúchadiel však budete potrebovať 3,5-mm/USB-C adaptér, ktorý je síce v balení, no bez úpravy ovládača po rozbalení notebooku v prvom momente nefungoval.
Pri zovňajšku notebooku ešte chvíľku zostaneme. ASUS totiž v prvom rade postupne generáciami vylepšil svoje klávesnice a s modelom ZenBook Flip 13 sa už dostal prakticky na úroveň dokonalosti. Pod ňou sa však nachádza ešte dôležitejšia novinka – NumberPad, teda numerická klávesnica integrovaná do touchpadu. Ak si na NumberPad zvyknete, ide o skvelú náhradu za numerický blok, ktorý v notebookoch s takýmito rozmermi zvyčajne chýba.
Rovnako vás pri prechode na novší model poteší aj inovácia, bez ktorej už nebudete chcieť notebook. Reč je o infračervenej kamere s podporou funkcie Windows Hello, ktorá vám umožní prihlasovať sa do systému Windows jednoduchým skenom vašej tváre.
Pod infračervenou kamerou modelu ZenBook Flip 13 už figuruje 13,3“ Full HD displej, ktorý je samozrejme kvôli dotykovej ploche na rozdiel od matného displeja modelu ZenBook UX330UA lesklý. Tu nejde o medzigeneračnú zmenu, lesklosť povrchu závisí od vášho výberu. Čo sa však medzigeneračne mení, je hrúbka rámčeka obrazovky, ktorú snáď ani netreba komentovať.
Nami testovaný ASUS ZenBook Flip 13 navyše ponúka aj otočný pánt, ktorý vám umožní premeniť tento notebook za väčší tablet, aj s podporou dotykového pera, ktoré bolo v prípade nami testovanej verzie súčasťou jeho balenia. Kým v čase vydania pôvodného modelu ZenBook UX330UA patrili dotykové perá skôr k peknému bonusu, dnes už ide o skutočne praktický doplnok, ktorý oceníte bez ohľadu na to, či si len píšete poznámky, alebo aj kreslíte a pracujete s grafickými programami.
Vyššie spomínaným hardvérom bol v našom prípade procesor Intel Core i5 11. generácie, konkrétne variant 1135G7, ktorému popri integrovanej grafike Intel Iris Xe sekunduje 8 GB RAM LPDDR4X. Náš starý ZenBook UX330UA poháňa ešte Intel Core i5-7200U s grafikou Intel HD Graphics 620, rovnako však s 8 GB RAM.
Skok z Kaby Lake na Tiger Lake nie je až tak razantný, ako by ste mohli čakať. Kaby Lake a.k.a 7. generácia procesorov Intel Core, sa v bežnej záťaži kancelárskou prácou, prehliadaním internetu a streamovaním obsahu drží dobre aj v dnešnej dobe, rozkašľať ho dokáže až 4K UHD obsah, prípadne jednoduchšie hry, na ktoré je už 11. generácia prirodzene stavaná lepšie.
Otázkou z úvodu zostáva, či sa prechod na novú generáciu Ultrabooku po toľkých rokoch oplatí. Odpoveď závisí od toho, či do vášho starého modelu musíte investovať väčší balík peňazí (či už do opravy alebo oživenia) a či sa za tie roky nejak zmenili vaše nároky na prenosné počítače.
Za tie roky neprebehla vo svete Ultrabookov revolúcia, skôr evolúcia. Zásadný zlom však môže priniesť postupný prechod výrobcov na ARM čipy, ktoré už v počítačoch Apple priniesli obrovský skok vpred vo výkone, výdrže batérie alebo v prípade Windows notebookov aj v natívnej podpore LTE/5G sietí.
ASUS ZenBook Flip 13 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.