Reklama

Startup v hodnote 13 miliárd dolárov krachuje

Zdroj | Arrival
Richard Pliešovský
Zdroj | Arrival
Zdroj | Arrival

Aj keď je elektromobilita jasnou budúcnosťou, automaticky to neznamená, že každý, kto bude vyrábať autá na elektrický pohon, bude úspešný. Takto tr nefunguje.

Spomalenie a problémy hlásia aj zavedené značky, mnohí nováčikova to tvrdo pocítili minulý rok. Dobrým príkladom je Arrival, ktorému minulý týždeň klesli akcie potom, ako dostalo od Nasdaq oznámenie o vyradení z burzy.

Nasdaq reagoval na oneskorené zverejnené finančné výsledky ako i to, že spoločnosť meškala s predložením plánu nápravy a usporiadaním výročného zhromaždenie akcionárov. Arrival prepustil minulý rok polovicu zamestnancov a len pred dvomi mesiacmi získal 50-miliónovú investíciu. Keď bol Arrival 30. januára 2024 vyradený z burzy, mal trhovú kapitalizáciu len niečo málo cez 20 miliónov dolárov. Na porovnanie, v deň, keď sa s akciami začalo obchodovať, mal Arrival hodnotu 5,4 miliardy dolárov (5 miliárd eur).

Obsah pokračuje pod reklamou

Aktuálne spoločnosť rokuje s účtovníckou firmou Ernst and Young, aby zvládla ďalšie kroky, čo znamená vyhlásenie konkurzu, v prípade, že nedokáže zabezpečiť núdzové financovanie.

Arrival bol pritom miláčik iných spoločností, podporovali svoteví investori (napr. BlackRock, ktorá vložila v roku 2020 120 miliónov dolárov), ale i známe spoloťnosti ako Hyundai, Kia či UPS. Startup totiž sľuboval, že dokáže efektívnejšie vyrábať pomocou akýchsi minifabrík, ktoré budú dodávať dodávky a autobusy pre UPS a Uber. Tvrdil, že vyvinul modulárnu platformu skateboardu, ktorú je možné prispôsobiť vozidlu akejkoľvek hmotnosti, typu, veľkosti a tvaru.

Pozrite si

UPS vo veľkom nasadí elektrické dodávky Arrival

Logickým krokom bol vstup na burzu a vďaka získanej hotovosti za akcie mohol udržiavať rast firmy. Ani v minulosti sa Arrival nevyhol prepúšťaniu, došlo k niekoľkým výmenám riaditeľov. Koncom roka 2021 bol predstavený prototyp auta určeného na používanie pre spoločnosti poskytujúce jazdné služby, ako je Uber Technologies.

Prvý náznak, že nie je všetko s kostolným poriadkom, bol koncom roka 2022. Nasdaq ju upozornil, že niekoľko mesiacom mali akcie hodnotu menej ako dolár, no Arrival tento prepad ustál. Minulý rok sa chcela spoločnosť dohodnúť s Kensington Capital Acquisition, vďaka čomu mala získať stovky miliónov dolárov, ale nakoniec z toho nič nebolo.

Zdroj | Arrival

Dnes je Arrival na okraji bankrotu. Akcie klesli o 95 %, čo by v iných prípadoch mohlo byť dôvod na ich kúpu (keby sa s nimi obchodovalo). Spoločnosť bojuje o prežitie, čo je v ostrom kontraste s plánmi, ktoré Arrival mal. Tento rok sa totiž mala spustiť výroba elektrickej dodávky v Charlotte (Severnej Karolína).

Ako sme spomínali, Arrival nie je zďaleka jediná spoločnosť, ktorá sa topí v problémoch. Mnohé firmy vyrábajúce elektromobily, vrátane Lordstown Motors, Proterra či švédsky Volta Trucks, skrachovali, pretože zhoršené ekonomické podmienky znižujú dopyt a zároveň bránia prístupu ku kapitálu. Výsledkom sú vyššie úrokové sadzby a výrobné náklady, ktorým nestíhajú zmenšujúce sa hotovostné rezervy.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.