Reklama

Staronové hry pre Maria a Luigiho - jeden je papierový, druhý naháňa duchov

Zdroj | Nintendo
Michal Korec
Zdroj | Nintendo
Zdroj | Nintendo

Switch sa dostal už do ôsmeho roku svojho životného cyklu a príval hier nepoľavuje. Akurát si Nintendo na konci jari oprášilo archívy a prináša dve výborné hry po dlhšom čase.

Paper Mario: The Thousand-Year Door i Luigi’s Mansion 2 HD sú skvelé tituly aj po 10 či 20 rokoch a vďaka nim máte možnosť získať parádnu hrateľnosť na cesty počas leta.

Zdroj | Nintendo
Obsah pokračuje pod reklamou

Paper Mario: The Thousand-Year Door

Dajme prednosť Mariovi a staršiemu titulu. Paper Mario je vtipná séria, ktorá existuje už dlhší čas a diel The Thousand-Year Door patrí medzi najlepšie hodnotené vôbec. Akurát vyšiel v roku 2004 na GameCube, čo je herný systém, aký na Slovensku mal málokto. Na Switch má šancu osloviť oveľa väčšie publikum.

Paper Mario je podľa názvu previazaná s papierom – všetko je úmyselne vytvorené z papiera, aj postavy sú často 2D placky, ale tvorcovia sa hrajú aj s tretím rozmerom v grafike, takže sa pohybujete v priestore, smerom vzad i vpred. Prostredia majú výbornú atmosféru, ale zároveň vzniká paródia z toho, že papierové verzie sa dajú aj pokrčiť, schovať, ľahko niekam prepchať a pod.

A budete prekvapení, že je to využité aj pre samotnú hrateľnosť. Mario síce chodí po svete po vlastných, no prídu momenty špeciálnych vlastností (sú vyznačené v leveloch), kedy môže zmeniť tvar a jedným z nich je rovno papierové lietadielko, aké sme skladali v detstve. Alebo sa môže niekam prepchať, keďže je neuveriteľne tenučký (úzka medzera). A napokon sa dá aj rotovať a úplna bizarná je možnosť zmeniť sa na čln. Ale funguje to a vďaka tomu sú levely bohaté, na niektoré miesta sa možno vrátiť a je to zábava.

Zdroj | Nintendo

Dej vás totiž posiela hľadať stratenú princeznú Peach do mestečka Rougeport (nie najpríjemenšie miesto, po vstupe vás hneď okradnú), odkiaľ by mala viesť cesta k bájnym dverám, ktoré sú však v potopenom meste pod ním. Lenže ako sa k nim dostať? Princezná našťastie poslala mapku, na ktorú sa mnohí radi mrknú, takže Mario má istú výhodu. Príbeh vás neskôr vedie na ďalšie miesta a udržiava si vysokú mieru humoru, sarkazmu a odráža nielen rôzne podozrivé typy gaunerov, ale aj archetypy žánru.

Do terénu (a neskôr i boja) nevyrazíte sami – ako prvá sa pripája sympaťáčka Goombella, neskôr plachý Koops, duch Madame Flurrie a dorazí aj starý známy Yoshi. Každý má inú rolu, napríklad Goombella berie rolu sprievodkyne celkom vážne: ak stlačíte pri postave či predmete modré tlačidlo X, môže vám o ňom veľa prezradiť. Iné tlačidlo vás zase nasmeruje kam treba ísť alebo čo urobiť – celkom vítané novinky pre príležitostných hráčov.

Zdroj | Nintendo

Paper Mario má prvky arkády i RPG: tá behačková časť spočíva v objavovaní levelov a hľadaní cesty. Je tu zamotané bludisko pripomínajúce prvý dungeon, preháňajú sa v ňom oponenti a okrem nich sú tu rôzne predmety, kvádre či debničky na rozbíjanie alebo truhlice. Grafika využíva ikonické prvky typu zelené rúry a každá časť sveta je štylizovaná určitým spôsobom.

Veľké čaro má však aj boj – ťahový, taktický a prebieha tak, že sa vaše postavy a protivníci striedate po ťahu. Použiť môžete bežné, lepšie údery alebo predmety. Musíte si sledovať nielen zdravie, špeciálne Flower body (za tie používate lepšie údery, suplujú bežnú manu), ale aj Badge body (tie sa viažu k odznakom, ktoré vám dávajú výhodu). Systém je prepracovaný – čím ste ďalej, tým máte väčšie možnosti. Špeciálne údery sú fajn, ale nie vždy máte dosť Flower bodov na použitie. Systém odznakov je skvelá vec, v hre nájdete desiatky a treba si len zvoliť, ktorá pasívna aktivita vám bude vyhovovať najviac.

Zdroj | Nintendo

V boji sa navyše používajú ikonické ťahy série – dobre načasovaný skok na hlavy nepriateľov. A vďaka odznaku aj možnosť skočiť päť-šesť rzá. Veľké kladivo na nasmerované údery. Alebo čosi silnejšie? Na to si však musíte našetriť body. A aby to nebolo jednoduché, každý súboj prebieha akoby na javisku divadla – a diváci potom hodnotia váš výkon i zábavu. Čím ste lepší, tým viac sa vám nabíja hviezdny ukazovateľ.

Keď si spojíte všetky finesy hrateľnosti a viaceré rozmanité svety, vyjde vám mix zábavnej behačky a RPG na 30 a viac hodín. A ani na chvíľku si nespomeniete, že vznikol pred 20 rokmi a nie v súčasnom Japonsku.

PLUSY: vtipný dej, postavy a momenty, dobré objavovanie sveta, kvalitný taktický bojový systém, viaceré vylepšenia, štylizovaná grafika, rozmanité časti
MÍNUSY: občas nepresné ovládanie

Paper Mario: The Thousand-Year Door vyšla exkluzívne na Switch 23. mája 2024.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Nintendo

Luigi’s Mansion 2 HD

Luigi so zelenou čiapkou je roky vnímaný ako Mariov poskok, preto je vítaná samostatná hra, kde dokáže zahviezdiť. I keď nedokáže potlačiť svoj charakter strachopuda, čo je sčasti využité v hrateľnosti. Druhý diel série Luigi’s Mansion vyšiel v roku 2013 na handheld 3DS a toto je jeho HD verzia s lepším ovládaním i grafikou.

Takže dej je jednoduchý: na oblohe svietil hrozivý, no užitočný fialový temný mesiac. A nejakí zloduchovia ho rozmlátili na niekoľko častí. Doktor E. Gadd preto povolá Luigiho do akcie: rozbité fragmenty mesiaca treba pozbierať a potom sa snáď svet dostane do starých koľají a nebudú sa všade premávať duchovia.

Zdroj | Nintendo

Najprv musí Luigi zobrať baterku a nájsť dôležitý predmet na boj s duchmi: vysávač Poltergust 5000, čo je mocný artefakt na vysávanie predmetov, mincí či odstraňovanie prekážok. Neskôr ho nasadíte na duchov, takže budete sa pretekať, kto má väčšiu silu: nadprirodzená entita alebo vaša mašina. Nebude to jediná pomôcka – Strobulb dokáže omráčiť duchov a aktivovať elektrické tlačidlá. Dark-Light zariadenie dhalí skryté kľúče, predmety na maľbách a neskôr aj nájde aj stopy po duchárskom psíkovi. Každú mašinu čaká upgrade a na vyššom leveli má lepšie možnosti.

Luigi’s Mansion 2 HD však nie je akčná hra. Hoci sa budete naťahovať s duchmi a prídu aj bossovia na porážanie, prím hrá skôr objavovanie prostredí či riešenie puzzle. Ako od správnej arkády čakáte, budete zbierať najmä mince či iné predmety, to znamená prelúskať všetky aktívne miesta či zákutia. Niekedy na mape jasne vidíte, že vedľa dverí by mala byť ďalšia miestnosť – no ako sa tam dostať? Ak sú zamknuté dvere, treba nájsť kľúč. Zapatrošený niekde, naháňať krysy či duchov alebo ho objaviť na nečakanom mieste. Ale niekedy sú dvere zakryté kobercom (pomôže vysávač) alebo treba nasadiť inú pomôcku.

Zdroj | Nintendo

Funguje to veľmi dobre. Každý zo šiestich zámkov má iný dizajn a pýta si iné prístupy. Väčšinou vidíte duchov o krok vpred alebo sa snažíte vydedukovať, kde by duch mohol byť. Preto tie dizajny a záhadné obrazy – niektorí sa radi schovajú, iní sú k dispozícii, no treba od nich čosi vylákať. Ale nečakajte, že vám duchovia dajú pokoj. Naopak, niekedy vedia byť riadne agresívni a ak nezavelíte späť, rýchlo uniká zdravie a môže prísť koniec hry. A to je pekne frustrujúca záležitosť.

Luigi totiž nedokáže ukladať pozíciu počas bádania či istej epizódy – ak zlyháte, idete celý kus levelu od začiatku. Ak sa to stane raz, dáte si repete. No ísť päť-šesť ráz tú istú pasáž je čoraz menej zábavné, preto treba hrať bezpečne. Lebo ak nie, budete vykonávať rovnaké úkony dookola. Škoda tohto štýlu, pretože iné hry či remaky dokážu voľné ukladanie pozícii nainštalovať aj dodatočne.

Zdroj | Nintendo

Zatiaľ čo porcia pre jedného hráča je o objavovaní, chytaní a riešení puzzle, nájde sa tu aj multiplayer, kde odhaľujete lokality spoločne alebo súťažíte, kto pochytá viac duchov. Každý mód sa sústredí na niečo iné – jeden je akčnejší, iný skôr detektívny, keď nasledujete určité stopy. Postupne dostávate odmeny, ste aj silnejší a môžete si dopriať dlhšie série módov.

Luigi’s Mansion 2 HD dáva druhú šancu druhej časti série. Hoci cítiť 3DS pôvod (lokality sú menšie, hrá sa skôr na 20- až 30-minútové úseky), Switch verzia vytasila oveľa lepšiu grafiku, dobré ovládanie (dokonca aj gyroskop) a fanúšikom série bude imponovať.

PLUSY: vtipný dej a animácie duchov, výborne vylepšená grafika, využité lokality zámkov plné hádaniek, rozmanitá hrateľnosť, menšie pasáže a výzvy
MÍNUSY: absencia checkpointov dokáže naštvať, občas ovládanie

Luigi’s Mansion 2 HD vyšiel exkluzívne na Switch 27. júna 2024.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.