Reklama

Starlink dostáva Premium verziu s vyššími rýchlosťami, ale aj cenou

Zdroj | SpaceX
Stanislav Vinc
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

Už aj pôvodná verzia satelitného internetu Starlink ponúka výrazne vyššie prenosové rýchlosti a nižšiu odozvu, ako mnoho konkurenčných služieb. SpaceX však pravdepodobne objavilo potenciál tento rozdiel ešte prehĺbiť. Do ponuky preto pridáva nový Starlink Premium.

Satelitný internet od SpaceX, ktorý nedávno dorazil aj do našej redakcie, dostáva drahšiu verziu s lepšími parametrami. Len jeho hardvér bude v tejto verzii stáť viac ako dvetisíc dolárov a mesačný poplatok 5-násobne viac, ako pri pôvodnej verzii. Určený je pre kancelárie, obchody a „super-používateľov“.

Základom Premium verzie bude väčšia parabola so štvorcovým tvarom, ktorú bude SpaceX predávať za 2 500 dolárov. Pre porovnanie, celý hardvér pôvodnej verzie stojí 500 dolárov, čo je v tomto prípade iba výška zálohy.

Zdroj | SpaceX

Spoločnosť pri novej verzii hovorí o rýchlostiach niekde na úrovni 150-500 Mb/s a odozve 20-40 milisekúnd, za čo si nechá zaplatiť 500 dolárov mesačne. Pôvodná služba s teoretickými rýchlosťami 100-200 Mb/s a rovnakou odozvou zostáva v ponuke s nezmeneným mesačným poplatkom vo výške 99 dolárov.

Starlink Premium si je možné zarezervovať už dnes, prvé objednávky začne SpaceX odosielať v priebehu druhého kvartálu tohto roka.

Či sa 10-násobný príplatok za Premium verziu oplatí, je viac než otázne. Už aj pôvodný Starlink totiž za ideálnych podmienok dokáže pri sťahovaní dát atakovať rýchlosti na úrovni 300 Mb/s. Pri oficiálnom rozpätí 150-500 Mb/s, ktoré uvádza SpaceX pri verzii Premium je celkom možné, že s drahšou verziou vo výsledku dosiahnete rovnaké rýchlosti, ako s tou pôvodnou.

Zdroj | SpaceX

Nie je však vylúčené, že SpaceX časom nezmení svoju cenovú, resp. programovú politiku pre Starlink a do predaja neuvedie nové balíky podobné tým, aké ponúkajú bežní operátori. Pri lacnejšom balíku tak možno dôjde k zníženiu rýchlostí a prípadne aj k zavedeniu FUP obmedzení tak, aby pri verzii Premium dokázal SpaceX garantovať vyššie rýchlosti bez obmedzení dát.

Zatiaľ však zostáva všetko po starom a SpaceX naďalej rozširuje svoju sieť, v ktorej chce mať údajne až 42 000 satelitov, čo je viac ako desaťnásobok pôvodného počtu, o ktorého povolenie pôvodne spoločnosť žiadala ešte v roku 2015.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.