Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Starlink ako jediná satelitná konštelácia spĺňa nároky armády

Starlink ako jediná satelitná konštelácia spĺňa nároky armády
Zdroj | GETTY IMAGES
Juraj Procházka
Starlink ako jediná satelitná konštelácia spĺňa nároky armády
Zdroj | GETTY IMAGES
Zdroj | GETTY IMAGES

Americké letectvo udelilo SpaceX kontrakt v hodnote 1,92 milióna dolárov na svoju satelitnú internetovú službu Starlink. Zmluva sa týka hardvéru a služieb na podporu vojenských jednotiek na leteckej základni Ramstein v Nemecku. Zahŕňa satelitné terminály a internetové služby na pevné aj mobilné pripojenie. 

Podľa kancelárie Veliteľstva špeciálnych operácií vzdušných síl bola SpaceX jediným uchádzačom, ktorý mohol poskytnúť požadovanú službu a ktorý preukázal, že môže fungovať v nepriateľskom elektronickom prostredí

Obsah pokračuje pod reklamou

Všeobecnou požiadavkou bolo komerčné satelitné internetové riešenie využívajúce satelity na nízkej obežnej dráhe Zeme (LEO) s dostupnými službami v Európe a Afrike na podporu 86. leteckého krídla vzdušných síl. 

Pozrite si

Starlink bude konečne fungovať aj na cestách, má to však háčik

Podľa dokumentu odôvodňujúceho zmluvu je Starlink jedinou konšteláciou LEO, ktorá v súčasnosti poskytuje požadované komerčné satelitné riešenie so službami pre Európu a Afriku. Niekoľko ďalších firiem buduje, alebo pripravuje satelitné internetové siete na nízkej obežnej dráhe LEO, strednej obežnej dráhe (MEO) a geostacionárnej obežnej dráhy Zeme (GEO), ale Starlink v súčasnosti nemá súpera. Projekty ako Amazon Kuiper, OneWeb, Iridium NEXT, či Telesat sú buď v začiatkoch, alebo sa prenosovou kapacitou zďaleka nepribližujú možnostiam Starlink.

Už dlho je Starlink najväčšou satelitnou konšteláciou v histórii kozmonautiky a ďalej rastie. Po najnovšom vypustení satelitov Starlink z 12. augusta sa sieť rozrástla na 2 287 satelitov v prevádzke.

Starlink je tiež jediným poskytovateľom satelitnej siete LEO, ktorý v súčasnosti zabezpečuje spojenie na konliktom zasiahnutej Ukrajine.

Výskumné laboratórium vzdušných síl (Air Force Research Laboratory, AFRL) a Veliteľstvo vesmírnych systémov vesmírnych síl prevádzkujú program s názvom Global Lightning , aby otestovali možnosti komerčných poskytovateľov vesmírneho internetu. 

AFRL zistilo, že v spornom prostredí sú konštelácie LEO oveľa odolnejšie voči rušeniu signálu a tiež poskytujú nízku latenciu potrebnú na podporu taktických misií.

Od spoločností OneWeb, Telesat a Amazon sa očakáva, že budú v najbližších rokoch poskytovať služby LEO oblastiam v kompetencii európskeho velenia Air Force (EUCOM) a velenia v Afrike (AFRICOM).

Pozrite si

Hackeri môžu napadnúť Starlink, aj iné satelity

Popri sieti Starlink bola druhou najlepšou voľbou sieť OneWeb, ale v čase prieskumu AFRL (koncom roka 2021) OneWeb nedokázal poskytovať služby južne od 50 stupňov severnej zemepisnej šírky, takže nepokrýva väčšinu oblasti zodpovednosti EUCOM a nepokrýva žiadnu oblasť v pôsobnosti AFRICOM. Sieť OneWeb stále nie je dokončená, ale kompletná nebude mať ani 1/3 súčasného počtu satelitov Starlink. Po ruskom embargu budú nahradené ruské rakety Sojuz pri vynášaní satelitov OneWeb nosičmi Falcon 9 konkurenčnej SpaceX.

Zdroj | U.S. Air Force
Americkí letci na leteckej základni Ramstein v Nemecku stavajú stany, aby ubytovali evakuovaných z Afganistanu.
Zdroj | U.S. Air Force
Americkí letci na leteckej základni Ramstein v Nemecku stavajú stany, aby ubytovali evakuovaných z Afganistanu.

Americká armáda dostane v rámci zmluvy na využívanie pripojenia cez Starlink slušný širokopásmový prístup. Rýchlosť sťahovania dát má dosahovať až 500 Mbit/s v rámci konektivity s nízkou latenciou.

Zákazka za necelé 2 milióny dolárov pokrývajúca 12-mesačné obdobie od augusta do júla 2023 síce neposunie Starlink do čiernych čísel, ale ide o lukratívny biznis a hlavne významnú referenciu, ktorá môže prilákať ďalšie štátne objednávky.

Dohoda s americkým letectvom bola uzavretá práve vtedy, keď Federálna komisia pre komunikácie (FCC) zamietla žiadosť SpaceX na americké dotácie vo výške 886 miliónov dolárov. SpaceX hľadala financovanie pre Starlink na poskytovanie internetu vo vidieckych komunitách v takmer 650 000 lokalitách v 35 štátoch USA.

Zdroj