Reklama

Star Wars: Jedi Survivor - jedna z TOP akčných hier roka i skvelé pokračovanie

Zdroj | Steam
Michal Korec
Zdroj | Steam
Zdroj | Steam

Jedna z najlepších videohier zo sveta Star Wars dostala pokračovanie – a rozhodne nesklame. Ponúka ďalšie dobrodružstvá medzi filmovými obdobiami.

Akčná adventúra je žáner, ktorý hrdinovi so svetelným mečom sedí veľmi dobre, lebo môžete skúmať planéty, používať ikonickú zbraň i rôzne schopnosti Sily.

Zdroj | Steam
Obsah pokračuje pod reklamou

Päť rokov po Fallen Order

Fallen Order bola jedna z mojich prvých recenzovaných hier na Techboxe a patrí medzi pamätné kúsky roka 2019. Toto pokračovanie nám opäť servíruje dobrodružstvá známeho hrdina – Cal Kestis a jeho poskok BD-1 s našou pomocou už preskákali pár planét, získali svetelný meč i rôzne triky Sily, no od šrotoviska a prvých krokov ubehol už dlhý čas. V hlavnom menu vám našťastie hra ponúka krátku retrospektívu, aby ste sa naladili do deja, opätovne pripomenuli postavy a mohli začať putovať.

A začíname rovno v srdci univerza na planéte Coruscant, kde prichádza Cal v putách, aby ho odovzdali istému senátorovi. No je to iba fingovaná situácia, netrvá dlho, keď tasíte svetelný meč, skáčete po rôznych plošinách, končinách, navštívite lokálne bary i mäsové továrne, aby ste sa infiltrovali na senátorovu loď a získali cenné informácie. Partia borcov núka rôzne typy, pričom každý je pomerne ukecaný a dialógy vám trošku predstavia jednotlivé charaktery: chlapík s jetpackom má dcéru a o družku prišiel, žena pri hlavnej lodi má tiež svoje rady a spoločným menovateľom je neľahké živobytie.

Zdroj | Steam

Netreba zabúdať na obdobie, kedy sa hra odohráva: medzi treťou a štvrtou filmovou Star Wars epizódou, kedy Impérium rastie na sile, mnohí hrdinovia sa skrývajú v tieni pašerákov či gangov a nie je ľahké prežívať. Sú zóny, kde už Impérium vládne naplno, Jedi rád prakticky neexistuje po čistkách a Príkaze 66, no občas sa nájde stratený meč či niekto túžiaci po tréningu. Je to fascinujúca éra, o ktorej toľko nevieme a hry ju vhodne doplnia.

Z Coruscantu putuje Cal na planétu Koboh, kde získava informácie o mýtickom mieste Tanalorr, Neznáma destinácia je v hľadáčiku pre ďalšiu postavu v deji, ktorá by rada využila Talanorr pre svoje ambície. V tomto výborne napísanom deji nájdete boj s bossmi, skákanie po planétach, putovanie s postavami, no rozvíja sa opäť aj vnútorný vývoj hlavného hrdinu. On aj ďalšie postavy zdieľajú pocit strachu, lebo je ťažké žiť v tomto svete. Nemajú poriadny domov, pretĺkajú sa neistotou, Impérium je im v pätách a robia si nepriateľov.

Zdroj | Steam

Planéty, prostredia, priestorové puzzle

Podobne ako Fallen Order, aj Jedi Survivor funguje ako sprievodca galaxiou a donesie vás na rozličné planéty. Tam sa snažíte orientovať čo najlepšie a prekonávať rozličné priestorové puzzle. Už úvodný Coruscant vám postupne ukáže možnosti hrdinu: môžete skákať, behať po bočných stenách, neskôr získate hák na pritiahnutie a vďaka tomu môžete skákať cez priepasti, padať na nepriateľov či využiť okolité kontajnery. Napríklad aj na megaloď senátora sa dostanete nie klasicky, ale vzduchom a skokmi.

Keď dorazíte na iné planéty, príde skákanie po skalách, plošinách a je tu dokonca destinácia, kde sa presúvate priam v oblakoch. Samozrejme, nie je problém padnúť a stratiť kus života (prístupnosť hry vám však umožní tieto straty vypnúť). Koboh je lesná planéta plná príšer, Jedha tají piesočné monštrá i zákutia, Nova Garon je asteroid s kryštálmi, Shattered Moon opustené laboratórium. Rozličné prostredia sú výborné využité v dizajne – jednotlivé časti sú otvárané postupne, postup nemusí byť lineárny. Hra umožní otvárať si rôzne skratky alebo vrátiť sa na minulé miesta. Vyliezli ste k nejakej zábrane – počkajte polhodinu a možno ju parádne využijete.

Zdroj | Steam

Nechýbajú rozličné interaktívne prvky: váš minirobot BD-1 rád otvorí dvere či skenuje prostredia, zdanlivo slepé uličky ponúknu predmety. Skúste občas vyliezť inde a možno čaká miniboss, za ním truhlica a čosi cenné pre vývoj postavy. V každom prostredí sa treba obzerať po interaktívnych prvkoch, dizajn je výborný a kúzlo hry spočíva v objavovaní všetkého, čo hra ponúka, lebo lexikón zapisuje postavy i miesta.

Akcia: svetelné meče i Sila

No hoci Cal pociťuje strach z budúcnosti, čelí mu lepšie vďaka silnejším schopnostiam. Pretože už na začiatku máte schopnosti z minula. Vývojový strom vám umožní upgradovať rôzne schopnosti. Začal som so Survival, kde ide najmä o staminu, zdravie či rýchlosť liečenia. Nasleduje Sila, tú využívate na odhodenie i priťahovanie nepriateľov, ešte aj presviedčanie, manipulovanie a iné Jedi triky. Napokon je tu viacero stromov pre bojové možnosti. Hra totiž núka päť štýlov, ktoré sa využívajú pre iné typy súperov: napríklad na bežného nepriateľa stačí základný, na svorku sa oplatí skôr dvojitá čepeľ a pod.

Sympatické je, že Jedi Survivor servíruje bojové štýly i nepriateľov postupne. Na Coruscante máte dva, proti vám sú sólisti, aj ôsmi nepriatelia, ale pomerne jednoduchí. No prídu aj ostrejší roboti či bojovníci s fialovými kopijami a tí prevetrajú vašu ohybnosť či kombinácie so Silou. Mimoriadne dôležité je blokovať údery či robiť úskoky v správnom čase. A dávať bacha na červené zásahy: tie blokovať nemožno, tým sa treba vyhnúť vždy. Osobne skúšam aj Silu na mechanických oponentov, čo majú tendenciu vybuchnúť či iné pasce.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Steam

Dva nové štýly prídu ako posledné – Blaster je rýchlejší a umožní v pohybe páliť po nepriateľoch. Crossguard je najpomalší štýl, ale má ťažké zásahy vhodné na bossov, ktorí nepotrebujú vzdorovať vašej húževnatosti. No Jedi Survivor zadáva zároveň veľkú dilemu: v hre je síce päť štýlov, ale v jednom momente môžete využívať iba dva. A ich voľba sa odohráva na meditačných miestach, kde si vždy dva zvolíte a s nimi hráte.

Bojuj, lieč sa, skús to znova

Meditačné miesta zohrávajú celkovo veľkú rolu v hernom systéme. Nájdete ich na rôznych miestach a môžete sa na nich uzdraviť či investovať získané body do schopností v stromoch. Lenže keď využijete uzdravenie, tak sa obnovia všetci nepriatelia naokolo a môžete ich sekať znova. Za to síce získate ďalšie skúsenosti, no treba si vybrať, či sa budete zdržiavať alebo putovať ďalej. Hra vás takto motivuje – ak vám chýba kúsok bodu, je výhodné skúsiť sa vrátiť, niečo vykosiť, získať bod, posilniť vlastnosť a pokračovať ďalej? Postup je pomalý, no cítite svoje zlepšenia a môžu sa vyplatiť v neskorších bojoch.

Nájsť si spôsoby ako prechádzať hru je súčasť zábavy. Dáte prednosť detailnému skúmaniu či letíte na koniec? Ako budete investovať body, akého bojovníka si tvoríte? Ktoré dva z piatich štýlov budete využívať najviac? Najmä súboje s bossmi preveria vaše voľby – či sa na nich vydáte s iným zložením (kto chce, môže komplet vývojové stromy resetovať a zadeľovať body nanovo). Na druhej strane príde občas pomoc v podobe vedľajšej postavy: Bode na začiatku s jetpackom či iní si počkajú na vaše príkazy či dajú cenné tipy.

Zdroj | Steam

Mix príbehu, boja a postupu je to najlepšie, čo v hre nájdete – oplatí sa počúvať aj dialógy počas hrania, vypočujete si rozličné anekdoty či spomienky. A niekedy sa spájajú aj postavy pre spoločný cieľ, nielen iba pár šupiek, ale čosi hlbšie zakotvené v deji. Medzi akciou môžete chodiť na Koboh: kantínu s rôznymi postavami a obchodníkmi sa vždy oplatí navštíviť, dobrá šmelina či tipy pre lovcov v Star Wars nesmú chýbať.

Len pre PC a novšie konzoly

Jedi Survivor vychádza už na konzoly novej generácie a nadupané PC. Je to obrovská hra (žerie viac ako 150 GB na disku!), ale má nádherné planéty, textúry, animácie. Napriek tomu počas prvých troch týždňov na hru stále vychádzajú aktualizácie, upravujú výkon a niektoré bugy. Osobne mi ani raz hra na PS5 nespadla, akurát je občas vidieť efekt prelievania na obraze (screen tearing), kedy sa hýbu časti obrazu pri náhlom pohybe. Napríklad pri otočke či obzretí sa späť.

Inak je radosť hrať PS5 verziu. Detailná grafika, rozmanité efekty i hlasný surround mix s hudbou. DualSense ovládač je využitý na rôzne zvuky BD-1 či chuťovky v teréne, pekne dokresľuje atmosféru.

Takže Star Wars: Jedi Survivor je výborné pokračovanie akčnej adventúry – existujúcu hrateľnosť rozširuje o nové možnosti, krásne planéty a ešte lepšie napísaný dej. Ak ste čo len trošku fanúšikovia starých trilógií, je tu pre vás možno aj kandidát do TOP5 hier roka.

Star Wars: Jedi Survivor vyšiel 28. apríla 2023 na PS5, Xbox Series a PC.

90 %

Výhody

  • výborné pokračovanie v známom svete
  • kvalitne napísaný dej s vývojom hrdinu i postáv
  • navštívite rôzne odlišné planéty naprieč galaxiou
  • rozmanité prostredia, postup v nich a priestorové puzzle
  • šikovný kódex s množstvom hesiel slúži ako dobrá encyklopédia
  • kvalitný bojový štýl a päť variácií
  • autentické zvuky série i parádne namixovaný surround
  • solídny rozsah a celková herná dĺžka

Nevýhody

  • občas technický bug
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.