Stanú sa hitom roku 2022 predajne bez predavačov?

ZDROJ | Pixabay

V ére e-shopov, ale aj flexibilného pracovného času sa na prvý pohľad zdá, že koncept predaja potravín ostáva od 70. rokov nezmenený. Pultový predaj, alebo samoobsluha. V zahraničí však už fungujú niektoré prevádzky bez toho, aby sa v nich nachádzal personál. Sú otvorené 24-hodín denne a mnohí zákazníci si ich veľmi pochvaľujú.

Ako je na tom Slovensko? Ak si odmyslíme „hybridné“ predajne v supermarketoch, kde si môžete tovar nechať nablokovať z pásu, alebo si ho sami odskenujete, plne automatické predajne u nás nie sú.

Iná situácia je v Čechách, kde prebieha prestavba dvoch predajní COOP. Z nich sa stanú automatické predajne – počas otváracích hodín budú fungovať ako bežné potraviny, po záverečnej sa z nich stanú automatické prevádzky.

ZDROJ | Pixabay

Prvá takáto predajňa sa otvorí už o mesiac v Strakonicích, ďalšia sa pripravuje v Kaplicích. Do obchodu sa zákazník dostane po overení bankovej identity a mobilnej aplikácie. V obchode si vyberie čo potrebuje a zaplatí v samoobslužnej pokladni. Po zaplatení sa mu otvorí východ. Predajňa bude bez personálu, dohliadať na poriadok bude kamerový systém a vzdialene aj personál, ktorý pomôže riešiť prípadné vzniknuté problémy. Dodávateľom technologického riešenia je spoločnosť Knowinstore.

Pozrite siKedy a kde bude na Slovensku prvý Apple Store?

Zaujímavé je, že zákazníci si budú môcť kúpiť takmer komplet celý sortiment, vrátane alkoholických nápojov. Vek kupujúceho bude totiž overený práve vďaka bankovej aplikácii. Samozrejme, oddelenie mäsa a lahôdok bude zatvorené, ťažko si totiž predstaviť situáciu, že by si zákazníci sami krájali šunku, alebo vážili zemiakový šalát.

COOP priznáva inšpiráciu v škandinávskych krajinách, kde podobný koncept úspešne funguje už nejaký ten čas.

ZDROJ | Pixabay

Oslovili sme COOP Jednotu, ako ďaleko postúpili v príprave predajní novej generácie. Riaditeľ obchodnej sekcie Branislav Lellák nám odpovedal: „Aktuálne o zavedení samoobslužnej predajne neuvažujeme, ale sme v spojení s českými kolegami a počkáme si na vyhodnotenie, čo daný projekt prinesie.“

Pravdaže, COOP Jednota nie je jedinou spoločnosťou, ktorá rozmýšľa o nových spôsoboch predaja. Okrem veľkých hráčov sa táto myšlienka zapáčila potravinám Od našich. Zaregistrovaným (plnoletým) zákazníkom umožňuje nákup aj mimo otváracích hodín pomocou terminálu, ktorý zosníma ich tvár a po potvrdení identity ich vpustí do predajne.

ZDROJ | NAŠI

V ostatných prevádzkach na Slovensku si kúpite potraviny len počas otváracích hodín. Ak ich nestihnete, máte smolu.

Bude teda rok 2022 rokom veľkých zmien? Určite nie. Je však možné, že práve teraz sa zasejú prvé semienká a na základe skúsenosti sa začne meniť spôsob predaja (nielen) potravinárskeho tovaru.