Reklama

Stane sa bezdrôtové nabíjanie čoskoro povinnou výbavou?

Dominik Fúsek

O bezdrôtovom nabíjaní počujeme stále častejšie, len žiadne riešenie nie a nie sa presadiť. A že ich nebolo málo – naposledy to skúsil napríklad kórejský výrobca LG (Bezdrôtové nabíjanie mobilov konečne pre každého?). Avšak až teraz tu máme novinku, ktorej šance sú skutočne veľké. Americkému výrobcovi Texas Instruments sa totiž podarilo eliminovať viacero problémov – predovšetkým cenu a rozmery komponentov.

Nabíjacia podložka LG

Nabíjacia podložka LG

Bezdrôtové nabíjanie, ako ho poznáme (samozrejme len teoreticky, na Slovensku ho totiž zatiaľ nikto neponúka) funguje na základe elektromagnetickej indukcie. Do elektrickej siete pripojíme adaptér s vysielačom, niekde v jeho blízkosti umiestnime na špeciálnu podložku s prijímačom vybitý mobil. Tento princíp má ale množstvo múch – síce je bezkáblový, to ale neznamená mobilný, váš smartfón sa z podložky nesmie pohnúť. Takisto podložky či špeciálne kryty nie sú drobnou záležitosťou, a napokon ani lacnou. Texas Instruments je o generáciu popredu.

Čip Texas Instruments

Výrobca predstavil 3 milimetre dlhý čip, ktorý je napriek svojej miniatúrnosti plne funkčný. Prijímač integrovaný do tela budúcich mobilov sa pýši 93 % účinnosťou, ktorá sa blíži ku káblovým nabíjačkám, a výstupným výkonom 5 W. Keďže je čip taký malý, bez problémov sa zmestí aj do stále tenších smartfónov. Nijako výrazne by nemal ani zvýšiť ich cenu – výrobca ich odberateľom predáva za 3,50 $ pri odbere 1 000 ks, pri väčších ešte lacnejšie. Novinka je kompatibilná s najpoužívanejším štandardom Qi. Od reálneho zavedenia bezdrôtového nabíjania úplne pre všetkých nás už teda delí len jediná vec – ochota výrobcov implementovať súčiastku aj do svojich modelov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.