- #E-mobilita
- 12 min.
- 24.11.2025
Stále veríte len dojazdu? ADAC dokázal, že rýchlosť nabíjania mení všetko
Pri výbere elektromobilu sa väčšina zákazníkov akoby pozerala na jeden jediný údaj, ktorým je maximálny dojazd na jedno nabitie. Nemecký autoklub ADAC však upozorňuje, že tento pohľad je zastaraný a v praxi často zavádzajúci.
ADAC preto prišiel s metodikou testovania, akú nerobil ešte nikto predtým. Nezameral sa len na to, kam auto dôjde s plnou batériou, ale na komplexnú disciplínu nazývanú „vhodnosť na dlhé trate“.
Výrobcom udávané hodnoty dojazdu a maximálneho nabíjacieho výkonu sú totiž v reálnom živote často nepoužiteľné, pretože nezohľadňujú fyzikálne zákony ani premenlivé podmienky na cestách.
V zime inak ako v lete
Extrémne dôležitým faktorom, ktorý testy ADAC odhalili už dávno a ktorý zásadne ovplyvňuje použiteľnosť elektromobilu, je teplota. Batérie majú svoju komfortnú zónu a najlepší výkon podávajú vtedy, keď nie sú ani príliš horúce, ani príliš studené. V zimných mesiacoch pri mínusových teplotách sa situácia dramaticky mení. Merania ukázali, že bez predchádzajúceho zahriatia batérie sa čas nabíjania v zime výrazne predlžuje.
Napríklad Volkswagen ID.3, ktorý v lete pri 23 stupňoch dosahoval výkon 125 kW, začal v zime pri mínus siedmich stupňoch nabíjať výkonom nižším ako 50 kW a ani počas nabíjania nedosiahol ideálnu krivku. Podobne dopadla aj Tesla Model Y, ktorá síce v lete nabíja rýchlo, ale v mraze musela najprv 18 minút vyhrievať batériu, kým vôbec začala efektívne prijímať energiu.
Tieto zistenia majú pre vodičov priame dôsledky. Majiteľ Tesly strávi v zime na nabíjačke s nevychladenou batériou namiesto 33 minút až 56 minút, čo je predĺženie o 70 percent. Pri VW ID.3 trvá nabíjanie o polovicu dlhšie a pri modeloch ako Renault Zoe alebo VW e-Up je čas dlhší o 40 percent.
Riešením, na ktorom výrobcovia pracujú, je automatizovaný ohrev batérie pred príchodom k nabíjačke. Tento systém je však často viazaný na navigáciu vozidla. Ak vodič nezadá nabíjačku ako cieľ do navigácie, alebo používa navigáciu v telefóne, auto nevie, že sa má pripraviť, a batéria zostane studená. Niektorí výrobcovia, ako napríklad MG či Nio, už ponúkajú možnosť manuálneho spustenia ohrevu tlačidlom, čo je pre skúseného vodiča najlepšie riešenie.
Nenabíjať doplna
Z hľadiska stratégie nabíjania testy ADAC tiež dávno potvrdili, že čakať na plnú nádrž je strata času. Nabíjacie krivky jasne dokazujú, že po prekročení 80 percent kapacity klesá nabíjací prúd na veľmi nízke hodnoty. Ešte zaujímavejšie je zistenie, že sa neoplatí pripájať auto k nabíjačke, ak má batéria ešte 50 percent energie. V takom prípade systém často nedovolí využiť maximálny výkon.
Napríklad spomínaný VW ID.3 by pri začiatku nabíjania s 50 percentami kapacity nabíjal výkonom len 60 kW, zatiaľ čo pri takmer vybitej batérii by v tom istom bode dosahoval až 100 kW. Pre najvyššiu časovú efektivitu je teda ideálne prichádzať k nabíjačke s čo najnižším zostatkom energie a nabíjať len do 80 percent.
Pozor si treba dávať aj na samotných rýchlonabíjacích staniciach. Aj keď stojíte pri stojane s označením 300 kW, nemusíte tento výkon dostať. Mnoho nabíjacích staníc funguje na princípe zdieľania výkonu. Ak sa k jednému stojanu pripoja dve vozidlá súčasne, dostupný výkon sa rozdelí na polovicu. To znamená, že z 300 kW stanice dostane každé auto len 150 kW, respektíve pri 150 kW stanici len 75 kW. Rada ADAC znie jasne: ak je to možné, vyberte si stojan, na ktorom práve nikto iný nenabíja.
Test pre reálne jazdenie
V ADAC ale išli ešte ďalej a vymysleli test, ktorý ukáže, ktoré elektromobily sú tie najlepšie na dlhé cestovanie. Nová metrikatak kombinuje reálny dojazd s tým, ako rýchlo dokáže vozidlo doplniť energiu počas krátkej prestávky, čím poskytuje reálny a pravdivý obraz o cestovaní elektromobilom.
Základná myšlienka tohto nového testu spočíva v simulácii skutočnej dlhej cesty, ktorá zahŕňa jednu zastávku na nabíjanie. Celkový dojazd v tomto scenári sa nevypočítava z teoretickej kapacity batérie do posledného elektrónu. ADAC kalkuluje s 90 percentami reálne nameraného dojazdu s plne nabitou batériou, ku ktorým sa pripočíta vzdialenosť, ktorú vozidlo dokáže prejsť po 20 minútach rýchleho nabíjania.
Dôvodom pre použitie 90-percentnej hranice je fakt, že v reálnej premávke vodič nikdy nejazdí až do úplného vybitia batérie, ale zastavuje na nabíjačke skôr, než mu dojde šťava. Časový úsek 20 minút bol zvolený zámerne, pretože reprezentuje typickú prestávku na kávu alebo toaletu počas dlhšej cesty. Práve tento kombinovaný údaj odhaľuje, že auto s obrovskou batériou, ale pomalým nabíjaním, môže byť na dlhej trase horšou voľbou než efektívne vozidlo s menším akumulátorom, ktoré však dokáže hltať energiu extrémne rýchlo.
Merania jasne ukázali, že údaj o maximálnom nabíjacom výkone, ktorým sa výrobcovia radi chvália v brožúrach, je málo výpovedný. Tento špičkový výkon je totiž k dispozícii zvyčajne len na začiatku nabíjania, keď je batéria takmer prázdna, a s pribúdajúcimi percentami nabitia (SoC – State of Charge) výkon klesá.
Krivka nabíjania nie je konštantná, ale kolíše, čo je spôsobené snahou manažmentu batérie chrániť články pred poškodením. Ak je batéria plnšia, dokáže prijať menej energie bez toho, aby sa prehriala alebo degradovala.
Zákazník sa však o tomto správaní z reklamných materiálov nedozvie a v praxi môže byť nepríjemne prekvapený, že jeho auto sa nabíja pomalšie, než očakával. ADAC preto vo svojich testoch zverejňuje priemerný nabíjací výkon v rozsahu od 10 do 80 percent kapacity batérie, čo je najlepší indikátor pre vzájomné porovnanie rýchlosti nabíjania rôznych modelov.
Absolútnym kráľom dlhých trás sa podľa aktuálnych výsledkov ADACu stal Porsche Taycan Performance Plus s 97 kWh batériou. Vďaka špičkovej technológii a rýchlemu nabíjaniu dosiahol celkový dojazd v teste (90 % kapacity + 20 minút nabíjania) až 981 kilometrov.
Na druhom mieste sa umiestnil aerodynamický Hyundai Ioniq 6 s pohonom zadných kolies, ktorý zaostal iba o 50 kilometrov. Pritom ide o elektromobil za pár desiatok tisíc eur (oproti Porsche Taycan). Do prvej desiatky sa prebojovali aj novinky ako Audi A6 e-tron a Audi Q6 e-tron, ktoré odsunuli predošlého favorita Lucid Air s obrovskou batériou až na piate miesto. Naopak, z elitnej desiatky vypadli modely ako Polestar 2, Nio ET5 či Mercedes EQE, čo dokazuje, ako rýchlo sa technológie v tomto segmente posúvajú vpred.
Kompletný prehľad testovaných elektromobilov
Nasledujúca tabuľka uvádza podrobné výsledky testov ADAC. Vozidlá sú zoradené podľa celkového dojazdu, ktorý zahŕňa jazdu s plnou batériou (využiteľných 90 %) a dojazd získaný po 20-minútovej zastávke na rýchlonabíjačke. Tento údaj najlepšie odzrkadľuje reálnu rýchlosť cestovania na dlhé vzdialenosti.
| Celkový dojazd s 20 min nabíjaním (km) | Dojazd s plne nabitou batériou a zostatkom 10 % (km) | Dojazd získaný za 20 minút nabíjania (km) | |
| Porsche Taycan Performancebatterie Plus | 981 | 513 | 468 |
| Hyundai IONIQ 6 77,4 kWh RWD | 931 | 502 | 429 |
| Audi A6 Avant e-tron performance | 921 | 524 | 397 |
| Audi Q6 e-tron performance | 884 | 509 | 375 |
| Lucid Air Grand Touring | 859 | 550 | 309 |
| BMW iX xDrive50 108,8 kWh | 835 | 553 | 282 |
| Hyundai IONIQ 9 TECHNIQ | 832 | 482 | 350 |
| Mercedes-Benz EQS 450+ 107,8 kWh | 825 | 521 | 304 |
| XPeng G6 Long Range | 820 | 454 | 366 |
| Hyundai IONIQ 5 (84 kWh) UNIQ 2WD | 818 | 450 | 368 |
| Mercedes-Benz EQE SUV 350+ | 806 | 503 | 303 |
| Polestar 2 LR SM 82 kWh | 801 | 481 | 320 |
| NIO ET5 Touring 100 kWh | 792 | 466 | 326 |
| Porsche Macan | 786 | 458 | 328 |
| Hyundai IONIQ 5 77,4 kWh RWD | 786 | 423 | 363 |
| Mercedes-Benz EQE 350+ RWD | 783 | 480 | 303 |
| Hyundai IONIQ 6 77,4 kWh AWD | 782 | 422 | 360 |
| Mercedes-Benz EQS 580 107,8 kWh | 782 | 488 | 294 |
| BMW i7 xDrive60 | 780 | 491 | 289 |
| Tesla Model X | 763 | 476 | 287 |
| KIA EV6 Earth | 763 | 418 | 345 |
| VW ID.3 GTX | 760 | 481 | 279 |
| Volvo XC40 Recharge SM 79 kWh | 750 | 450 | 300 |
| Tesla Model S | 743 | 459 | 284 |
| BMW i5 eDrive40 | 743 | 453 | 290 |
| Polestar 4 Long Range Single Motor | 741 | 482 | 259 |
| XPeng G9 AWD | 737 | 419 | 318 |
| Volvo EC40 SM ER | 733 | 449 | 284 |
| Hyundai IONIQ 5 77,4 kWh AWD | 730 | 393 | 337 |
| BMW i4 eDrive40 80,7 kWh | 721 | 444 | 277 |
| VW ID.7 Tourer GTX | 718 | 429 | 289 |
| Ford Capri Extended Range (79 kWh) Premium AWD | 716 | 446 | 270 |
| VW ID.7 Pro | 711 | 437 | 274 |
| BMW i4 xDrive40 M Sportpaket | 705 | 408 | 297 |
| NIO ET5 100 kWh | 701 | 481 | 220 |
| Skoda Enyaq 85x Sportline | 701 | 419 | 282 |
| Genesis G80 Electrified AWD | 700 | 402 | 298 |
| Ford Explorer EV Extended Range (79 kWh) Premium AWD | 684 | 404 | 280 |
| XPeng P7 AWD | 683 | 412 | 271 |
| Tesla Model 3 MR AWD | 682 | 423,9 | 258 |
| Audi Q8 e-tron 55 106 kWh | 682 | 452 | 230 |
| Skoda Elroq 85 | 679 | 430 | 249 |
| NIO EL8 Long Range Executive | 664 | 410 | 254 |
| VW ID.3 77 kWh Facelift | 663 | 408 | 255 |
| Renault Scenic E-Tech 220 | 656 | 441 | 215 |
| Skoda Enyaq 85x | 655 | 392 | 263 |
| Skoda Enyaq Coupe RS iV | 647 | 407 | 240 |
| MG MGS5 EV Long Range Luxury | 630 | 376 | 254 |
| NIO ET7 100 kWh | 626 | 439 | 187 |
| Audi Q4 45 e-tron 77 kWH | 625 | 383 | 242 |
| Peugeot e-5008 210 GT (7-Sitzer) | 624 | 396 | 228 |
| Audi e-tron GT quattro | 621 | 333 | 288 |
| smart #3 Premium | 621 | 371 | 250 |
| MG 4 Extended Range | 617 | 398 | 219 |
| BMW iX2 xDrive30 | 615 | 377 | 238 |
| Hyundai IONIQ 5 N | 612 | 338 | 274 |
| Ford Mustang Mach-E Extended Range RWD | 611 | 433 | 178 |
| Tesla Model Y MR | 607 | 376 | 231 |
| Genesis GV 60 AWD | 604 | 330 | 274 |
| MG 4 Electric Luxury | 603 | 353 | 250 |
| Peugeot e-3008 210 GT | 603 | 396 | 207 |
| smart #1 Premium | 598 | 363 | 235 |
| Genesis GV70 Electrified | 597 | 342 | 255 |
| Toyota bZ4X | 595 | 371 | 224 |
| BMW iX3 | 594 | 362 | 232 |
| VW ID.5 Pro Performance | 592 | 364 | 228 |
| VW ID.Buzz lang Pro | 591 | 365 | 226 |
| Volvo C40 Recharge SM 67 kWh | 589 | 373 | 216 |
| Tesla Model 3 | 580 | 358 | 222 |
| Ford Mustang Mach-E Extended | 580 | 405 | 175 |
| KIA EV6 58 kWh | 576 | 318 | 258 |
| BYD Seal U | 572 | 386 | 186 |
| Volvo EX30 AWD | 572 | 352 | 220 |
| Polestar 2 LR DM 78 kWh | 570 | 357 | 213 |
| Hyundai Kona Elektro 65,4 kWh | 569 | 371 | 198 |
| NIO EL7 100 kWh | 568 | 381 | 187 |
| VW ID.Buzz | 567 | 351 | 216 |
| BMW iX1 xDrive30 | 559 | 339 | 220 |
| Smart #1 Pro Plus | 555 | 332 | 223 |
| KIA EV3 58,3 kWh Earth | 550 | 346 | 204 |
| BYD Seal RWD | 541 | 364 | 177 |
| Volvo EX30 Twin Motor Performance Cross Country Ultra AWD | 535 | 330 | 205 |
| Volvo EX30 SM ER | 534 | 328 | 206 |
| Peugeot e-208 156 | 532 | 324 | 208 |
| MINI Aceman SE Favoured Trim | 517 | 332 | 185 |
| Kia Niro EV 64,8 kWh | 514 | 372 | 142 |
| Opel Astra Elekctric GS | 513 | 316 | 197 |
| Mercedes-Benz EQB 350 | 509 | 325 | 184 |
| Peugeot e-308 156 | 505 | 311 | 194 |
| Subaru Solterra | 504 | 318 | 186 |
| Renault R5 E-Tech Electric 150 Comfort Range Techno | 504 | 311 | 193 |
| Mercedes-Benz EQA 250 | 502 | 315 | 187 |
| Opel Astra Sports Tourer | 495 | 302 | 193 |
| Renault R4 E-Tech Electric 150 Comfort Range (52 kWh) Iconic | 495 | 314 | 181 |
| Renault Mégane E-TECH EV60 | 494 | 330 | 164 |
| MG ZS EV Maximum Range | 493 | 338 | 155 |
| Alfa Romeo Junior Elettrica 156 Speciale | 478 | 302 | 176 |
| Nissan Ariya 63 kWh | 466 | 303 | 163 |
| Mercedes-Benz EQV 300 lang (90 kWh) | 466 | 326 | 140 |
| BYD Dolphin | 463 | 318 | 145 |
| Jeep Avenger Elektro | 453,6 | 282,6 | 171 |
| BYD Atto 3 | 446,1 | 314,1 | 132 |
| Citroen e-C4X 136 | 444 | 279 | 165 |
| ORA Funky Cat | 433,7 | 308,7 | 125 |
| MG 5 Maximum Range | 425,5 | 283,5 | 142 |
| Alpine A290 GTS | 423,2 | 268,2 | 155 |
| Cupra Born e-Boost 58kWh | 420,4 | 266,4 | 154 |
| Hyundai Inster (42 kWh) Select | 419,6 | 264,6 | 155 |
| Mercedes-Benz EQV 300 lang | 417,5 | 292,5 | 125 |
| MG Marvel R Performance | 414,4 | 293,4 | 121 |
| Peugeot e-208 136 | 408,6 | 255,6 | 153 |
| Opel Corsa-e | 389,7 | 254,7 | 135 |
| BYD Dolphin Surf Boost | 383,9 | 234,9 | 149 |
| Fiat 500e (42 kWh) La Prima | 382,8 | 226,8 | 156 |
| Citroen e-C4 136 | 377,8 | 235,8 | 142 |
| Fiat 500e 42 kWh Cabrio Icon | 375,3 | 222,3 | 153 |
| Opel Mokka-e | 375,2 | 232,2 | 143 |
| Fiat Grande Panda Electric La Prima | 365,7 | 227,7 | 138 |
| Peugeot e-2008 136 | 365,6 | 237,6 | 128 |
| Citroen e-C3 Standard Range You | 361,5 | 229,5 | 132 |
| BYD Atto 2 Boost | 345,8 | 226,8 | 119 |
| MINI Cooper E Classic Trim | 343,2 | 214,2 | 129 |
| Citroen e-Spacetourer XL 75 kWh | 339,4 | 230,4 | 109 |
| Renault Kangoo E-TECH | 329,7 | 209,7 | 120 |
| Mercedes-Benz EQT 200 | 328,4 | 212,4 | 116 |
| Opel Combo-e | 315,2 | 196,2 | 119 |
| Leapmotor T03 | 268,6 | 192,6 | 76 |
| Dacia Spring 65 | 252,2 | 178,2 | 74 |
| Dacia Spring Electric 65 Extreme | 239,5 | 166,5 | 73 |
| Mazda MX-30 EV | 237 | 153 | 84 |
| Fiat 500e 23,8 kWh | 232,6 | 138,6 | 94 |