Reklama

Spôsobuje modré svetlo zo smartfónu predčasnú pubertu?

Zdroj | unsplash
Michal Sobek
Zdroj | unsplash
Zdroj | unsplash

Vedci priniesli sporný nepublikovaný výskum s tvrdením, že nadmerné používanie smartfónov by mohlo u detí spôsobiť skorú pubertu. Konkrétne by za tým malo byť modré svetlo, ktoré smartfón vyžaruje.

Toto modré svetlo by podľa výskumu mohlo zmeniť hladiny hormónov u dieťaťa a urýchliť nástup puberty. Výsledky boli prezentované v Taliansku na 60. výročnom stretnutí Európskej spoločnosti pre detskú endokrinológiu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Zistenia od tímu vedcov z lekárskej fakulty Gazi University v Turecku informovali o štúdii, ktorá vystavila nedospelé samice potkanov extrémnemu trvaniu modrého svetla. Šesť potkanov kontrolnej skupiny vstúpilo do puberty na 38. deň experimentu, zatiaľ čo šesť potkanov vystavených dokopy 18 hodín modrému svetlu každý deň vstúpilo do puberty na 32. deň.

U potkanov sa tiež sledovalo množstvo metabolických markerov, ale všetky boli rovnaké bez ohľadu na akékoľvek vystavenie modrému svetlu. Jediným rozdielom bolo zníženie hladiny melatonínu, čiže spánkového hormónu.

Ako vysvetlila Amy Orbenová z University of Cambridge, tento druh vystavenia modrému svetlu nie je v žiadnom prípade analogický s expozíciou z obrazoviek smartfónov alebo tabletov. Inak povedané, na ľudí to neplatí.

Tiež môže byť dôležité, že divoké potkany sú prevažne nočné, pričom mladí ľudia majú tendenciu byť skôr menej noční, takže reakcie na svetlo akéhokoľvek druhu u potkanov a ľudí nemusia byť nevyhnutne zhodné.

Zdroj | unsplash

V posledných rokoch niekoľko štúdií hlásilo nárast skorého nástupu puberty u dievčat, najmä počas pandémie COVID-19. Spojenie medzi vystavením modrému svetlu a zníženými hladinami melatonínu naznačuje, že v tomto hlásenom náraste môže hrať úlohu dlhší čas strávený pred obrazovkou počas lockdownov.

Priama citácia od jedného z výskumníkov zapojených do štúdie varuje, že zistenia sú len na modeloch potkanov. Takže neexistuje žiadny priamy predpoklad od výskumníkov, že ich zistenia dospeli k záveru, že vystavenie modrému svetlu urýchľuje pubertu u ľudských detí.

Problémom môžu byť aj novinári, ktorí nekriticky opakujú nepresné vyhlásenia z tlačových správ, tak isto sú to aj komunikátori, ktorí píšu pôvodné mediálne správy a vedci, ktorí explicitne poskytujú špekulatívne zvukové záznamy vedome navrhnuté tak, aby skreslili ich hlavné zistenia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.