Reklama

Spolu s HTC VIVE Cosmos prichádza prvá predplatiteľská služba pre VR

Juraj Recký

Spoločnosť HTC predstavila novú generáciu VR okuliarov HTC VIVE Cosmos a rozširuje služby na Viveport o predplatné.

Ako sme už informovali najnovšia generácia headsetu pre virtuálnu realitu od HTC, VIVE Cosmos, bola predstavená na veľtrhu CES 2019. Výrobca bol vtedy skúpy na informácie, dnes ich poznáme. Rovnako ako dátum uvedenia na trh a cenu pre Slovensko.

VIVE Cosmos má dva 3,4-palcové LCD RGB displeje s obnovovacou frekvenciou 90 Hz a zorným uhlom 110 stupňov. Headset využíva Fresnelove šošovky. Spoločnosť údajne obzvlášť dbala na detaily, aby aj v prípade čítania textu vo virtuálnom svete mal používateľ maximálny komfort.

Nadšenci, ktorí očakávali bezdrôtové pripojenie, budú sklamaní, aspoň pri kúpe základného setu. Headset využíva, síce len jeden, ale kábel na pripojenie. Na jeho konci sú DisplayPort 1.2 a USB-C, ktoré musia byť zapojené súčasne. Dokúpiť sa však dá bezdrôtový adaptér, tak ako pri predošlých HTC Vive, ktorý vás od káblov úplne oslobodí.

Novinkou v HTC VIVE Cosmos je šestica kamier, ktoré sledujú polohu. Ako používateľa, tak ovládačov. Kamery sa tiež dajú využiť na rozšírenú realitu. HTC zapracovalo bezpečnostný prvok pri používaní v podobe výstražnej mriežky, ak sa s nasadenými okuliarmi blížite k nejakej prekážke.

Kamery tiež komunikujú s ovládačmi. V prípade úplnej tmy však môže nastať problém, nakoľko kamery nevidia okolo seba a nevedia tak sledovať pohyb headsetu. Infračervenú kameru na komunikáciu s ovládačmi výrobca nepoužil. Pri VIVE Cosmos HTC obzvlášť upozorňuje na to, že sa snažili používanie virtuálnej reality čo najviac zjednodušiť, základné nastavenie je podľa výrobcu o polovicu rýchlejšie.

Nové ovládače svietia pre lepšiu komunikáciu s headsetom. Ako ovládacie prvku sú tu spúšť, dvojica tlačidiel, joystick, grip tlačidlo a bumper. Ovládače nie sú dobíjateľné, vyžadujú dvojicu tužkových batérií AA.

HTC už na CES 2019 sľubovalo modulárnosť. Tá spočíva vo výmenné čelného panelu, ktorý poslúží na doplnenie funkcií alebo modifikáciu headsetu Výrobca zatiaľ neprezradil čo všetko ponúkne. Konkretizoval len Vive Cosmos External Tracking mod, ktorý sa bude využívať na sledovanie pohybu základovej stanice a tiež si bude rozumieť so všetkým príslušenstvom pre pôvodné HTV VIVE.

Výrobca pri vývoji nových okuliarov pre virtuálnu realitu počúval feedback používateľov a aj vďaka tomu je konštrukcia výrazne pohodlnejšia a viac prispôsobiteľná. Naviac okuliare sa dajú vyklopiť v rozsahu 100 stupňov. V prípade, že potrebujete prerušiť pobyt vo virtuálnej realite, nemusíte okuliare z hlavy skladať.

Vrámci zjednodušovania používania virtuálnej reality HTC vylepšilo tiež Vivo Origin, teda vstupnú bránu do viruálneho sveta, ktorá je teraz prehľadnejšia a intuitívnejšia. Vo Viveport je už viac ako 2 000 aplikácii a pribudla novinka Viveport Infinity, prvá predplatiteľská služba pre VR vôbec. Zástupca HTC ju zjednodušene vysvetlil ako Netflix pre virtuálnu realitu, s tým že nechýbajú ani filmy. HTC spomenuli aj snímky, ktoré poznáme z iMaxu. Viveport Infinity je po registrácii na mesiac zadarmo.

Nová VR pre PC príde na náš trh 3. októbra 2019 za cenu 839 eur. V tejto cene sú okuliare a dvojica ovládačov. V prípade, že si okuliare zakúpite v predpredaji, získate zdarma celoročné predplatné Viveport Infinity. Po tom čo budú okuliare uvedené do bežného predaja bude ako darček 6 mesačný prístup do Viveport Infinity.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.