Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Špičkový retro Fujifilm FinePix X10 ohúri už aj cenou

Špičkový retro Fujifilm FinePix X10 ohúri už aj cenou
Števo Porubský
Špičkový retro Fujifilm FinePix X10 ohúri už aj cenou

Nedávno japonský Fujifilm predstavil ďalší prémiový retro kompakt, ktorý amatérov veľmi nezaujme, fajnšmekri a profesionáli však ocenia jeho schopnosti. Hlavnou je pomerne svetelný objektív začínajúci na f/2.0, pomerne veľký čip s 2/3, či množstvo ovládacích prvkov stále po ruke.

 Fujifilm FinePix X10

Novinka od Fujifilmu vyzerá na prvý pohľad ako z minulého storočia, no práve o to výrobcovi išlo. Chýba už len „páčka“ na manuálne posúvanie filmu. Jadrom špičkovej retro novinky je 2/3” (8,8 x 6,6 mm) EXR CMOS čip s rozlíšením 12 Mpx a Fujifilm EXR procesor. Hoci sú rozmery čipu menšie ako pri podobnom modeli X100 (Fujifilm FinePix X100: lahôdka pre profíkov, ale aj amatérov!), za pomerne priaznivejšiu sumu ponúka stále veľmi vysokú kvalitu. Novinka taktiež neponúka vymeniteľné objektívy, no svojimi hodnotami svetelnosti strčí do vrecka nejeden špičkový kompakt s vymeniteľnými objektívmi. Svetelnosť nového objektívu Fujinon začína na hodnote f/2,0, končí na f/2,8 a nechýba mu ani optická stabilizácia. Škoda len rozsahu 28 – 112 mm. Širokouhlejší objektív by potešil určite viac. Zaujímavosťou je super makro režim od 1 cm. „Zoomovanie“ funguje výlučne manuálne pomocou prstenca na objektíve, ovládacie kolieska na prístroji slúžia na zmenu režimov či nastavenia ISO a iných hodnôt.

 Fujifilm FinePix X10

Retro foťák musí mať samozrejme aj hľadáčik. Ten je čisto optický, hybridný hľadáčik z modelu X100 je asi veľmi drahý. Využívanejším hľadáčikom bude určite 2,8-palcový LCD displej s rozlíšením 460 tisíc bodv Novinke výrobca nadelil aj pomerne rýchle kontinuálne snímanie – 7 fps v plnom rozlíšení, 10 fps v polovičnom rozlíšení. 49-bodový autofókus by nemal mať problém ostriť ani pri rýchlych scénach, rovnako oneskorenie uvoľnenia spúšte výrobca proklamuje na hodnote 0,01 s., čo je v súčasnosti naozaj extrémna hodnota. Videachtivých poteší možnosť natáčania Full HD videí pri 30 fps a stereo zvuku. Nechýba množstvo manuálnych režimov (PASM), plná automatika je samozrejmosťou, RAW formát takisto. Mnohých určite zaujme Motion Panorama režim s možnosťou vytvorenia snímky s rozlíšením až do 11 520 x 1624 pixlov. Samozrejmosťou je podpora SDXC pamäťových kariet a HDMI výstup pre pripojenie k TV či monitoru. Cenovka novinky by mala byť okolo 600 €, na trhu sa objaví v priebehu budúceho mesiaca.

 Fujifilm FinePix X10

Foto: Fujifilm