Reklama

Špičkový retro Fujifilm FinePix X10 ohúri už aj cenou

Števo Porubský

Nedávno japonský Fujifilm predstavil ďalší prémiový retro kompakt, ktorý amatérov veľmi nezaujme, fajnšmekri a profesionáli však ocenia jeho schopnosti. Hlavnou je pomerne svetelný objektív začínajúci na f/2.0, pomerne veľký čip s 2/3, či množstvo ovládacích prvkov stále po ruke.

 Fujifilm FinePix X10

Novinka od Fujifilmu vyzerá na prvý pohľad ako z minulého storočia, no práve o to výrobcovi išlo. Chýba už len „páčka“ na manuálne posúvanie filmu. Jadrom špičkovej retro novinky je 2/3” (8,8 x 6,6 mm) EXR CMOS čip s rozlíšením 12 Mpx a Fujifilm EXR procesor. Hoci sú rozmery čipu menšie ako pri podobnom modeli X100 (Fujifilm FinePix X100: lahôdka pre profíkov, ale aj amatérov!), za pomerne priaznivejšiu sumu ponúka stále veľmi vysokú kvalitu. Novinka taktiež neponúka vymeniteľné objektívy, no svojimi hodnotami svetelnosti strčí do vrecka nejeden špičkový kompakt s vymeniteľnými objektívmi. Svetelnosť nového objektívu Fujinon začína na hodnote f/2,0, končí na f/2,8 a nechýba mu ani optická stabilizácia. Škoda len rozsahu 28 – 112 mm. Širokouhlejší objektív by potešil určite viac. Zaujímavosťou je super makro režim od 1 cm. „Zoomovanie“ funguje výlučne manuálne pomocou prstenca na objektíve, ovládacie kolieska na prístroji slúžia na zmenu režimov či nastavenia ISO a iných hodnôt.

 Fujifilm FinePix X10

Retro foťák musí mať samozrejme aj hľadáčik. Ten je čisto optický, hybridný hľadáčik z modelu X100 je asi veľmi drahý. Využívanejším hľadáčikom bude určite 2,8-palcový LCD displej s rozlíšením 460 tisíc bodv Novinke výrobca nadelil aj pomerne rýchle kontinuálne snímanie – 7 fps v plnom rozlíšení, 10 fps v polovičnom rozlíšení. 49-bodový autofókus by nemal mať problém ostriť ani pri rýchlych scénach, rovnako oneskorenie uvoľnenia spúšte výrobca proklamuje na hodnote 0,01 s., čo je v súčasnosti naozaj extrémna hodnota. Videachtivých poteší možnosť natáčania Full HD videí pri 30 fps a stereo zvuku. Nechýba množstvo manuálnych režimov (PASM), plná automatika je samozrejmosťou, RAW formát takisto. Mnohých určite zaujme Motion Panorama režim s možnosťou vytvorenia snímky s rozlíšením až do 11 520 x 1624 pixlov. Samozrejmosťou je podpora SDXC pamäťových kariet a HDMI výstup pre pripojenie k TV či monitoru. Cenovka novinky by mala byť okolo 600 €, na trhu sa objaví v priebehu budúceho mesiaca.

 Fujifilm FinePix X10

Foto: Fujifilm

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.