Reklama

SpaceX vyvinula novú odpaľovaciu plošinu pre raketu Super Heavy

Zdroj | SpaceX
Richard Pliešovský
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

V posledných týždňoch pokročili práce na konštrukcii štartovacej rampy pre kozmickú loď Starship. Spoločnosť SpaceX dosiahla výrazný pokrok a štruktúra, z ktorej bude štartovať Super Heavy, rastie ako z vody.

Zadanie bolo jednoduché: vymyslieť niečo, čo nebude extrémne drahé a časovo náročné. Výsledok sa začína pomaly rysovať. Odpaľovacia plošina, z ktorej bude štartovať vesmírna loď Starship a jej prvý stupeň Super Heavy bude odlišná od tých súčasných, ktoré spoločnosť SpaceX doteraz používala. Ide napríklad o základňu LC-39A v Kennedyho vesmírnom centre (Kennedy Space Center), ktorú má SpaceX v prenájme a využíva pre misie Falcon Heavy a Crew Dragon. Predtým sa využívala na desiatky štartov raketoplánov a všetky misie Saturn V Apollo Moon.

https://youtu.be/C8JyvzU0CXU

SpaceX sa rozhodla postaviť novú základňu na východnom pobreží (USA) v rámci Pad 39A. Nevyužije však existujúcu nosnú tyč a betónovú šachtu pre odvod plameňov. SpaceX stavia samostatný oceľový držiak a vodou chladený usmerňovač plameňov. Je navrhnutý tak, aby počas štartu Super Heavy nevznikol kráter v zemi.

Zdroj | SpaceX

Nosná plošina Pad 39A sa za posledné týždne rozrástla z niekoľkých kovových častí na veľkú konštrukciu. Podľa odhadov je výška doteraz postavenej rampy zhruba 20 metrov. Vidieť na nej veľké držiaky, ktoré budú slúžiť na inštaláciu ďalších štruktúr. Koncepčný držiak zobrazený v nákresoch SpaceX má byť vysoký asi 25 až 30 metrov.

Zdroj | SpaceX

SpaceX nie je v skúsenostiach s výstavbou štartovacích základní žiadnym nováčikom. V skutočnosti má viac ako desaťročné skúseností s vývojom a prevádzkou podobných zostáv vo svojich vývojových a testovacích zariadeniach v McGregore (Texas).

Zdroj | SpaceX

Zdroj | SpaceX


Super Heavy má trikrát väčší výkon ako Falcon Heavy, takže je jasné, že bude potrebovať inú konštrukciu, základňu a odvádzač. Ako vidíme, SpaceX speje k úspešnému dokončeniu odpaľovacej plošiny v Kennedyho vesmírnom centre.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.