Reklama

SpaceX vynesie na orbitu prvú súkromnú vesmírnu stanicu HAVEN-1

Zdroj | Vast
Juraj Procházka
Zdroj | Vast
Zdroj | Vast

Životnosť Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa síce kráti, ale na obežnej dráhe určite nezostane pusto ani po roku 2030. Viaceré súkromné spoločnosti už niekoľko rokov avizujú zámery postaviť a prevádzkovať vlastné vesmírne stanice. Novým hráčom, ktorý má ambície dostať sa do čela pomyselného peletónu, je americká spoločnosť Vast.

Vast ohlásil uzatvorenie kontraktu so SpaceX na vynesenie súkromnej orbitálnej stanice HAVEN-1, ako aj na let štyroch astronautov v lodi Crew Dragon k tejto stanici.

Ďalším silným kandidátom je spoločnosť Axiom Space, ktorá ako jediná momentálne organizuje aj turistické pobyty na ISS. NASA ich však obmedzuje maximálne na dva pobyty ročne, preto Axiom Space plánuje vybudovať vlastnú sekciu ISS. Tá umožní rozšíriť prítomnosť súkromných astronautov na stanici. Po skončení éry ISS sa táto sekcia odpojí a mala by fungovať ako súkromná vesmírna stanica Axiom Station.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Rusko opustí ISS, predstavilo model vlastnej vesmírnej stanice ROSS

Mimochodom o podobnom scenári uvažovala aj ruská štátna agentúra Roskosmos, neskôr však ohlásila zámer vybudovať novú orbitálnu stanicu ROSS.

Skôr, ako sa Axiom Station osamostatní od ISS, však môže na obežnej dráhe zakotviť vesmírna stanica inej súkromnej firmy. NASA v rámci programu Commercial LEO Destinations podporuje takéto projekty súkromných spoločností, aby po skončení ISS mohla využívať ich služby na komerčnej báze.

Zdroj | Vast

Okrem Axiom Space sa programu zúčastňuje Northrop Grumman, NanoRacks so stanicou Starlab a Blue Origin so stanicou Orbital Reef. Ďalšia americká spoločnosť Bigelow Aerospace chce budovať orbitálne stanice (jednu dokonca aj na obežnej dráhe Mesiaca) z nafukovacích modulov. Nateraz nie je isté, kto sa stane v týchto vesmírnych pretekoch šampiónom, ale značné šance má z viacerých dôvodov práve spomínaná kalifornská spoločnosť Vast.

Firma Vast bola založená podnikateľom Jedom McCalebom len v roku 2021 a vo februári kúpila spoločnosť Launcher, ktorá vyvinula malú raketu Launcher Light a orbitálny ťahač Launcher Orbiter. Zakladateľ firmy Launcher Max Haot sa po akvizícii stal prezidentom spoločnosti Vast. Spolupracovníkom a poradcom je aj spoluzakladateľ SpaceX Hans Koenigsmann, ktorý v roku 2021 odišiel do dôchodku.

Zdroj | Vast

Vast plánuje svoju vesmírnu stanicu HAVEN-1 najskôr v auguste 2025 vyniesť prostredníctvom nosnej rakety Falcon 9 na nízku obežnú dráhu. Stanica s dĺžkou 10,1 m a  priemerom 3,8 m má hmotnosť 14 ton, vďaka čomu ju Falcon 9 dokáže dopraviť na obežnú dráhu vcelku pri jedinom lete.

Štvorčlenná posádka bude mať k dispozícii hermetizovaný priestor o objeme 70 m3 a energiu stanice zaistia solárne panely s výkonom 15 kW. Navyše stanica má byť schopná pomocou rotácie vytvoriť umelú gravitáciu na úrovni lunárnej. V krátkom čase teda ide už o druhý zámer vytvoriť na orbite umelú gravitáciu pre lepší životný štandard astronautov. Vesmírna stanica Airbus LOOP však plánuje v rámci stanice prevádzkovať len centrifúgu pre dve osoby.

Pozrite si

Vesmírna stanica Airbus LOOP poskytne komfort s umelou gravitáciou

HAVEN-1 má fungovať na nízkej obežnej dráhe vo výške približne 500 km a jej prevádzka a fungovanie bude úzko naviazaná na SpaceX. Tá má krátko po vynesení stanice na ňu dopraviť aj prvú posádku s misiou Vast-1, ktorá by na stanici mala stráviť zhruba mesiac. SpaceX zaistí aj výcvik astronautov, skafandre a všetky potrebné procedúry pre vesmírne lety.

Vast si okrem toho zarezervovala u SpaceX aj potenciálny druhý let astronautov k stanici HAVEN-1. Pokiaľ by sa projekt naozaj podarilo zrealizovať už v roku 2025, Vast so svojou stanicou HAVEN-1 by „vyškolila“ konkurenciu omnoho väčších a kapitálovo silnejších hráčov, ktorí rovnaký projekt pripravujú už niekoľko rokov. Isté je, že súkromná kozmonautika vstupuje do novej éry a prinesie na obežnú dráhu nový život.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.