Reklama

SpaceX má za sebou rekordný rok a pred sebou veľké plány

Zdroj | SpaceX
Juraj Procházka
Zdroj | SpaceX
Zdroj | SpaceX

SpaceX zakončila svoj mimoriadne pestrý a úspešný rok vianočným darčekom v podobe 21. úspešného štartu nosnej rakety. Podaril sa až po štyroch odkladoch 23. decembra.

Pozrite si

SpaceX dokázala, čo nikto predtým: prekonala tri rekordy súčasne

Príčinou odložených štartov bola technická závada, aj nepriaznivé počasie. SpaceX sa o štart Falconu 9 s prvým exemplárom novej generácie satelitov GPS pokúsila už 18. decembra. Odpočet sa však zastavil sedem minút pred štartom, keď snímač na prvom stupni detekoval zvýšenú teplotu kvapalného kyslíka.

Pre lepšiu navigáciu

Štart bol odložený o 24 hodín, ale SpaceX ho odvolala tri hodiny pred spustením motorov. Následný termín stanovený na 20. decembra stroskotal kvôli počasiu a ďalší pokus 22. decembra zmarili výškové vetry.

Zdroj | SpaceX

Impozantnú sériu vesmírnych letov v roku 2018 nakoniec SpaceX zavŕšila deň pred štedrým dňom, keď zo Space Launch Complex 40 (SLC-40) na floridskom Myse Canaveral o 13:51 UTC úspešne odštartoval nový Falcon 9 Block 5 so satelitom novej generácie GPS III z dielne Lockheed Martin.

Pozrite si živé video zo štartu Falconu 9 s družicou GPS IIIA-01 komentované v češtine.

Misia SpaceX tentoraz nepočítala s hladkým pristátím prvého stupňa, kvôli požiadavkám U.S. Air Force a tiež z dôvodu, že na dopravenie satelitu GPS III na strednú obežnú dráhu (MEO) bol potrebný plný výkon Falconu 9. Na finálnu pozíciu vo výške vyše 20 000 km sa družica dopravila pomocou vlastného pohonu.

Pozrite si

SpaceX s vesmírnym internetom nežartuje. Vypustí prvé družice

Od vypúšťania družíc k pilotovaným letom

Vynesená navigačná družica je prvou z konštelácie 32 satelitov GPS novej generácie, ktoré dosiahnu oproti tým súčasným trojnásobnú presnosť. Ich životnosť sa zároveň predĺži na 15 rokov. SpaceX má zatiaľ kontrakt na vynesenie piatich takýchto satelitov pre USAF.

Počas úspešného roku 2018 má SpaceX na konte niekoľko míľnikov, ktoré posúvajú jej schopnosti v oblasti vesmírnych letov. Jedným z najdôležitejších bol februárový štart ťažkej rakety Falcon Heavy, pri ktorom bol ako demo náklad vypustený športiak Tesla Roadster a mäkko pristáli dva z trojice boosterov.

Zdroj | SpaceX

Na rok 2019 sú zatiaľ plánované dva komerčné štarty Falconu Heavy – ich presné dátumy zatiaľ neboli stanovené. V marci má Falcon Heavy vyniesť do kozmu technologickú družicu DSX a 30 mikrosatelitov a druhý štart tejto ťažkej rakety dopraví na orbitu telekomunikačnú družicu Arabsat 6A.

Zdá sa, že rok 2019 bude na štartovacích rampách a hangároch SpaceX minimálne rovnako rušný ako ten uplynulý. Hneď v januári sú plánované dva štarty Falcon 9FT. Už 7. januára sa má zopakovať úspešné vynesenie 10 telekomunikačných družíc Iridium-NEXT, no míľnikom bude prvý štart vesmírnej lode Dragon v2-1 (označovanej ako Crew Dragon), pripravovaný na 18. januára.

Zdroj | SpaceX

Pôjde zatiaľ o nepilotovaný testovací let, ale v pozitívnom prípade by mal ešte v roku 2019 nasledovať aj let s posádkou k ISS. Skončí sa tak „kliatba“, keď USA po uzavretí programu raketoplánov nemajú k dispozícii vlastné lode na dopravu kozmonautov a sú odkázané na ruské lode Sojuz.

Pozrite si

SpaceX odkladá vyhliadkový let okolo Mesiaca. Na rok 2019

Či sa podarí už v budúcom roku s pilotovanou loďou Crew Dragon obletieť aj Mesiac, ukáže až budúcnosť. SpaceX však takéto ambície má. A nielen to.

Na Mesiac, aj na Mars

Firma už začína stavať aj svoju kozmickú loď na pilotované lety do hlbokého vesmíru (reč je najmä o Marse), ktorú premenovala na Starship.

Zdroj | SpaceX

Ide o súčasť najsilnejšej nosnej rakety v histórii, ktorú Musk pôvodne pomenoval BFR (Big Falcon Rocket) a neskôr BFS (Big Falcon Ship). Jej prvý stupeň – booster, dostal taisto inovaný názov Super Heavy.

Testy by mohli začať skokovými štartami s vertikálnym pristávaním koncom budúceho roku a v roku 2020 by Starship údajne mohla letieť na obežnú dráhu Zeme.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.