Reklama

SpaceX hlási pripravenosť pilotovanej lode Crew Dragon. Na ISS zamieri čoskoro

Zdroj | Engadget
Juraj Procházka
Zdroj | Engadget
Zdroj | Engadget

Momentálne patrí monopol na pilotované vesmírne lety k medzinárodnej stanici ISS ruským Sojuzom, ale zrejme už nie nadlho. Americké spoločnosti SpaceX a Boeing už finišujú s testami vlastných pilotovaných lodí.

Kozmická loď Crew Dragon od SpaceX už dokonca v marci na ISS zakotvila, ale išlo o automatický testovací let bez posádky. Medzitým v apríli tohto roku došlo počas testov záchranných motorov k explózii, ktorá zničila jednu loď Crew Dragon.

Pozrite si

SpaceX Crew Dragon úspešne zakotvila na ISS. Otvára novú éru

Práce však pokračujú a najnovšie Elon Musk oznámil úspešné absolvovanie testov záchranného padákového systému Mark 3, ktorý umožní bezpečné pristátie lode aj pri zlyhaní motorov.

Zdroj | NPR

Podľa Muska, ktorý je aj generálnym riaditeľom SpaceX, Crew Dragon absolvoval test padákového systému úspešne 13-krát za sebou. V rámci testu sa simulovala nepravdepodobná situácia, že sa otvoria len tri zo štyroch hlavných padákov.

Ide o dôležitý míľnik, pri ktorom bol dosiahnutý cieľ, stanovený Muskom minulý mesiac. Ten vtedy uviedol, že by tím SpaceX chcel dosiahnuť aspoň 10 úspešných testov v rade, kým na palube Crew Dragon poletia kozmonauti.

V rámci programu SpaceX testovala padákový systém pre kozmickú loď, ktorý sa skladá z dvoch pomocných padáčikov a štyroch hlavných prstencových padákov. Rovnaký typ padákov sa už v minulosti používal pre lety s ľudskou posádkou na lodiach NASA.

Zdroj | NPR

Pri posledných testoch má však SpaceX inovovanú verziu padákov. Namiesto nylonových popruhov teraz používajú „Zylon“, čo je silnejší polymérový materiál vyvinutý Stanfordskou univerzitou. Padáky majú tiež nový vzor prešívania na rovnomernejšie rozloženie záťaže.

Na stretnutí s administrátorom NASA Jimom Bridenstinom povedal Musk, že nový loď by mohla byť pripravená na prvý skúšobný let s posádkou označovaný ako „Demo-2“ v 1. kvartáli 2020. Dovtedy však má Crew Dragon pred sebou ešte ďalšie testy.

Zdroj | SpaceX

Ak to pôjde do plánu, SpaceX by potom vykonala záchranný test počas letu, ktorý má potvrdiť, že kozmonauti dokážu uniknúť v prípade explózie, alebo iného problému v priebehu štartu. V rámci tohto testu sa kapsula Crew Dragon odpojí z vrcholu rakety Falcon 9 pomocou trysiek SuperDraco, ktoré ju odpália do bezpečnej vzdialenosti od rakety.

Pozrite si

Boeing a SpaceX čoskoro povezú amerických kozmonautov na ISS

V roku 2020 by sme sa potom mohli dočkať prvých pilotovaných letov s kozmickou loďou Crew Dragon, a pravdepodobne aj s loďou Starliner od Boeingu, ktorá má však oproti SpaceX mierny sklz.

Nezávisle na tom SpaceX intenzívne pracuje aj na dokončení veľkej kozmickej lode Starship, ktorej dva prototypy tiež testuje. Najbližšie by sa mal, ešte snáď do konca roku 2019, uskutočniť testovací let do stratosféry a v budúcom roku by mala loď Starship (bez posádky) letieť aj na obežnú dráhu.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.