Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sony Xperia 1 III a Xperia 5 III prekvapujú prvým variabilným teleobjektívom

Sony Xperia 1 III a Xperia 5 III prekvapujú prvým variabilným teleobjektívom
Zdroj | Sony
Stanislav Vinc
Sony Xperia 1 III a Xperia 5 III prekvapujú prvým variabilným teleobjektívom
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony dnes ráno predstavilo novú sériu smartfónov Xperia III vrátane vlajkových lodí Xperia 1 III a Xperia 5 III. Ako prvé smartfóny na trhu ponúknu variabilný teleobjektív v kombinácii s duálnym snímačom PD, ako aj kalibrovaný 4K UHD displej s podporou HDR a obnovovacou frekvenciou 120 Hz.

Sony po roku vylepšuje svoje vlajkové lode radu Xperia 1 a Xperia 5. Novinky prinášajú vylepšenia snáď po každej stránke, primárne sa však zameriavajú na najsilnejšie divízie Sony – fotoaparáty a displeje. Pod povrchom im však nechýba ani najnovší hardvér aktuálne dominujúci v rebríčku najvýkonnejších smartfónov na trhu, ktorým chce spoločnosť zaujať aj mobilných hráčov.

Zdroj | Sony

Pod vývoj fotoaparátov nových vlajkových lodí sa podpísala aj divízia fotoaparátov Sony Alpha, čo vidieť na jej hardvéri aj softvéri. Xperia 1 III a Xperia 5 III sú tak prvými smartfónomi na svete s variabilným teleobjektívom poskytujúcim rozpätie ohniskovej vzdialenosti od 70 do 105 mm v kombinácii s duálnym snímačom PD.

Zdroj | Sony

Xperia 1 III má na jednej strane vynikať v kreatívnej slobode a na druhej v rýchlom a presnom kontinuálnom automatickom ostrení, ktorý ponúknu všetky objektívy. Technológiu Real-time Eye AF stvorenú pre tvorbu portrétov tu doplní vylepšená technológia Real-time Tracking, ktorá umožní fotografovanie rýchlo sa pohybujúcich objektov. Druhá menovaná technológia podľa aktuálne dostupných informácií v modeli Xperia 5 III chýba.

Zdroj | Sony

Vďaka umelej inteligencii a 3D iTOF snímaču sú novinky schopné automaticky sledovať aj rýchlo sa pohybujúce objekty a zachovať ich ostré aj v prípade, že sa čiastočne ocitnú mimo záberu. Kontinuálne automatické ostrenie prepočítava AF/AE 60-krát za sekundu a v režime sériového snímania ponúka smartfón rýchlosť 20 sn./s. Takúto rýchlosť si dokáže údajne bez produkcie šumu zachovať aj pri slabom svetle, starať sa má o to technológia BIONZ X.

Zdroj | Sony

Po softvérovej stránke nové Xperie prinášajú novú technológiu AI super resolution zoom, ktorá využíva umelú inteligenciu na obnovenie detailov na snímkach po ich priblížení až do 300mm bez straty kvality. V ponuke režimov nebude chýbať ani funkcia Photography Pro s možnosťou manuálneho nastavenia ISO, rýchlosti uzávierky a s podporou tvorby snímok vo formáte RAW. Nová Xperia 1 III si taktiež zachováva fyzickú spúšť fotoaparátu so zdrsneným povrchom.

Zdroj | Sony

Pre filmárov si Sony pripravilo 8 nových farebných filtrov, ktoré môžu uplatiť pri nahrávaní 4K UHD videa s HDR so snímkovaním od 24 do 120 snímok za sekundu. Tento záznam bude Xperia 1 III schopná verne zobraziť 6,5“ 4K UHD OLED displej s filmovým pomerom strán 21:9 a samozrejme podporou HDR doplnený o režim Creator „powered by CineAlta“ pre verné podanie farieb a kontrastu. Model Xperia 5 III ponúkne 6,1“ HDR OLED displej s prakticky rovnakými parametrami.

Zdroj | Sony

Samotný panel má kráčať v šľapajách referenčných displejov využívaných v Hollywoode. Sony v tomto prípade hovorí o „ekvivalente 10-bitového displeja“, čo v praxi znamená použitie 8-bitového panela s 2-bitovým vyhladzovaním.

Hráči zas ocenia, že použitý panel disponuje obnovovacou frekvenciou 120 Hz bok po boku so snímaním dotykov pri frekvencii 240 Hz. O takto plynulé hranie sa postará aktuálne najvýkonnejší čipset z ponuky spoločnosti Qualcomm, model Snapdragon 888 osadený v prakticky každej novej vlajkovej lodi. Jeho súčasťou je už aj integrovaný 5G modem.

Zdroj | Sony

Obrazový zážitok tu doplní priestorové ozvučenie Dolby Atmos vykresľované stereo reproduktormi a prekvapivo aj 3,5 mm audio konektor, ktorý je v kategórii prémiových smartfónov raritou. Novinkou vo výbave Xperia 1 III a Xperia 5 III je zvukový ekvalizér umožňujúci detailné ovládanie zvuku (napríklad pre zvýšenie hlasitosti krokov v hrách) a nový optimalizovaný V.C. mikrofón pre zvukovo čistejšie hlasové rozhovory so zníženým šumom v pozadí.

Zdroj | Sony

Oba nové modely sú vybavené 4 500 mAh batériou, ktorú je pomocou pribalenej nabíjačky možné nabiť na 50 % v priebehu 30 minút. Smartfónom nechýba ani bezdrôtové nabíjanie Qi a s reverzným bezdrôtovým nabíjaním slúchadiel či smart hodiniek. Novinky tiež disponujú odolnosťou voči vode a prachu v rámci normy IP65/68. Displej modelu Xperia 1 III chráni odolné sklo Gorilla Glass Victus, zatiaľ čo pri modeli Xperia 5 III je to Gorilla Glass 6.

Nové modely sa dostanú na trh v priebehu leta 2021. Ich ceny v tejto chvíli nepoznáme.