Reklama

Sony v obývačke vytvorí aj 20-metrovú 16K telku. Cenu radšej ani nezverejnilo

Zdroj | Sony
Števo Porubský
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Japonské Sony v USA predstavilo ich špeciálny Crystal LED displej pre komerčných zákazníkov, ktorý je možné škálovať. Vďaka tomu si najmajetnejší záujemcovia môžu v obývačke či domácom kine vytvoriť až 16K displej. Nevytvoria si ho ale sami, inštalácia je plne v rukách Sony.

Zdroj | Sony

Prvý prototyp Crystal LED displeja sme pritom mohli vidieť ešte v roku 2012 na výstave CES v Las Vegas. Po takmer 8 rokoch je displej tak prepracovaný, že sa dostáva aj ku komerčným zákazníkom. Crystal LED displej je vlastne microLED displej, na ktorom pracuje Sony dlhé roky, no nedávno oznámil vstup do microLED sveta aj Samsung.

Pozrite si

Čo je to microLED, technológia ktorá má poraziť aj OLED?

Modulárny displej od Sony je možné skladať do väčších a väčších celkov, pričom rozlíšenie takejto skladačky neustále narastá. Maximom je aktuálne 16K rozlíšenie.

Zdroj | Sony

Pre 110″ (279 cm) displej s Full HD rozlíšením potrebujete 18 jednotiek Crystal LED. Dvojnásobne väčšia uhlopriečka (558 cm) s 4K Ultra HD rozlíšením vyžaduje 72 Crystal LED displejov. Od Sony môžete mať aj 440-palcový (11,2 m) displej s 8K rozlíšením. Na ten potrebujete 288 jednotiek Crystal LED.

Vrcholom ponuky je aktuálne 16K (15 360 x 8 640 px) displej s uhlopriečkou neuveriteľných 20 metrov. Ak by ste takú chceli, potrebujete stenu s rozmermi minimálne 19,2 x 5,5 m. Cena? Tú Sony radšej v tlačovej správe ani nezverejnilo. Bude sa však rátať na stovky tisíc eur.

Zdroj | Sony

Crystal LED displej nie je ale klasický LED-kový displej aký môžete vidieť na reklamné účely na budovách aj na Slovensku. Displej je zložený z miliónov LED diód, ktorých plošné rozmery sú len 0,003 mm², čo je vraj polovica hrúbky ľudského vlasu. Jeden bod na displeji má ale 0,03 mm², keďže 99% jeho plochy je kompletne čiernej.

Veľmi zjednodušene ide o čosi podobné ako v prípade OLED panelov, no na rozdiel od nich je displej vytvorený z anorganických svetloemitujúcich diód a nie organických. Aj vďaka tomu dosahuje jas displeja až 1 000 nitov (OLED má v praxi nižšie hodnoty).

Crystal LED podporuje 10-bitové farby, HDR, vysokú podporu farebného spektra (140% sRGB), má 120 Hz obnovovaciu frekvenciu či takmer 180° pozorovacie uhly. Kontrastný pomer má byť cez 1 000 000:1.

Toto ale na sledovanie televízneho vysielania veľmi nebude. Určite je možné displej zapojiť k set-top-boxu, ale asi iba blázon by pozeral HD, resp. Full HD rozlíšenie na 16K televízore. Pri takej uhlopriečke a rozlíšení by Full HD asi neupscalovala ani najpokročilejšia umelá inteligencia súčasnosti.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.