Reklama

Sony už nevyrába notebooky, zato to skúša už s druhým elektromobilom

Zdroj | Sony
Števo Porubský
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Takmer presne pred rokom japonské Sony predstavilo čosi viac ako neočakávané – svoj prvý elektromobil VISION-S. Koncept elektromobilu ale neostal iba na papieri, on aj reálne existuje a pár dní po predstavení prišli informácie, že sa preháňal po cestách susedného Rakúska. Dnes prichádza Sony na CES 2022 s už druhým konceptom, plne elektrickým SUV, VISION-S 02.

Hľadáte doplnky pre svoje auto? Skúste Heureku:

 

Hoci od Sony elektromobil nikto neočakával ani pred rokom, dnes máme na svete už druhý model plne elektrického vozidla s technológiami Sony. Isté ale je, že Sony si takýto elektromobil samé vyrábať nebude schopné a ani rakúska firma Magna Steyer mu vo veľkovýrobe určite nepomôže.

Zdroj | Sony

Ak teda Sony reálne plánuje vstup do automobilového sveta vlastnými modelmi, musí osloviť niektorú buď etablovanú automobilku, ktorá by preňho vedela vyrábať minimálne tieto dva elektromobily, alebo osloviť celkom nové spoločnosti, ktoré sa doteraz výrobe automobilov nevenovali. Na mysli mám Foxconn, ktorá už stavia výrobné linky pre svoje vlastné elektromobily. Uvidíme.

Každopádne, Sony VISION-S 02 je dizajnovo veľmi podobné pôvodnému modelu VISION-S 01. Je viac-menej nafúknuté hlavne dohora, aby pôsobilo masívnejšie a zároveň ponúkalo iný vnútorný priestor, dokonca až pre 7 cestujúcich. Je však postavené na rovnakej skateboardovej platforme ako prvý model od Sony.

Zdroj | Sony

O pohon sa starajú dva elektromotory s výkonom 200 kW (268 koní) na každej z náprav. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 180 km/h.

Inak sú si obe vozidlá veľmi podobné a využívajú rovnaké technologické vymoženosti. Nechýba tak množstvo senzorov a snímačov, ktoré v reálnom čase snímajú okolie vozidla a v prípade kolíznej situácie vedia zasiahnuť do riadenia. Rovnako majú snímače monitorovať posádku.

Zdroj | Sony

Kamery nahradia aj bežné spätné zrkadlá. Samozrejmosťou je LIDAR a špeciálne kamery (12 ks) s citlivými snímačmi okolo celého vozidla, klasické radary a ultrazvukové senzory. Táto výbava má časom umožniť plne autonómnu jazdu. Aj preto má mať VISION-S 02 pripojenie k 5G sieti.

Keď to bude možné, posádka si bude môcť užívať unikátny info, alebo skôr entertainment systém s 360 Reality Audio, 360-stupňový zvuk, viacero displejov vpredu i vzadu či možnosť hrať sa hry z PlayStation5. Bezdrôtovo, cez 5G sieť. Cez tú bude možné sledovať aj filmy z BRAVIA CORE, špeciálne vyvinuté pre VISION-S, BRAVIA CORE for VISION-S. Na každom z displejov bude možné sledovať iný obraz.

Viac zatiaľ o novinke nevieme. Sony si stráži technickú špecifikáciu, ale aj to, či a kedy s VISION 01 a 02 prídu na trh. To, že prídu na trh je ale celkom isté, Sony totiž zakladá novú divíziu, spoločnosť Sony Mobility Inc., ktorá sa má venovať vstupu spoločnosti na trh elektromobilov. Spoločnosť má vzniknúť už túto jar.

Zdroj | Sony
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.