Reklama

Sony: prototyp okuliarov sledujúcich polohu vášho oka pre lifelogging

Marek Šimunek

Ukladanie informácií o tom kde ste celý deň boli, čo ste robili a čo všetko ste videli, nazývané lifelogging, znie zaujímavo, avšak pre niekoho svojím spôsobom cudzo alebo dokonca trápne. Využitie takýchto informácií však má svoju budúcnosť a to najmä v lekárskej oblasti alebo v právnych sporoch. Pre ukladanie takýchto informácií bude potrebné aj zariadenie, ktoré by bolo schopné zachytávať obraz celý deň a neprekážalo by v bežných činnostiach.

Sony livelogging

Pre zachytávanie informácií sa už objavilo niekoľko riešení, ako napríklad kamery pripnuté na odev, avšak každé z nich malo určité obmedzenia. Spoločnosť Sony však ide vlastnou cestou a nedávno prezentovala prototyp svojho lifelogging systému pripraveného k zabudovaniu do okuliarov. Okrem lifeloggingu ponúkajú okuliare Sony aj funkciu „Eye-tracking“ (sledovanie oka), vďaka ktorej nebudete mať prehľad len o tom kde ste sa celý deň pohybovali, ale aj na čo ste sa pozerali. Na vývoji prototypu spolupracuje Sony s univerzitou v Tokiu, ktorá by mala spoločnosti pomôcť vyriešiť umiestnenie celého systému do tenkého rámu okuliarov. Najväčšou výzvou bude pravdepodobne napájanie takýchto okuliarov, nakoľko aj keď sa vývojárom podarí integrovať celý systém do malého rámu okuliarov, stále tu bude otázka kam umiestniť dostatočne výkonné batérie, ktoré by zabezpečili energiu pre celodenné nahrávanie záznamu.

Sony livelogging

Eye-tracking funguje pomocou infračerveného lúča, ktorý je z okuliarov vysielaný priamo do očnej buľvy a na základe tejto informácie, celý systém rýchlo vyhodnotí na čo sa vaša pozornosť zamerala. Rovnako pomocou tejto informácie lifelogging systém Sony určí, ktorá časť širokouhlého záberu integrovanej kamery sa má zaznamenať. Takto budete mať súvislý záznam o tom, kedy a kde ste boli a rovnako aj čo ste videli. Okuliare Sony dokážu dokonca rozpoznávať tváre alebo kopírovať čítaný text pre neskoršie použitie. Vzhľadom na to, že sa jedná len o prototyp v rannom štádiu vývoja, sa Sony chystá do okuliarov pridať ešte iné funkcie, ako napríklad GPS pre zachovávanie pozície.

Fotky: www.techon.nikkeibp.co.jp

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.