Reklama

Sony predviedlo nový handheld a obrovskú nádielku hier pre PlayStation 5

Zdroj | Sony
Stanislav Vinc
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Legendárna videoherná výstava E3 sa tento rok nekoná, no hráči nemusia byť úplne smutní. Sony namiesto nej odprezentovalo svoje tohtoročné novinky na online udalosti PlayStation Showcase 2023.

Po príchode PC handheldových konzol sa čakalo, že Sony prinesie svoju odpoveď a informátori nesklamali. Značnú prevahu na obrazovke však mali nové hry.

Prezentácia odštartovala cinematickým trailerom na nový titul Fairgames, v ktorom sa zjavne zahráme na štýlových zlodejov vybavujúcich prácičky na zákazku. Uvidíme, či pôjde o co-op titul alebo príbehovku, no Fairgames každopádne dorazí na PS5 ako aj PC.

Obsah pokračuje pod reklamou

Po úvodnom privítaní generálnym riaditeľom a prezidentom Sony Interactive Entertainment Jimom Ryanom, prišiel na rad trailer na druhé pokračovanie Helldivers. Mimochodom, máme sa tešiť, vývojári podľa Ryana až teraz siahajú na limity toho, čo v skutočnosti dokáže PlayStation 5.

K slovu sa následne dostalo Electronic Arts a jeho divízia EA Originals, pod ktorou sa na svetlo sveta dostáva fantasy príbehovka z prvej osoby. Zdá sa, že sa za pomoci mágie budeme môcť postaviť voči armádam nepriateľov, aby sme zachránili budúcnosť sveta Aveum. Immortals of Aveum vychádza už 20. júla 2023.

Fanúšikovia cyberpunkového sekania nepriateľov pomocou katany sa už tento rok dočkajú pokračovania vydareného titulu Ghostrunner, pri ktorom štúdio One More Level posúva latku opäť o úroveň vyššie…

Pri súbojoch s mečmi sme však zostali ešte aj pri ďalšom traileri. Titul Phantom Blade Zero je však na rozdiel od svojho predskokana naopak zasadený do historického ázijského sveta s prvkami fantasy. Šedý svet, pochmúrny príbeh, no nudiť sa pri tomto traileri a hre rozhodne nebudeme.

Ak ste na PlayStation 3 či 4 (prípadne na mobile), mali možnosť zažiť titul The Journey (áno, ide skôr o zážitok než hru), pri ďalšom traileri vám môže spočiatku zaplesať srdce. Netreba sa však nechať zmiasť.

Sword of the Sea skutočne vyzerá ako pokračovanie The Journey, avšak ide o úplne nový titul od tých istých tvorcov, ktorí sa mimochodom podpísali aj pod vydarené hry ABZU a The Pathless. Dátum vydania však v tomto prípade zatiaľ nepoznáme.

Ak by ste hádali, aký titul nám Sony predstavilo ako ďalší, The Talos Principle 2 by ste zrejme trafili už z prvých sekúnd. Pre hráčov dobre známy robot zasadený do futuristického sveta, sa s vami ako externým mozgom, bude musieť opäť popasovať s náročnými logickými úlohami.

Ak ste prvý diel The Talos Principle ešte nehrali, no bavia vás logické hry ako je napríklad Portal, do doby vydania tohto pokračovania si urobte láskavosť a tento herný rest určite dobehnite, odporúčame všetkými desiatimi.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tvorcovia hry GRIS sa opäť vrátia na obrazovky v našich obývačkách a to s hrou Neva, ktorá ponúkne rovnako nádhernú kreslenú grafiku previazanú s dychberúcim príbehom. Tešiť sa podľa všetkého môžeme na silné puto medzi človekom a magickým zvieraťom, no na ďalšie detaily si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Hra dorazí na PlayStation 5 až v roku 2024.

Pri hrách od nezávislých štúdií ešte Sony chvíľku zostalo a to pomerne úsmevným titulom Cat Quest: Pirates of the Purribean. Nenechajte sa odradiť, pôvodný diel Cat Quest má aj napriek svojmu vzhľadu obyčajnej mobilnej hry dnes na Steame na konte tisícky nadšených recenzií a zdá sa, že nové pokračovanie bude ešte prepracovanejšie, zábavnejšie a krajšie.

Ak by ste po tomto mačacom dobrodružstve mali už plné zuby hier plných farieb a radosti, rovno preskočte aj nasledujúci trailer na nový titul od Square Enix.

Ten vás síce privíta pochmúrnym mestom, no zdanie klame a na PS4 a PS5 zjavne čoskoro dorazí priama kópia konkurenčnej exkluzivity Splatoon. V tomto prípade však súboj farieb nahradí boj s penami a bublinkami. Sme zvedaví, čo na to povedie Nintendo…

V rozprávkovom svete ešte chvíľku zostaneme a to s titulom The Plucky Squire, v ktorom budeme môcť preskakovať medzi 2D a 3D svetmi. Postavy v hre doslova vyskočia z rozprávkovej knižky, aby tak zachránili svojich priateľov.

Po tomto titule prišiel rad na ukážku z hry Teardown, ktorá tento rok po PC zavíta už aj na PlayStation 5. Tešiť sa môžeme na hru na zlodeja, ktorého úlohou bude čo najrýchlejšie ujsť z miesta činu a to aj za cenu, že sa mal pri tom prebúrať cez steny. Už chápete ten názov?

Nasledujúcim trailerom nás Sony poriadne zmiatlo, no v momente ako sa na obrazovke objavil Solid Snake, bolo vymaľované. Na PlayStation 5 prichádza Metal Gear Solid Delta: Snake Eater, v ktorom budeme mať možnosť spoznať príbeh agenta Snakea v úplne novej prepracovanej grafike.

Sony zaujímavo prelínalo svoje legendárne exkluzívne tituly s tými úplne neznámymi, o čo zaujímavejší však jeho livestream bol. Na rad tak prišla staviteľská akčná adventúra Towers of Aghasba zasadená do zaujímavo vyzerajúceho fantasy sveta.

Obsah pokračuje pod reklamou

Sériu Final Fantasy snáď netreba nikomu predstavovať a už vôbec nie, pokiaľ na PlaStation mieri už jej 16 pokračovanie. Fanúšikovia sa tak môžu pohodlne usadiť a užiť si trailer na Final Fantasy XVI, ktorý vychádza už 22. júna 2023.

Z nasledujúceho traileru je už od prvých sekúnd možné vycítiť, že ide o napínavý triler až horor, no vy už viete, akého traileru sme sa konečne dočkali.

Štúdio Remedy nám tak konečne ponúklo pohľad na pokračovanie hororovej hry Alan Wake, ktoré si tentokrát pod krídla vzalo vydavateľstvo Epic Games Publishing. Hra vychádza už 17. októbra 2023.

Hoci aj Ubisoft chystá svoju vlastnú prezentáciu nových hier pre tento rok, so Sony má veľmi dobré vzťahy a tak sme na PlayStation Showcase mali možnosť po prvý krát vidieť, ako bude vyzerať nový Assassin’s Creed Mirage.

S potešením môžeme skonštatovať, že to vyzerá na poctivý návrat ku koreňom série. Obrovský otvorený svet s prvkami RPG je preč a v novom pokračovaní sa podľa všetkého opäť vnoríme do pevnejšie zviazaného príbehu, v ktorom si užijeme aj napínavé stealth misie. Hra vychádza už 12. októbra 2023.

Píše sa rok 1920 a mačka Twigs má sen. Oficiálny popis hovorí niečo o bezpečnom mieste na spanie, pestovaní reďkoviek, jedení myší a hľadaní si práce. Sme rovnako zmätení ako vy, no musíme uznať, že Revenant Hill je ďalšou hrou s unikátnou kreslenou grafikou, ale aj hudobným doprovodom.

Spolu so Sony v rámci PlayStation Showcase napínal svaly aj Capcom, ktorý na PlayStation 4 a 5 prináša nový diel bojovej série Street Fighter.

Ak vás však skôr ako bojovky zaujíma netradičný vizuál a originálne herné mechaniky, vychutnajte si trailer na Ultros, novú hru s grafikou akoby tvorenou na zakázaných substanciách. Hra vychádza na PS4 a PS5 už budúci rok.

Svoje zastúpenie na konferencii mali aj hry vo východnom štýle, ktoré tu reprezentoval nový RPG titul Granblue Fantasy: Relink a RPG hra Tower of Fantasy s otvoreným svetom.

Obsah pokračuje pod reklamou

Bližšie hráčom v našich končinách však bude ďalší počin, pri ktorom svieti logo Capcom. Reč je o hre Dragon’s Dogma II, v ktorej sa naplno nasýtite tradičnejšieho fantasy sveta plnoho rytierov, drakov, trollov ale aj mágie.

Alan Wake 2 nebol ani zďaleka jedinou hororovou hrou večera, práve naopak. Keďže sme sa v rámci živého vysielania z konferencie v tomto bode presúvali už do pokročilejšej nočnej hodiny, na rad prišlo pokračovanie populárnej série Five Nights at Freddy’s s podtitulom Help Wanted 2 určené pre PlayStation VR2.

V ukážkach titulov pre virtuálnu realitu pokračoval opäť Capcom, ktorý nám predviedol VR režim pre Resident Evil 4. Hororovú trilógiu zakončilo Sony trailerom na hru Arizona Sunshine 2, v ktorej sa nám budú krvavé strety so zombie striedať s drsným humorom.

Fanúšikovia virtuálnej reality si však prídu na svoje aj mimo hororového žánru. V hre Crossfire: Sierra Squad sa budú môcť vžiť do role taktickej jednotky, zatiaľ čo v titule Synapse si z pohľadu prvej osoby zastrieľame v akýchsi paralelnych vesmíroch s prvkami sci-fi technológií či mágie.

Posledným zo série oznámení pre PS VR 2 bol príchod hry Beat Saber na PlayStation 5 a to aj s balíkom piesní od skupiny Queen. O slovo sa následne prihlásilo Bungie, ktoré nám predviedlo teaser trailer na Destiny 2: The Final Shape, ale reštart dnes už takmer úplne zabudnutého titulu Marathon z 90. rokov.

Po traileri na PVP hru Concord pre viacerých hráčov a zatiaľ nezverejnenom traileri na pripravovaný film Gran Turismo vytvorený podľa skutočnej udalosti, prišiel rad na očakávaný hardvér.

Dohady boli pravdivé a Sony skutočne pracuje na prenosnej hernej konzole, ktorú interne nazýva Project Q. Sklamaním pre mnohých však bude, že nejde o pokračovanie konzol PSP či PS Vita, ale o odľahčené zariadenie určené na vzdialené hranie hier streamovaných z hernej konzoly PlayStation 5.

Konzola bude vybavená 8″ LCD obrazovkou s Full HD rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 60 Hz. Obklopovať ju bude akoby na polovicu rozrezaný ovládač Dualsense, ktorého súčasťou budú aj adaptívne spúšte a haptická odozva. Handheld budú sprevádzať bezdrôtové slúchadlá. Ceny a dátumy vydania nového hardvéru však v tejto chvíli nepoznáme.

Zlatým klincom večera bol napokon až takmer 11-minútový gameplay trailer z nového pokračovania hry Marvel’s Spider-Man 2, v ktorom sa proti dvom pavúčim mužom – Peterovi Parkerovi a Milesovi Moralesovi, postaví pôvodný i keď nie až tak známy záporák Kraven the Hunter. Hry sa dočkáme už na jeseň tohto roka.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.