Sony PlayStation 4 je na svete! Ponúkne extrémny výkon a cloudové hry

Po takmer siedmych rokoch od uvedenia tretej verzie hracej konzoly PlayStation 3 prichádza japonský gigant s absolútnou novinkou, ktorú určite mnohí úpenlivo očakávali už mesiace. Nová hracia konzola PlayStation 4 ponúkne to, čo poriadne výkonný počítač, no v menšom balení. Novinkou je aj DualShock 4 ovládač s touchpadom v strede, samozrejme bezdrôtový.

Sony PS4

Hardvér Sony PlayStation 4 je zatiaľ zahalený rúškom tajomstva, isté však je, že pobeží na architektúre x86 procesorov (AMD „Jaguar“ s 8 jadrami) a ponúkne 8 GB GDDR5 pamäte. Grafická karta bude disponovať výpočtovým výkonom 1,84 TFLOPS a tiež bude od spoločnosti AMD. Nemal by chýbať ani pevný disk, Blu-ray mechanika, Wi-Fi a Bluetooth. Nové PS4 má byť postavené na 5 princípoch – jednoduchosť, bezprostrednosť, sociálnosť, integrácia a personalizácia. Nová herná konzola sa však na trhu objaví až v treťom kvartáli tohto roku čo znamená, že u nás stihne predvianočné obdobie. Dovtedy však svoje karty ukáže aj Microsoft s novým Xboxom… uvidíme kto z koho. Každopádne zatiaľ nič poriadne o konzole PS4 nevieme, dokonca ani len to, ako bude vyzerať!

DualShock 4

Nebola by to nová konzola bez nového ovládača. DualShock 4 s podobným dizajnom ako jeho predchodcovia prináša niekoľko noviniek. Zásadnou je integrácia touchpadu do stredu, takže sa budete môcť pohybovať v menu či hrách o čosi rýchlejšie. Okrem toho výrobca pridal i senzor z PlayStation Move ovládača pre ich zjednotenie, LED diódy na rýchle info, Share tlačidlo na zdieľanie a 3,5 mm audio výstup pre pripojenie slúchadiel. Rozmery nového ovládača sú 162 x 52 x 98 mm, hmotnosť dosahuje 210 gramov a kapacita batérie 1 000 mAh. K novému ovládaču pribudne v ponuke Sony i PlayStation 4 Eye kamera s HD rozlíšením videa a štvoricou mikrofónov pre čo najlepšie zachytenie zvukov pri videohovoroch cez PS Network.

Sony DualShock 4

Pozrite si, ako by mohla vyzerať dokonalá multiplayer hra podľa Evolution studios s názvom Drive Club. Pekné, čo poviete?

PlayStation Cloud

Sony pripravilo aj tzv. PlayStation Cloud, on-line server Gaikai, kde si budú budúci majitelia PS4 môcť nájsť staršie herné tituly z konzoly PS3. Na tomto serveri by mali byť zároveň i nové tituly, ktoré si už nebudete kupovať v krabičkách a na DVD/Blu-ray diskoch, ale rovno sťahovať z cloudu. A to okamžite. Jeden procesor sa postará o herný výkon, druhý bude neustále sťahovať dáta potrebné na hranie hry z cloudového priestoru. Zaujímavosťou je tiež možnosť zdieľania vašej práve hranej hry cez sociálne siete vrátane PlayStation Network či Facebook. Priatelia tak môžu vidieť, čo a ako práve hráte. Poslúži na to samostatné tlačidlo na DualShock 4 ovládači. Totálnym úletom je možnosť prenechania hrania hry priateľovi (ktorý samozrejme musí mať tiež PS4 a byť on-line na PS Network). Pre absolútnych zanietencov Sony nechýba i možnosť hrania „nedokončenej“ hry na PS Vita cez Remote Play, funkcia Second Sreen zas ponúkne možnosti rozšírenia hrania (napríklad mapa), sledovanie priateľov ako hrajú či vzdialené základné ovládanie konzoly na smartfóny alebo tablety!


 

 

Foto: Sony

Komentáre k článku