Reklama

Sony NEX-5R: hybridný autofókus a Wi-Fi pre zdieľanie úplne všade

Števo Porubský

Japonské Sony sa na nedávnej výstave IFA 2012 v Berlíne nechalo počuť, že v tomto a nasledujúcich rokoch chce spojiť svoje schopnosti na to, aby zákazníkom ponúklo to najlepšie. Pod heslom Kando (japonské slovo pre neustále pocity satisfakcie a intenzívneho vzrušenia po tom, ako človek dostane výnimočnú hodnotu) sa tak japonský výrobca bude zjavne snažiť prepojiť všetky zariadenia domácnosti. V tom by mal pomôcť aj CSC foťák NEX-5R s Wi-Fi modulom.

Sony NEX-5R

Wi-Fi modul vo vynovenom modeli série NEX-5 nie je však jediné, čo táto novinka prinesie. Hlavným rozdielom oproti pôvodnému modelu nie je ani 16,1 Mpx Exmor APS HD CMOS senzor, ale zaostrovanie. Na to Sony využíva úplne nový systém ostrenia – tzv. hybridný autofókus. Ten okrem detekcie kontrastu (ideálne pri natáčaní videa) s 99 bodmi používa aj fázovú detekciu (25 ostriacich bodov). Systém by mal byť omnoho rýchlejší ako predchodca. Samozrejmosťou je BIONZ procesor pre rýchle spracovanie obrazu. Vďaka tejto trojkombinácii by mala novinka zvládať kontinuálne snímať v plnom rozlíšení rýchlosťou 10 fps, čo je rýchlejšie ako mnohé veľké zrkadlovky. Hodnota ISO siaha až po hranicu ISO 25 600, pričom nechýba ani režim pre nočné snímanie.

Ako hľadáčik použijete pôvodný 3-palcový displej s jemným rozlíšením 921 tisíc bodov. Na ňom je nanesená dotyková vrstva, čo okrem iného umožňuje využiť ostrenie pomocou dotyku či priamo aj snímanie. K množstvu softvérových doplnkov (Sweep Panorama, 3D Sweep Panorama, 3D,…) výrobca pridal aj nové a vraj prepracovanejšie efekty a absolútnu novinku – možnosť sťahovania aplikácií, resp. nových funkcií priamo do fotoaparátu. K dispozícii by mali byť vylepšenia ako napríklad Smart Remote Control, Photo Retouch, no plánuje sa vraj aj Time-Lapse aplikácia!

Sony NEX-5R

Ďalšou významnou novinkou je integrácia Wi-Fi modulu a jeho prepojenie s PlayMemories aplikáciou v mobile či počítači. Takto je možné okamžité zdieľanie fotografií a videí buď cez PlayMemories, alebo cez známe sociálne siete. Samozrejmosťou kvalitného foťáku je i kvalitné video. Sony NEX-5R ho zvláda v plnom Full HD rozlíšení pri 60 fps (cca 28 Mbps) v AVCHD 2.0 formáte, no ako tak pozerám na parametre, opäť mu chýba klasické HD rozlíšenie! Na ukladanie dát poslúžia buď známe SDXC, alebo korporátne MS PRO Duo karty. Sony NEX-5R by sa mal na trhu objaviť v priebehu októbra v troch farbách (čierna, biela, strieborná) za cenu 650 € s 18-55 mm objektívom, resp. o necelú stovku menej len za telo.

Sony NEX-5R

Foto: Sony

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.