Reklama

Sony malo pred 7 rokmi v notebooku VAIO trackpoint, dnes už neexistuje

Števo Porubský

Sony pred 7 rokmi ešte stále vyrábalo notebooky, počítače a hybridy VAIO. Dnes by ste tieto kedysi špičkové stroje hľadali na našich pultoch už len veľmi ťažko. Japonský výrobca sa divízie zbavil a VAIO existuje už iba na domácom trhu. Pred rokmi sa však objavil aj model VAIO Duo 11 s trackpointom v klávesnici.

Slávny trackpoint dodnes využíva Lenovo vo svojich notebookoch ThinkPad, hoci už aj z tejto série sa pomaly vytráca. Unikátna drobnosť, ktorá dokáže šetriť nejaký ten čas presunom ruky z klávesnice na touchpad, prípadne na myšku si našla svoje opodstatnenie aj v zariadení od Sony.

V tomto prípade ale Sony VAIO Duo 11 nemal konkurovať notebookom ThinkPad. Duo 11 trackpoint jednoducho potreboval. Konštukcia hybridu, resp. tabletu s výklopnou konštrukciou neumožňovala mať dostatok miesta aj pre touchpad. Výsledkom toho bol trackpoint v strede klávesnice.

Pomerne hrubé zariadenie je dnes už na smiech, ponúkalo množstvo portov.

 

Plusom boli dva plnohodnotné USB 3.0 porty či HDMI.

Na zadnej strane nechýbal výklopný Ethernet port a nabíjanie.

Na ľavej strane si našiel miesto VGA port a slot na SD/MS pamäťové karty. 3,5 mm audio port bola samozrejmosť.

Pred 7 rokmi boli moderné aj info LED diódky. Používateľ tak vedel, v akom stave sa zariadenie nachádza.

Displej mal 11,6″ uhlopriečku, ale zato rozlíšenie až 1 920 x 1 080 px. To dnes nie je štandard stále v najlacnejšej skupine notebookov. Displej bol dotykový, využíval aj stylus.

Stylus si našiel miesto v pribalenom puzdre. V tom čase výrobcovia ešte mysleli na svojich zákazníkov a do balenia nie lacného zariadenia pribaľovali viacero extra vecí.

Tým najzaujímavejším na hybride bol ale mechanizmus vysúvania, ktorý odokrýval nezvyčajnú klávesnicu.

Na nej nebolo dostatok miesta a tak touchpad nahradil trackpoint v strede klávesnice.

Ovládanie nebolo vôbec jednoduché hlavne pre tých, ktorí čakali trackpoint ako v prípade ThinkPadov. Trackpoint v prípade Sony bol dotykový.

Zaujímavá bola aj spodná strana. Okrem portu na pripojenie docku tu Sony pridalo aj dve výklopné nožičky, aby písanie a práca s hybridom bolo ergonomickejšie.

Pod kapotou bol Intel Core i3, i5 a i7 a 4 až 8 GB pamäte RAM. K dispozícii bolo od 128 do 256 GB internej pamäti. Operačným systémom bol Windows 8.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.