Reklama

Sony má druhú vlajkovú loď roka, má o jeden fotoaparát menej

Zdroj | Sony
Števo Porubský
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony Xperia 5 V (čítaj asi Xperia päť päť) je druhou tohtoročnou vlajkovou loďou japonského výrobcu. Podobne ako predošlé generácie, aj tento model má s veľkým súrodencom mnohé spoločné, rozdielom je len fotoaparát, veľkosť a cena.

A ešte pár ďalších drobností ako hmotnosť, farby a pod. Ak ale hľadáte top-end smartfón s rozumnými rozmermi, toto je veľmi zaujímavý kúsok. Žiaľ, nebude to lacné.

Novinka je vyrobená taktiež zo SORPLASu, špeciálneho recyklovaného plastu od Sony. Má rovnakú odolnosť aj väčší súrodenec, IP68.

Obsah pokračuje pod reklamou

Sony Xperia 5 V využíva identický hlavný fotoaparát, ako jej väčší súrodenec, Xperia 1 V. Má 48 Mpx rozlíšenie a je uložený pod 24 mm stabilizovanou optikou so svetelnosťou f/1,9. Snímač má veľkosť 1/1,35″, využíva automatické zaostrovanie na báze fázového posunu (PDAF), ale aj umelú inteligenciu. V podstate využíva všetko, čo má aj Xperia 1 V.

Mimochodom, ani v tomto modeli nebude chýbať hardvérová spúšť fotoaparátu. Veľkým prekvapením je, že Xperia 5 V sa vracia k duálnemu fotoaparátu, ktorý sme u Sony videli naposledy v roku 2019(!). Hlavný, spomínaný vyššie, a sekundárny, ktorý ponúkne 12 Mpx a zvláštnu optiku.

Sony o nej hovorí, že „Objektív duálneho fotoaparátu na zadnej strane umožňuje fotografovať s tromi ohniskovými vzdialenosťami 16 mm, 24 mm a 48 mm.“ Ak si ale 24 mm zoberie hlavný snímač, druhá optika by musela dokázať fungovať s 16 aj 48 mm, čo je celkom nemožné. Druhý snímač tak bude mať zjavne 16 mm optiku a 48 mm bude využiteľné vďaka 48 Mpx snímaču hlavného fotoaparátu, z ktorého záberu systém vyreže dvojnásobné zväčšenie scény. Stále bude výstupom 12 Mpx záber.

Zdroj | Sony

Samozrejmosťou je 4K Ultra HD video i mnohé vylepšenia z vlajkovej lode. Xperia 5 V má mať tiež špeciálny mikrofón na záznam hlasu aj v rušnom prostredí. Zaujímavo znie funkcia pre zrakovo znevýhodnených – „Pri zhotovovaní snímok v aplikácii Photography Pro umožňuje nová funkcia prehrať zvuk, ktorý informuje o tom, či je obrazovka vodorovne, vďaka čomu môžu fotografovať a zhotoviť kvalitnú snímku aj ľudia so zrakovým postihnutím,“ píše Sony vo svojej správe.

Displej typu OLED ponúkne 6,1″ a Full HD+ rozlíšenie, o jeho ochranu sa postará Gorilla Glass Victus 2 sklo. Displej ponúkne 120 Hz frekvenciu, podporu HDR, BT.2020 či DCI-P3. Zaujímavo znie služba BRAVIA CORE pre Xperia, kde majú byť stovky nových titulov. Otázne je, či bude služba dostupná aj u nás.

Hardvér je takmer totožný s top modelom Xperia 1 V – Snapdragon 8 Gen 2, ale len 8 GB RAM. Kapacita internej pamäte je 128, resp. 256 GB. Samozrejmosťou je podpora 5G sietí, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, GPS, Galileo, Glonass, BDS a ďalších pozičných systémov, ale aj NFC či USB-C 3.2. Poteší aj 3,5 mm audio port. Operačným systémom je Android 13.

Zdroj | Sony

Veľkým plusom je 5 000 mAh batéria. Rovnakú má aj top model, no ten má aj väčší displej a väčšie energetické nároky. V prípade menšieho smartfónu je istá celodenná výdrž. Batériu je možné nabíjať 30 W výkonom, nechýba bezdrôtové nabíjanie, ale ani reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Novinka sa dostane na náš trh začiatkom budúceho mesiaca v troch farbách – čierna, platinovo strieborná a modrá. Cena mierne prekročí 1 000 €, čo je oproti veľkému modelu Xperia 1 V podstatne nižšia suma, no mohla byť pokojne aj pod tých magických 1 000 €.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.