Reklama

Sony Ericsson txt: Načo je nám smartfón?

Drahomír Piok

Sony Ericsson popri nedávno predstavených singapurských novinkách Mix Walkman a txt pro uviedol aj menej náročný telefón s jednoduchým názvom, ktorý ho do bodky vystihuje. Sony Ericsson txt je novinka s QWERTY klávesnicou, uloženou priamo pod displejom a špeciálnym tlačidlom pre prístup k aktualizáciám vašich vybraných priateľov na sociálnych sieťach a Wi-Fi.

Sony Ericsson txt

Posledným, podobne stavaným telefónom bol nie príliš úspešný Sony Ericsson Aspen, no tento na rozdiel od novo uvedeného modelu txt má operačný systém. Áno, jeho používatelia nebudú vlastniť smartfón, ale iba „hlúpy telefón“. Uzatvorený systém RTKE OS aj napriek tomu ponúkne väčšinu funkcií, ktoré by sme našli v telefónoch s otvorenou platformou. Zariadenie tak ponúka push email, chat prostredníctvom Google Talk, ale aj klienta pre sociálne siete Facebook a Twitter. Dokonca špeciálna aplikácia Friends zozbiera údaje o činnosti vašich piatich najbližších, ktorých si vyberiete a má aj samostatnú skratku na QWERTY klávesnici. Hardvérové osadenie nadchne už iba pamätníkov. Obyčajný LCD TFT displej má uhlopriečku s veľkosťou 2,6“ a rozlíšenie 320 x 240 pixelov, schopných zobrazovať 256 tisíc farieb.

Sony Ericsson txt

Telefón by mal byť poháňaný procesorom PNX-4910 s 64 MB operačnou pamätou RAM. Vnútorné úložisko dosahuje iba 100 MB, ktoré pôjde našťastie maximálne rozšíriť o ďalších 32 GB pomocou microSD kariet. Snímky dokáže zachytávať čipom s rozlíšením 3,15 Mpx, no bez autofokusu. Video má predpotopné rozlíšenie 320 x 240 bodov s neznámym počtom obrázkov za sekundu. Na rýchle dátové prenosy v sieťach 3G si treba nechať zájsť chuť, majitelia sa budú musieť uspokojiť s GRRS alebo EDGE. Túto dieru aspoň čiastočne vypĺňa Wi-Fi modul 802.11 b/g/n. Nový Sony Ericsson txt ďalej obsahuje Bluetooth 2.1, microUSB 2.0, FM rádio s RDS alebo 3,5 mm audio konektor. Batéria je typu Li-Ion, má 1000 mAh a vydržať by mala dva až štyri dni pri bežnej prevádzke. Dostupný bude v štyroch farbách, a to v bielej, modrej, čiernej a rúžovej. Rozmery sú 106 x 60 x 14,5 mm a hmotnosť 95 gramov. Odporúčaná cena je zatiaľ neznáma a uvedenie do predaja sa odhaduje na tretí kvartál tohto roka.

Sony Ericsson txt

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.