Reklama

Sony a77: Zrkadlovka bez zrkadla s rozlíšením 24,3 Mpx!

Števo Porubský

Pamätáte si na špičkový model NEX-7 od Sony z minulého týždňa (Sony NEX-7 je ďalším dôkazom japonskej šialenej dokonalosti)? Prečo ho spomínam? Pretože rovnaký CMOS čip ako má tento mrňús je použitý i v top zrkadlovke určenej pre profesionálov a foto nadšencov, ktorí vyžadujú to najlepšie. Prečo?

 Sony SLT-A77

Novinka s označením a77 síce omnoho väčšia ako miniatúrny NEX-7, no svojou výbavou a možnosťami ho prekračuje. Magnéziové telo odolné i voči dažďu a iným poveternostným vplyvom. Snímacím prvkom je Exmor APS HD CMOS senzor s rozlíšením 24,3 Mpx, ktorý je za polopriesvitným zrkadlom, ktoré sa nesklápa. Áno, ide o technológiu Sony Translucent Mirror, ktorá je známa už od modelov a55 a a33 zo začiatku minulého roka (Sony α55 a α33: Superrýchle zrkadlovky). Jasným pozitívom sú omnoho rýchlejšie reakcie a nemožnosť opotrebenia sklápacieho mechanizmu ako u klasických zrkadloviek. Tým pádom model a77 nie je zrkadlovka, hoci sa tak tvári vo všetkých smeroch. Extrému rýchlosť snímania (až 12 fps pri plnom rozlíšení) a spracovania obrazu má na starosti procesor BIONZ najnovšej generácie. SteadyShot stabilizácia, 19-bodový AF s 11 cross-type bodmi, 1 200-zónové meranie expozície, uzávierka od 1/8000 sekundy, kompenzácia expozície +/- 5 EV či ISO od 50 do 16 000 je len niekoľko funkcií, ktoré vám novinka ponúkne ako na striebornom podnose. Ak by ste však čakali veľké telo a vysokú hmotnosť, ostanete milo prekvapení. Rozmery tela sú 143 x 104 x 81 mm, hmotnosť presahuje 730 gramov.

 Sony SLT-A77

Čerešničkou na novinke by sa dal označiť i 3-palcový LCD displej (921 tisíc bodov), ktorý je možné nielen horizontálne natáčať pre jednoduchšie snímanie v live-view režime, ale i možnosť ho vyklopiť nad fotoaparát (názorná ukážka vo fotogalérii pod článkom). Druhou čerešničkou je extrémne jemný 1,3 cm elektronický hľadáčik vyrobený OLED technológiou a s rozlíšením 2,4 Mpx! Vďaka novému senzoru a procesoru je snímanie Full HD videa v progresívnom režime 1080p pri 50 fps úplne bezproblémové. Video je samozrejme v AVCHD druhej generácie 2.0 a so stereo zvukom. Okrem toho je možné počas natáčania meniť nastavenia uzávierky. Samozrejmosťou „zrkadloviek“ Sony je i zabudovaný GPS čip slúžiaci na geotagging fotografií a videa, navigovať zatiaľ nevie. Vo výbave však nájdete i všetky ďalšie technológie a funkcie známe u Sony (Sweep panorama, 3D, AutoHDR, Multi-frame NR, Smile Shutter…). S novinkou a77 predstavený i nový objektív, taktiež obrnený voči nepriazňam počasia – 16-50 mm f/2,8 SSM. Do výbavy profesionála sa hodí aj grip, opäť odolný ako celý foťák. Priaznivcov poteší i cenovka, za telo zaplatíte okolo 1 300 €, za set so spomínaným objektívom zas o cca 500 € viac. Na pultoch by sa mal nový profesionál Sony a77 objaviť v priebehu jesene.

Sony SLT-A77

Foto: Sony

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.