Sony A7 IV – základný full-frame v mini tele ponúkne 33 Mpx snímač a AI

ZDROJ | Sony

Sony po pomerne dlhom čase predstavilo štvrtú generáciu obľúbeného full-frame CSC aparátu, ktorý svoju cestu započal ešte v roku 2013. Novinka ponúkne, samozrejme, full-frame snímač s rozlíšením 33 Mpx a po novom aj unikátne zaostrovanie s využitím umelej inteligencie.

ZDROJ | Sony

Sony A7 (Alpha 7) IV je už štvrtou generáciou aparátu, ktorý bol prvým komerčným modelom s malým telom, zato masívnym full-frame snímačom. Kým ostatní mali maximálne APS-C, no väčšinou Micro 4/3 snímače, Sony ukazovalo svetu, že to ide aj s full-frame čipmi.

„Predstavením fotoaparátu Alpha 7 III sme nastavili základné parametre, ktoré by mali full-frame fotoaparáty ponúkať a teraz nastal čas tieto štandardy definovať na novo,“ uviedol Yann Salmon Legagneur, riaditeľ produktového marketingu divízie Digital Imaging spoločnosti Sony Europe. „Model ALPHA 7 IV v sebe spája to najlepšie z obrazových technológií Sony a prináša fantastické zážitky pri fotografovaní aj nakrúcaní videa. Užívatelia tak budú môcť zachytiť obsah presne podľa svojich predstáv, nech už sa ocitnú v akejkoľvek situácii.

ZDROJ | Sony

Veľkou zaujímavosťou mimo technickej špecifikácie je nový typ plastu využívaný na tele novinky. Má ísť o recyklovaný plast SORPLAS, ktorý vyvíja samotné Sony. Zároveň obal, predajné balenie, novinky má byť z recyklovaných materiálov a takmer bez plastu. Telo a jeho konštrukcia je však stále z horčíkovej zliatiny. Telo je odolné voči prachu i vode.

Novinkou Sony A7 IV je má byť dvojitý volič režimov, ktorého spodná časť slúži na voľbu fotografovanie – nakrúcanie – S&Q a horná časť na voľbu režimov Auto/P/A/S/M a MR (Memory Recall).

ZDROJ | Sony

Novinka má opäť vlastný full-frame BSI CMOS snímač s rozlíšením 33 Mpx. Novinkou v „základnom“ full-frame modeli je aj zaostrovanie s využívaním umelej inteligencie. Tú prvýkrát Sony použilo v top-end modeli Alpha 1.

Na zaostrovanie využíva hybridný systém so 759 bodmi, ktoré pokrývajú prakticky celý snímač (94 %). Samozrejmosťou je aj zaostrovanie na oko s real-time trackingom, a to nielen u ľudí, ale aj u zvierat, vrátane vtákov. Dynamický rozsah snímača má byť až 15 krokov.

Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 50 – ISO 204 800, v oboch prípadoch v rozšírenom režime. Ani v tomto prípade Sony nezabudlo na stabilizáciu, snímač je zavesený na 5-osovej stabilizácii, ktorá je schopná kompenzovať trasenie do 5,5 EV.

ZDROJ | Sony

Všetko toto riadi špičkový duálny BIONZ XR čip. Ten pomáha novinke kontinuálne snímať rýchlosťou až 10 fps v plnom rozlíšení, pričom buffer pojme neskutočných 828 záberov v JPEG aj RAW! Potešiť majú aj rôzne presety Creative Look, konkrétne ide o 10 presetov pre rôzne situácie pri tvorbe kreatívnych záberov.

Aby toho nebolo málo, okrem 4K UHD videa novinka zvláda aj 7K video s rozlíšením 7 032 x 3 958 px, pričom využíva prakticky celú časť čipu. 8K kvôli reálnemu rozlíšeniu snímača možné natáčať nie je. Novinka využíva aj technológiu S-Cinetone z profi kamier japonského výrobcu.

ZDROJ | Sony

Top záznamom je 4K pri 60 fps s 10-bitovými farbami a 4:2:2 All-I vzorkovaním s kodekom XAVC S-I. Nechýba ale ani podpora S-Log3 či S-Gamut3. Natáčať má byť pritom možné viac ako hodinu kontinuálne vďaka vylepšenému spôsobu chladenia.

Novinkou v tejto triede je funkcia AF Assist. Sony o nej píše: „Podporuje prechody zaostrenia pri použití automatického ostrenia a funkcie Focus Map, ktorá vizualizuje hĺbku ostrosti. Vôbec prvýkrát je nový fotoaparát radu Alpha vybavený funkciou Breathing Compensation, ktorá eliminuje focus breathing a udržuje stály uhol záberu pri zmenách zaostrenia. Funkciu je možné zapnúť alebo vypnúť.“

ZDROJ | Sony

Všetko je možné sledovať cez pomerne veľký, plne výklopný a dotykový 3″ LCD displej, no stále iba s VGA rozlíšením, ale aj pomocou OLED hľadáčika. Ten má rozlíšenie 1 280 x 960 px.

Na ukladanie dát slúži slot na CFexpress typu A, ale aj slot na klasické SD karty. Na prenos dát slúži aj Wi-Fi modul, no v staršom štandarde Wi-Fi 5. Samozrejmosťou je tak možnosť spojenia aj s mobilnou appkou Imaging Edge Mobile. Fungovať má aj live streaming, pomocou USB kábla je možné Sony A7 IV využívať ako špičkovú a poriadne drahú Full HD webkameru.

ZDROJ | Sony

Detailné technické špecifikácie nájdete na webe Sony.

Novinka sa má na našom trhu objaviť ešte tento rok. Cena za telo je stanovená na 2 799 €.

 

ZdrojSony

Komentáre k článku