Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sonus faber Omnia – pre muziku len to najlepšie

Sonus faber Omnia – pre muziku len to najlepšie
Zdroj | Sonus faber
Juraj Procházka
Sonus faber Omnia – pre muziku len to najlepšie
Zdroj | Sonus faber
Zdroj | Sonus faber

Taliansky výrobca Sonus faber si medzi fanúšikmi Hi-Fi už dávno získal dobré meno svojimi akusticky výbornými a dizajnovo príťažlivo spracovanými reproduktory pre klasické stereo, aj pre domáce kino. Oblasť bezdrôtových streamovacích hudobných systémov mu však, aspoň donedávna, veľmi nesedela. High-end systém Sf16 s výsuvnými ramenami pre satelitné reproduktory, ktorý predstavil pred piatimi rokmi, príliš neprerazil. Toto ale nebude príbeh nového modelu. Sonus faber Omnia už krátko po uvedení na trh žne úspechy a získava prestížne ocenenia.

Pozrite si

Sonus faber Sf16 – odpoveď na Devialet Phantom prichádza z Talianska

Dôkazom je aj ocenenie Red Dot Design Award, ktoré za rok 2022 získala Omnia hneď v dvoch kategóriách – „Audio“ a „Inovatívny produkt“.  Red Dot Design Award je udeľovaná na základe hodnotenia 48 členov medzinárodnej poroty.

Zdroj | Sonus faber

Omnia nie je „z lacného kraja“, nakoniec Sonus faber sa nevenuje produkcii lacných mainstreamových hračiek, ale jeho cena 1 799 € je len zlomkom cenovky Sf16. Ide pritom o najnovší all-in-one streamovací audiosystém, ktorého technické možnosti dobre vystihuje jeho názov Omnia (z latinského „všetko“).

Nová Omnia spája špičkovú technológiu s talianskym dizajnom a prináša prirodzený zvuk Sonus faber, typický pre klasické produkty značky. Reproduktor má typický dizajn Sonus faber inšpirovaný drevenými hudobnými nástrojmi, s perfektným remeselným spracovaním s predĺženým zaobleným tvarom a s čiernou mriežkou. Dostupný je momentálne s povrchovou úpravou orechového dreva („Walnut“), ale o pár týždňov bude už aj v čiernom prevedení grafit („Graphite“).

Omnia síce nemá displej, ale štyri svetelné pásiky – patentované rozhranie SENSO, ktoré zdobia horný panel, plnia aj určité funkcie displeja. Najkratší prúžok vpredu sa rozsvieti rôznymi farbami, aby označil zvolený vstup (biela pre AirPlay 2; oranžová pre HDMI; zelená pre Spotify Connect, atď.). Bodky na oboch stranách umožňujú ťuknutím upraviť hlasitosť (s úrovňou hlasitosti označenou dlhším svetelným pásom vyššie). Tvar diaľkového ovládača s gumenými tlačítkami nie je práve revolučný, preto budete možno preferovať skôr ovládanie mobilom. K dispozícii je však aj ovládanie hlasom cez Google Home.

Zdroj | Sonus faber

Omnia je štvorcestný uzavretý systém s rozmermi 130 x 650 x 280 mm (V x Š x H) a hmotnosťou 7,6 kg. Pod kapotou ukrýva sedem meničov, vyladený digitálny signálny procesor a štvorcestný zosilňovač s celkovým výkonom 490 wattov.

Výbava obsahuje dva výškové meniče s 19 mm hodvábnou kupolou a neodymovým magnetom, dva 76 mm stredotónové meniče s buničinovou membránou, dva širokopásmové reproduktory s inverznou kupolou z prírodných vlákien o priemere 44,5 mm a 165 mm woofer s hliníkovou membránou „páliaci“ nadol. Vďaka nim dosiahne Omnia výbornú frekvenčnú odozvu 30 Hz až 25 kHz.

Zdroj | Sonus faber

Sieťová konektivita je k dispozícii cez LAN Ethernet 10/100 Mbit/s, alebo skrz Wi-Fi v oboch pásmach prostredníctvom technológií 802.11b/g/n/ac. Zariadenie má integrované streamovacie funkcie ako Apple AirPlay 2, Chromecast a Bluetooth s aptX HD pre pripojenie mobilných zariadení. K dispozícii je streaming zo služieb Spotify, Tidal a nechýba certifikácia RoonReady.

Zdroj | Sonus faber

Externé zdroje zvuku však k Omnii dokážete pripojiť aj fyzicky, nie ste odkázaní len na streaming. Slúži na to konektor HDMI ARC a linkový analógový vstup pre pripojenie gramofónu s MM prenoskou.

Pozrite si

Devialet Dione – keď sa povinná jazda zmení na spanilú

Ďalšou patentovanou technológiou, ktorú dostala Omnia do vienka, je CRESCENDOTM pre pokročilé spracovanie signálu. Vďaka dvom širokopásmovým reproduktorom, umiestneným po stranách dokáže Omnia reprodukovať aj priestorový 3D zvuk, čo je funkcionalita, ktorú by ste od takéhoto kompaktného systému neočakávali.

Zdroj | Sonus faber

Ak máme zhrnúť hodnotenie tohto hudobného systému, zaradíme sa k širšiemu prúdu recenzií, ktoré oceňujú silné stránky Omnie – jasný, otvorený a živý zvuk, množstvo sofistikovaných funkcií a perfektné remeselné spracovanie, ktoré určite zaručí aj dlhú trvanlivosť výrobku. Za investované peniaze tak získate streamovací hudobný systém, ktorý bude uspokojením nielen pre uši, reprodukujúc zvuk adekvátny dvojici stĺpov v stereo zostave, ale svojim dizajnom obohatí váš interiér aj vizuálne.

Omnia je už k dispozícii v predajniach spoločnosti BIS audio, ktorá distribuuje značku Sonus faber na Slovensku, takže si jej vlastnosti môžete vyskúšať naživo.

Zdroj