Reklama

Sonos Move 2 môže byť tým najlepším prenosným reproduktorom sveta

Števo Porubský

Môže. Ak vám nebude vadiť niekoľko drobných nedostatkov, ktoré ďaleko prekonajú všetky jeho pozitíva. Práve tie z neho robia jeden z najlepších prenosných reproduktorov sveta.

A to nielen Bluetooth reproduktorov, ale aj Wi-Fi reproduktorov. Navyše je dva kusy Move 2 možné spojiť do jedného stereo setu a mať tak výkon hodný domácej stereo zostavy.

Obsah pokračuje pod reklamou

Sonos Move 2 prišiel na trh len nedávno, americký výrobca ho predstavil začiatkom septembra tohto roku. Prišiel takmer presne po 4 rokoch od svojho predchodcu, Sonos Move. Už ten patril k tomu najzaujímavejšiemu na trhu, teraz je Move 2 ešte lepší. Ale aj drahší. K tomu sa však dostanem.

Move 2 je na prvý pohľad rovnaký ako pôvodný model Move. Rozdiel je hlavne v hornej časti, ktorá má nové ovládacie prvky, hlavne posuvný dotykový ovládač hlasitosti (slider). Ten si Move 2 požičal z nových modelov Era 100 a Era 300. Samozrejmosťou je aj dotykové ovládanie prehrávania.

Kozmetické, ale aj funkčné zmeny sa udiali v zadnej časti. Samozrejmosťou je skrytý úchyt na prenášanie, ale aj ON/OFF tlačidlo či tlačidlo pre Bluetooth párovanie. Novinkou je mechanické tlačidlo na fyzické vypnutie mikrofónu. Hoci má Move 2 tlačidlo pre vypnutie/zapnutie mikrofónu aj na hornej stene, Sonos pridal mechanické tlačidlo aj na zadnú stenu. Move 2 vás tak nebude počúvať za žiadnych okolností.

Nižšie nechýba USB-C por na nabíjanie, ale aj nabíjanie mobilných zariadení, keďže jeho obria batéria dokáže fungovať ako powerbanka. Nabíja výkonom 7,5 W.

Cez USB-C port je zároveň možné pripojiť aj analógový zdroj hudby. Stačí Sonos Line-In adaptér za 25 €. Pod ním je špeciálny port na nabíjanie v jednoduchom stojane/nabíjačka, ktorú nájdete v balení.

Mimochodom, balenie je kompletne z recyklovaných materiálov a je možné ho ďalej recyklovať. Nenájdete tu ani kúsok plastu. Aby tej ekológie a myslenia na prírodu nebolo málo, Sonos s Move 2 predáva aj špeciálny kit na výmenu batérie! Vďaka tomu si aj doma viete vymeniť 44 Wh batériu v spodnej časti za úplne novú a tak predĺžiť životnosť reproduktora o roky. Kit stojí 89 €, čo je vzhľadom na cenu nového reproduktora pomerne nízka suma.

Zdroj | Sonos

Aby som nezabudol, k Move 2 si viete dokúpiť aj cestovnú tašku Travel Bag, rovnako za 89 €. Je to špeciálny obal s pútkom, vďaka čomu Move 2 viete prenášať pohodlne aj na pleci. Zaujímavou drobnosťou je špeciálny držiak Wall Hook, vďaka ktorému viete Move 2 zavesiť na stenu či nábytok. Stojí 35 €.

Novinkou oproti Sonos Move sú aj nové farby. Pôvodný Move bol dostupný iba v matnej čiernej a sivastej, Move 2 nájdete v čiernej, bielej a olivovo zelenej. Samozrejmosťou je odolnosť voči striekajúcej vode a prachu (IP56), takže reproduktor môžete pokojne zobrať na terasu, k bazénu, na chatu či na dovolenku. Prežije to. Teda pokiaľ sa k nemu nebudete správať ako k tomu najodolnejšiemu reproduktoru na svete.

Dokonca má odolať aj pádom, no to by som neskúšal. A nevie plávať. Jeho hmotnosť je až 3 090 g. Dôvodom je fakt, že má podstatne väčšiu batériu vo vnútri. Tá má zvládnuť až 24 hodín kontinuálneho prehrávania. Model Move mal „len“ 10-hodinovú výdrž. 24 hodín je ťažké namerať, nemám možnosť nechať reproduktor hrať 24 hodín v jednom kuse. Každopádne, trvalo mi veľmi dlho kým som vybil batériu Move 2. Odhadom hral dobrých 20 hodín.

Obsah pokračuje pod reklamou

Sonos Move 2 je síce rovnaký ako predchodca, no zvnútra je kompletne vynovený. Po novom má kompletne prepracovanú akustiku, disponuje dvoma výškovými reproduktormi (pôvodne bol len jeden), vďaka čomu aj jeden Move 2 dokáže vyčarovať stereo zvuk. Samozrejmosťou je výkonný basový menič pre čo najlepšie hlboké tóny.

Sonos síce nezverejňuje výkon. O ten sa starajú rovno tri Class-D zosilňovače. Aj keď nepoznám výkon tejto zostavy vo vnútri, po zapnutí a spustení prvých skladieb je jasné, že toto nebude žiadne „orezávatko“. Move 2 má špičkový prejav, vie vyčariť výborné výšky, stredy i basy a to bez toho, aby sa prekrývali a ničili medzi sebou. Vďaka hmotnosti a spracovaniu Move 2 nerezonuje ani pri vysokých hlasitostiach. Pri tých najvyšších a extrémne basových skladbách to už síce nie je ono, no kto tak počúva obľúbené skladby?

Na Move 2 som vyskúšal všetky žánre a v žiadnom mi nič nechýbalo. Samozrejme, treba myslieť na to, že toto je prenosný reproduktor a nie stereo zostava za tisíce. Vo svojej kategórii by som ho pokojne posadil na pódium víťazov. Ak by to aj nedotiahol na prvé miesto, v prvej trojke by bol určite. Sonos totiž nie je jediný, kto vynovuje svoje bezdrôtové reproduktory.

Garantujem vám ale, že takto vybavený reproduktor len ťažko nájdete. Sonos Move 2 totiž nie je len o zvuku samotnom, ale aj o technológiách za ním. Napríklad disponuje automatickým systémom Trueplay, takže nepotrebujete ani iPhone, aby ste si ho nastavili.

Move 2 automaticky vylaďuje zvuk podľa aktuálnej akustiky kde sa nachádza a tak by mal znieť vždy čo najlepšie. Práve preto má na hornej strane kopec mikrofónov.

Tie ale slúžia aj na hlasové ovládanie. Prekvapením, pre mňa nemilým, je však fakt, že Move 2 už nemá možnosť ovládania cez Google Assistant. Nechápem však prečo, ostatné produkty Sonosu túto možnosť majú. Nechýba jedine Amazon Alexa a vlastný Sonos Voice Control. Vďaka podpore Apple AirPlay 2 je ho možné ale čiastočne ovládať aj pomocou Apple Siri.

Sonos Move 2 má nielen Wi-Fi 6, ale aj Bluetooth 5.0 moduly, vďaka ktorým sa pripojí nielen do lokálnej multiroom siete, ale pripojí sa naň prakticky ktokoľvek cez Bluetooth, vrátane vašich prípadných hostí. Cez Wi-Fi je zas možné spárovať dva Move 2 do stereo zostavy pre ešte výraznejší prejav.

Čo je teda na Move 2 zlé? Je pomerne drahý, stojí 499 €, čo je o stovku viac ako minulý model. Chýba mu Google Assistant. Na bežné prenášanie všade so sebou je veľmi ťažký. To sú pre mňa jediné tri mínusy, ktoré som na ňom našiel. Všetko ostatné sú už len pozitíva. Je výkonný, výborne hrá, dlho vydrží, má štýl, je odolný, je smart, má automatické Trueplay, má Wi-Fi i Bluetooth, nabije vám mobil…

Tých pozitív by sa dalo ešte zopár nájsť, no toto sú tie najdôležitejšie, ktoré určite rozhodujú o kúpe. Za mňa osobne je to tak jeden z najlepších bezdrôtových reproduktorov na trhu a veľmi ťažko by som mu hľadal relevantnú konkurenciu. Aj preto mu rád udelím ocenenie Tip redakcie:

Obsah pokračuje pod reklamou

Aktuálnu cenu Sonos Move 2 nájdete aj na Heureka.sk:

Ak sa vám widget nezobrazuje správne, kliknite priamo na Heureka.sk.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.