„Po strednej škole sa moji kamaráti vydali rôznymi smermi. Dnes som medzi nimi asi jediný človek, ktorý si nesťažuje na svoju prácu. Je to z veľkej časti aj preto, že pracujem v IT. Len málo ľudí si uvedomuje, že IT je neuveriteľne kreatívne a priateľské.“
Soňa Gibaštiková je líderkou softvérového vývoja vo firme JUMP soft v Bratislave. Jej hlavnou náplňou práce je programovanie vývojového prostredia pre ostatných kolegov, programátorov. „Čím kvalitnejšie a priateľskejšie prostredie programátor má, tým je jeho práca efektívnejšia a menej frustrujúca.“
Sonina cesta za technológiami bola nezvyčajne pestrá. Študovala biotechnológiu, automatizáciu a informatiku v chemickom priemysle a dokonca strávila jeden semester aj na medicíne. Po strednej škole vôbec nemala jasno, čo chce v živote robiť. „Netušila som, čo ma bude baviť.“ Soňa bola pozitívne naladená a tak vyštartovala. Najprv sa rozbehla za biotechnológiou. Škola však bola príliš jednoduchá a Soňa sa začala rýchlo nudiť. „Vtedy som sa začala znova pohrávať s myšlienkou skúsiť študovať medicínu a splniť si tak dávny detský sen o povolaní lekárky.“ Po prvom semestri rýchlo zistila, že ani „medina“ nie je pre ňu to pravé orechové. „Kvantum bifľovania, ktoré nemalo konca kraja ma otravovalo do kosti. Ja som odjakživa bola skôr technický človek, ktorý má rád jednoduché a logické riešenia. Veci pochopím, lebo majú hlavu a pätu a ide sa ďalej.“ Soňa odišla z medicíny. Pokračovala na bakalárskom a inžinierskom štúdiu chemického inžinierstva. Na inžinierskom programe automatizácie a informatizácie v chémií sa Soňa stretla s IT znova. Keďže mala výborné základy informatiky a programovania z gymnázia, návrat k IT bol bez problémov.
Technológie pohltili Soňu a bavili ako nič predtým. „Mohla som stále riešiť zaujímavé úlohy a môj školský život začal mať ohromnú dynamiku,“ spomína. „Zároveň vo mne stále rástla túžba, skúsiť vysokú školu, ktorá bude pre mňa skutočnou výzvou a ktorá bude zameraná len na informatiku. A poviem vám, ‚Matfyz‘ ňou bol.“ Soňa si chce urobiť aj pedagogické minimum, aby mohla týždenne učiť aspoň pár hodín informatiku a matematiku. „Ak by stredoškoláci mali zaujímavejšiu výučbu informatiky, mali by k nej pozitívnejší vzťah ako dnes. Medzi učiteľmi je priepastný rozdiel. Stretnete nadšencov, ktorí naozaj vedia žiakov nadchnúť a motivovať, ale žiaľ aj takých, ktorí hodiny odfláknu. Krásy informatiky a programovania zostanú tak pred študentmi utajené. Keby som aj ja na strednej škole mala učiteľa, ktorý by ma viedol a pomohol mi vybrať tú správnu ‚výšku‘, som si istá, že by som išla študovať IT ihneď. Mne najviac chýbalo predstavenie kreatívy a možností, aké má informatika. To bol jeden z hlavných dôvodov, prečo som o štúdiu IT vôbec neuvažovala.“ hodnotí Soňa a pokračuje. „Dnešným stredoškoláčkam by som veľmi rada poradila, aby hľadali niekoho, kto je v danom odbore zamestnaný. Len hŕstka ľudí na strednej škole totiž vie, aké sú technológie rozmanité. Na strednej škole sa tak len vo výnimočných prípadoch dozviete užitočné informácie o IT. Napríklad, ja som písala diplomovú prácu v oblasti bioinformatiky. Skúmala som DNA niektorých mikroorganizmov a snažila sa nájsť zdvojené gény. Pokrok v technológiách a ich zaradenie do bežného života ponúka množstvo príležitostí, kde sa žena ako informatik môže veľmi fajn realizovať. Toto by som rada povedala najmä dievčatám na stredných školách.“
Cieľom Aj Ty v IT je zvýšiť počet žien v IT oblasti. Pracujeme s dievčatami na stredných školách a cez workshopy, stretnutia, diskusie ich motivujeme k výberu IT smeru štúdia. Po troch rokoch aktivít sa Aj Ty v IT podarilo zvýšiť počet študentiek na IT fakultách v Bratislave a Žiline z 3 na 10 %. Informujeme, kontaktujeme a vzdelávame všetkých, ktorí chcú na sebe pracovať. Sme v kontakte so spoločnosťami, ktoré podporujú ženy, pracujúce na IT pozíciách. A spolupracujeme so ženami ako Soňa Gibaštiková, ktoré podporujú Aj Ty v IT.
Pomáhame meniť Slovensko
Článok vyšiel s podporou projektu PopVaT, ktorý má za cieľ popularizovať vedu a techniku na Slovensku.