Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sociálna sieť BeReal búra internety, Instagram sa ju už snaží okopírovať

Sociálna sieť BeReal búra internety, Instagram sa ju už snaží okopírovať
Zdroj | BeReal
Stanislav Vinc
Sociálna sieť BeReal búra internety, Instagram sa ju už snaží okopírovať
Zdroj | BeReal
Zdroj | BeReal

Vo svete sociálnych sietí pred niekoľkými mesiacmi prerazila celkom nová sieť, ktorá sa od tých doterajších nelíši iba vlastníctvom (nevlastní ju Meta), ale aj svojim fungovaním. Založená je totiž na úprimných fotografiách, teda dokonalom protipóle toho, čo nájdete napr. na Instagrame.

Aplikácia BeReal sa štruktúrou podobá na sociálnu sieť Instagram a to v zmysle, že je primárne určená na zdieľanie fotografií. Háčik však spočíva v tom, že fotografie je na nej možné publikovať iba raz denne v jednom konkrétnom čase, na čo vás aplikácia upozorní notifikáciou. Po jej prijatí a otvorení máte iba niekoľko sekúnd na to, aby ste odfotili seba alebo to, čo práve robíte.

Obsah pokračuje pod reklamou

Takýmto spôsobom si BeReal zaistí, že na ňu pribudnú iba fotografie, ktoré vznikli prirodzene, bez času na prípravu či dodatočnú úpravu. Používateľ má síce na vytvorenie takejto fotografie viacero pokusov (limitovaný je iba časovým oknom), no ostatní používatelia môžu pri následne zverejnenom príspevku vidieť, na koľký pokus napokon fotografia vznikla. Nevydarenú fotografiu, ktorá už bola zverejnená, je možné zmazať a nahradiť iba raz.

Na takéto príspevky v BeReal je možné reagovať selfie fotografiami, ktoré tvorcovia aplikácie nazývajú „RealMojis“. Podobne ako v aplikácii Snapchat, aj v tomto prípade BeReal upozorní ostatných používateľov, ak si z ich príspevku vytvoríte snímku obrazovky.

Impérium sa nezaprie

Hoci má aj BeReal svojich kritikov, podľa ktorých je obsah na tejto sociálnej sieti nudný, stále ide o pomerne zaujímavý koncept, ktorý nemohla konkurencia prehliadať. Bolo teda iba otázkou času, kedy podobnú funkciu uvidíme aj v iných aplikáciách. Zmienky o podobnej funkcii sa už našli na Instagrame.

Softvérový vývojár Alessandro Paluzzi, ktorý je známy svojim vŕtaním sa v súboroch a kódoch iných aplikácií, objavil v aplikácii Instagram zmienky o novej funkcii zvanej „Candid Challenges“ (angl. „úprimné výzvy). Interné testovanie tejto funkcie následne pre portál Engadget potvrdil aj hovorca Instagramu.

Funkcia Candid Challenges rovnako ako v aplikácii BeReal v rôzne časy každý deň vyzve, aby v 2-minútovom časovom limite odfotili prednou alebo zadnou kamerou svoje okolie. Obsah, ktorý takýmto spôsobom zachytia, sa zobrazí v hornej lište medzi ostatnými Príbehmi.

BeReal nebude prvou sociálnou sieťou, ktorú Instagram, resp. jeho materská spoločnosť Meta okopíruje. Dnes si to už pamätá málokto, no obľúbené Príbehy populárne na Instagrame aj Facebooku vznikli ako odpoveď spoločnosti Meta (v tom čase Facebook) na Snapchat Stories. Funkciou Filmové pásy zas Instagram okopíroval od sociálnej siete TikTok.

V tejto chvíli je otázkou, či sa Candid Challenges skutočne stanú súčasťou aplikácie Instagram a ak áno, kedy ich v aplikácii uvidíme. Interných testov totiž vykonáva Instagram mnoho, pričom k používateľom sa napokon dostane len hŕstka z nich.

Zdroj