Reklama

Konečne si viete vypočítať dôchodok už aj on-line!

Zdroj | Getty Images/Unsplash
Lissett Pliešovská
Zdroj | Getty Images/Unsplash
Zdroj | Getty Images/Unsplash

Sociálna poisťovňa už niekoľko rokov rozširuje svoje elektronické služby, je to cesta, ktorou sa stáva prístupnejšou svojim klientom. Vďaka digitalizácii a elektronizácii zjednodušila dostupnosť k informáciám pre klientov.

Mnohé údaje dokážete získať on-line v pohodlí domova a bez návštevy pobočky, či vystávania v dlhých radoch. Opäť rozšírila rozsah svojich služieb o digitálnu formu získania údajov, tentoraz sa zamerala na dôchodkové poistenie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Do Elektronického účtu poistenca (EUP) spracovala údaje o dôchodkovom poistení pre klientov narodených od roku 1984, čiže tým, ktorí dovŕšili 39 rokov. Doteraz boli údaje sprístupnené len poistencom starším ako 45 rokov.

Okrem posunutia vekovej hranice dnes vedia klienti zistiť orientačnú sumu svojho dôchodku. I keď všetci dobre vieme, že na starobu sa nedá počítať s vysokým dôchodkom, a výška priemerného dôchodku je aká je, neodrádza nás to zistiť aspoň orientačne jeho sumu. Získame predstavu, aký život nás so starobným dôchodkom čaká. Vysmiati veru nebudeme.

Pozrite si

Toto sú 3 najužitočnejšie kalkulačky v Sociálnej poisťovni

Prístup do EUP si môžete zriadiť okamžite, pomocou elektronického občianskeho preukazu. Stačí, ako podáte na portáli eSlužieb Žiadosť o zriadenie prístupu pre službu Elektronický účet poistenca. V prípade, že už máte prístup, stačí sa do neho prihlásiť. EUP v súčasnosti využíva viac ako 250-tisíc poistencov.

Výhody prístupu do EUP sú zrejmé, okrem úspory času môžeme spomenúť on-line prehľad o sociálnom poistení a vyplatených dávkach, okamžitý prístup k informáciám a možnosť ich tlače, prehľad období poistenia, informácie pre nárok na dávky, ako i možnosť späťnej väzby pomocou kontaktných formulárov, napr. v prípade reklamácií.

Zdroj | socpoist.sk

Treba si však uvedomiť, že výpočet dôchodku je v EUP informatívny. Zohľadňuje síce skutočnosť, či ste poistenec sporiteľom v II. dôchodkovom pilieri, no neberie do úvahy valorizáciu, ani obdobie dôchodkového poistenia získané v tomto roku 2024. Zobrazuje len situáciu, na akú výšku dôchodku by ste mali nárok, ak by ste mohli odísť do dôchodku teraz, na základe toho, čo o vás SP aktuálne eviduje. Nejde teda o prediktívnu sumu dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ale o veľmi presnú informáciu, ktorá vám povie, ako na tom momentálne ste.

Sociálna poisťovňa spustila do prevádzky ďalšiu kalkulačku, táto slúži na informatívny výpočet starobného dôchodku. Odbremenila nás písomne žiadať o informácie v papierovej podobe a čakať minimálne mesiac, kým sa k nim dostanete. Teraz ich získate on-line a jednoducho ak nie ste poberateľom predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku. V informatívnom výpočte sú zahrnuté evidované aj neevidované obdobia prehľadu zamestnávateľov

Nezabúdajte, že na využívanie portálu budete potrebovať elektronický občiansky preukaz s čipom (eID). Ak nemáte e-občiansky, je najvyšší čas ísť si ho vybaviť. Štát bude poskytovačť čoraz viac služieb a jedinou možnosťou je dostať sa k nim on-line je práve preukaz s čipom.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.