Reklama
  • #iOS
  • 2 min.
  • 6.6.2010

Smokescreen, CloudBrowse: alternatívy pre Flash na iPhone

Marek Šimunek

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Steve Jobs sústavne odmieta podporu Adobe Flash pre platformu iPhone OS a namiesto nej uprednostňuje podporu HTML5 ako budúcnosti pre interaktívny internetový obsah. Chýbajúca podpora Flash v iPhone OS je jedným z hlavných dôvodov výsmechu iPhone OS a to hlavne po uvedení konkurenčného Android OS 2.2, ktorý má v sebe zabudovanú podporu Flash Lite 10.1.

smokescreen

Jedným z množstva ľudí, ktorý sa odmietajú zmieriť s absenciou podpory Flash v iPhone OS je Chris Smoak. Začal teda hľadať cestičky, ktoré by umožnili prezeranie Flash obsahu aj na zariadeniach s týmto operačným systémom. Jeho prvotným zámerom bola možnosť zobrazovania reklamných bannerov SWF na zariadeniach s operačným systémom iPhone OS a výsledok jeho snaženia má názov Smokescreen. Smokescreen je plugin, ktorý pracuje priamo v prehliadači a laicky povedané je schopný prečítať SWF kód, ktorý potom pomocou JavaScriptu rozloží na jednotlivé elementy a následne ich spojí dohromady ako SVG objekt. Plugin sa však ešte stále nachádza iba v rannej fáze svojho vývoja a jeho schopnosti sú zatiaľ obmedzené na prezeranie animovaných reklamných bannerov. Flash videá alebo hry prehráva zatiaľ veľmi pomaly a sekane. Schopnosti pluginu Smokescreen si môžete vyskúšať zadaním stránky smokescreen.us/demo do internetového prehliadača vo vašom iPhone, iPod Touch alebo iPade.

cloudbrowse

Určitou alternatívou pre zobrazovanie Flash obsahu na iPhone OS je aj aplikácia spoločnosti AlwaysOn s názvom CloudBrowse, ktorá je dostupná zdarma na US App Store. Jednoduché riešenie umožní prezeranie Flash videí priamo na iPhone. Na vzdialených serveroch spoločnosti AlwaysOn beží plnohodnotný prehliadač Mozilla Firefox 3.6.3 a vy k nemu pristupujete pomocou aplikácie CloudBrowse ako k vzdialenej ploche. Prehliadané video a obsah internetovej stránky sa teda streamuje priamo do vášho iPhone.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.