Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #iOS
  • 2 min.
  • 6.6.2010

Smokescreen, CloudBrowse: alternatívy pre Flash na iPhone

Smokescreen, CloudBrowse: alternatívy pre Flash na iPhone
Marek Šimunek
Smokescreen, CloudBrowse: alternatívy pre Flash na iPhone

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Steve Jobs sústavne odmieta podporu Adobe Flash pre platformu iPhone OS a namiesto nej uprednostňuje podporu HTML5 ako budúcnosti pre interaktívny internetový obsah. Chýbajúca podpora Flash v iPhone OS je jedným z hlavných dôvodov výsmechu iPhone OS a to hlavne po uvedení konkurenčného Android OS 2.2, ktorý má v sebe zabudovanú podporu Flash Lite 10.1.

smokescreen

Jedným z množstva ľudí, ktorý sa odmietajú zmieriť s absenciou podpory Flash v iPhone OS je Chris Smoak. Začal teda hľadať cestičky, ktoré by umožnili prezeranie Flash obsahu aj na zariadeniach s týmto operačným systémom. Jeho prvotným zámerom bola možnosť zobrazovania reklamných bannerov SWF na zariadeniach s operačným systémom iPhone OS a výsledok jeho snaženia má názov Smokescreen. Smokescreen je plugin, ktorý pracuje priamo v prehliadači a laicky povedané je schopný prečítať SWF kód, ktorý potom pomocou JavaScriptu rozloží na jednotlivé elementy a následne ich spojí dohromady ako SVG objekt. Plugin sa však ešte stále nachádza iba v rannej fáze svojho vývoja a jeho schopnosti sú zatiaľ obmedzené na prezeranie animovaných reklamných bannerov. Flash videá alebo hry prehráva zatiaľ veľmi pomaly a sekane. Schopnosti pluginu Smokescreen si môžete vyskúšať zadaním stránky smokescreen.us/demo do internetového prehliadača vo vašom iPhone, iPod Touch alebo iPade.

cloudbrowse

Určitou alternatívou pre zobrazovanie Flash obsahu na iPhone OS je aj aplikácia spoločnosti AlwaysOn s názvom CloudBrowse, ktorá je dostupná zdarma na US App Store. Jednoduché riešenie umožní prezeranie Flash videí priamo na iPhone. Na vzdialených serveroch spoločnosti AlwaysOn beží plnohodnotný prehliadač Mozilla Firefox 3.6.3 a vy k nemu pristupujete pomocou aplikácie CloudBrowse ako k vzdialenej ploche. Prehliadané video a obsah internetovej stránky sa teda streamuje priamo do vášho iPhone.