Smart hodinky sú už dnes normou, čoraz populárnejšie sú aj smart prstene a pomaly si budeme musieť začínať zvykať aj na smart okuliare. Potenciál urobiť z obyčajných vecí inteligentné merače našich životných funkcií však pri týchto kategóriách doplnkov nekončí.
Výskumný tím z Washingtonskej univerzity vyvinul Termálnu náušnicu – bezdrôtový nositeľný kúsok elektroniky, ktorý dokáže presne a elegantne merať teplotu svojho používateľa.
Meranie teploty je práve devízou modernejších smart hodiniek a prsteňov, ktoré tento parameter využívajú najmä na sledovanie kondície a ženského zdravia. Podľa výskumného tímu však prsty či zápästie nie sú ideálnym miestom pre meranie teploty človeka. Presnejšie by malo byť meranie teploty z oblasti hlavy, v tomto prípade konkrétne z ušného laloku.
Prototyp smart náušnice má veľkosť a hmotnosť zhruba ako malá kancelárska spinka. Aj napriek tomu na jedno nabitie vydrží zhruba 28 dní, počas ktorých dokáže priebežne merať teplotu tela používateľa a tieto dáta prenášať do smartfónu prostredníctvom Bluetooth LE technológie. Druhý senzor vysí v spodnej časti náušnice a odhaduje teplotu okolitého priestoru.
„Nosím inteligentné hodinky na sledovanie svojho osobného zdravia, ale zistila som, že veľa ľudí si myslí, že inteligentné hodinky sú nemoderné alebo veľké a nepohodlné,“ povedala spoluautorka Qiuyue (Shirley) Xue, doktorandka UW v Paul G. Allen School of Computer Science & Engineering. “Rada nosím aj náušnice, a tak sme začali rozmýšľať, aké unikátne veci môžeme získať z ušného lalôčika. Zistili sme, že snímanie teploty kože na laloku, namiesto ruky alebo zápästia, bolo oveľa presnejšie. Dalo nám to tiež možnosť nechať časť senzora visieť a oddeliť teplotu v miestnosti od teploty pokožky.„
Teplota ušného lalôčika navyše údajne na rozdiel od telesnej teploty zvyšku tela výraznejšie kolíše, čo so sebou prináša ďalšie možnosti využitia takéhoto smart zariadenia v zdravotníctve. V teste sa výskumnému tímu osvedčilo priebežné meranie teploty z tohto miesta pre monitorovanie zmien v závislosti od stravovania, cvičenia či prežívania stresu. Pri testovaní náušnice na šiestich používateľkách sa hodnota nameraná náušnicou líšila v priemere o 0,32 stupňa Celzia, čo predstavuje splnenie rozsahu potrebného pre sledovanie ovulácie a menštruácie. Väčšina inteligentných hodiniek sa v rovnakom teste pohybovala v rozsahu až 0,72 stupňa Celzia.
Takúto smart náušnicu si je samozrejme možné aj rôznymi spôsobmi prispôsobovať tak, aby zapadali do štýlu používateľa. Na jej dolnú časť je už aj vo fáze prototypu možné pripevniť rôzne ozdoby a pokiaľ by sa daná technológia dostala do rúk skúsených výrobcov šperkov a bižutérie, je zrejme iba otázkou času, než by tieto senzory schovali do realisticky vyzerajúcej náušnice.
Výskumný tím zatiaľ počíta iba s tým, že všetku potrebnú technológiu vtesná do jednej náušnice. Keďže práve tento módny doplnok sa však zvyčajne nosieva v pároch, ponúka sa tu aj možnosť hardvér takýchto náušníc rozdeliť do dvoch bezdrôtovo vzájomne prepojených kusov, vďaka čomu by v páre mohli ponúknuť ešte viac senzorov a viac funkcií, či ešte dlhšiu výdrž batérie.
Výskumný tím bude naďalej vylepšovať svoje algoritmy a skúmať ďalšie možnosti využitia takejto nositeľnej elektroniky. Aj keď sa so smart náušníc možno nestane mainstreamový produkt, v istých sférach si pre svoju schopnosť merať kontinuálne a presnejšie telesnú teplotu používateľa určite nájdu svoje uplatnenie.