Reklama

Smart kanvica alebo tá obyčajná? Ako sa nenechať obabrať? [seriál]

Zdroj | Niceboy
Števo Porubský
Zdroj | Niceboy
Zdroj | Niceboy

Marketéri všetkých krajín milujú používanie slova smart. Roky to v ľudoch evokuje čosi viac, čosi lepšie. Niečo ako keď výrobcovia televízorov skúšajú na zákazníkov zapôsobiť skratkou podobnou OLEDu…

Dnes sa v pokračovaní seriálu o smart a nesmart bielej technike pozrieme na rýchlovarné kanvice. Poviete si: „na čo už len kanvica musí byť smart!?“. Nemusí, ale môže.

Nie je však smart rýchlovarná kanvica ako smart rýchlovarná kanvica. Sú tie naozaj smart, ktoré si viete prepojiť s mobilnou aplikáciou a viete ju reálne ovládať, no sú aj také, ktoré sa len tvária, že sú smart. Tie, ktoré sú vlastne nesmart majú síce mobilnú appku, no na pripojenie využívajú Bluetooth. Takže musíte byť v dosahu kanvice, aby ste cez aplikáciu aj čosi urobili.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Xiaomi

Na veľké prekvapenie ale v tejto aplikácii aj tak nič nenájdete, iba zapnutie alebo vypnutie kanvice. Na čo je to dobré? Prakticky na nič, využitie nájde jeden z tisícky. Ak vôbec. Takýmto kanviciam sa preto pokojne zďaleka vyhýbajte, iba ak vám ide o ich dizajn, ktorý vám sadne do kuchyne.

Potom sú tu reálne smart rýchlovarné kanvice, ktoré majú Wi-Fi modul a vedia komunikovať na diaľku s vašim smartfónom. Tieto sú už múdre. Viete ich na diaľku nielen zapnúť a vypnúť, ale aj ovládať teplotu vody. Milým bonusom je možnosť plánovania zohriatia vody na danú teplotu.

Aký to má význam? Taký, že pokiaľ každé ráno vstávate a varíte si napríklad čaj či čokoľvek iné, na zohriatie, resp. zovretie vody potrebujete podľa požadovaného objemu niekoľko minút. Takto si viete načasovať zohriatie vody na presný čas a keď sa dostanete do kuchyne, voda na vás už bude čakať. Ušetríte čas a „smart“ doplnok v domácnosti má nejaký význam.

Zdroj | Niceboy

Plusom reálnych smart kanvíc je, že si viete cez appku nastaviť požadovanú teplotu a tak si môžete užívať dúšky bieleho či zeleného čaju, ale aj kávy, ktoré nie je dobré zalievať vriacou vodou. Samozrejme, existujú aj nesmart rýchlovarné kanvice, ktoré je možné priamo na tele nastaviť na požadovanú teplotu a nepotrebujete k tomu mobilnú appku.

Ak ste teda milovník čaju či dobrej kávy, nemusíte nutne siahať po smart kanvici, aj tie nesmart majú reguláciu teploty. Vyberajte si také, ktoré majú čosi navyše. Napríklad superlacné kanvice sú zväčša celé z plastu, iba v spodnej časti majú špirálu. Funkciu ohrevu vody plnia, no špirála sa po čase zanesie a je ju ťažšie čistiť. Navyše neustále preváranie vody v plaste nemusí byť pre vaše zdravie z dlhodobého hľadiska prínosné.

Zdroj | Bosch

Ak teda kupujete kanvicu, cieľte na také, ktoré majú celokovové vnútro, bez okienka na sledovanie stavu vody. Alebo si pozrite sklenené, ak potrebujete vidieť do vnútra. Určite lepšie na čistenie sú kanvice, ktoré majú jednoliaty vnútorný povrch a špirálu majú pod dnom. Špirála sa nikdy nezanesie vodným kameňom a ten predsalen ľahšie odstránite z hladkého povrchu ako z členitého povrchu špirály.

Kanvicu kupujte tiež čo najvýkonnejšiu. Na prvý pohľad môže 2 400 W a viac pôsobiť pre vašu peňaženku negatívne, no na zohriatie vody takáto výkonná kanvice potrebuje výrazne kratší čas ako kanvica s príkonom napríklad 1 200 W. V konečnom dôsledku je tak 2 400 W kanvica úspornejšia ako tá s 1 200 W.

Ako? 2 400 W kanvica zohreje 1,5 l vody zhruba za 3 minúty. 1 200 W kanvica tento objem zohreje za 9 minút. Percentuálny rozdiel medzi výkonom kanvice je 100 % v neprospech výkonnejšej kanvice, no rozdiel medzi časom potrebným na zohriatie vody je 200 % v prospech výkonnejšej kanvice. Výkonná kanvica tak spotrebuje zhruba 120 W za spomínané 3 minúty, 1 200 W kanvica spotrebuje 180 W za 9 minút. Veľmi zjednodušene vypočítané, keďže nevieme aký nábeh majú konkrétne kanvice.

Usporiť vám ale značné množstvo energie i času vedia kanvice, ktoré namiesto minimálneho objemu 500 ml požadujú 250 ml. Namiesto zbytočného zohrievania väčšieho objemu vody na jednu šálku kávy či času tak stačí zohrievať presné množstvo. Šálka má pritom objem práve 250-300 ml, prakticky žiadne nemajú objem 500 ml.

Zdroj | Bosch

Vítaným bonusom v prípade kanvíc je sitko, resp. filter, ktorý zabraňuje vylievaniu prípadného vodného kameňa z kanvice do šálky. Zanesený filter potom stačí hodiť do kanvice, pridať vodu, šťavu z citróna či sódu bikarbónu a prevariť. Vodný kameň zmizne aj zo sitka/filtra.

Smart kanvica tak určite nie je pre vašu domácnosť nutnosť. Ak v nej nájdete zmysel, pokojne po nej siahnite, no pred kúpou sa dobre poinformujte aké smart funkcie vám vlastne ponúkne a aké má celkové vlastnosti. Je lepšie mať kvalitnú nesmart kanvicu ako nekvalitnú smart kanvicu.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Xiaomi

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.