V sérii článkov smart|nesmart pokračujeme a na mušku sme si zobrali elektronické zubné kefky. Má zmysel mať smart zubnú kefku, ku ktorej potrebujete mať ďalšiu extra appku v telefóne?
Na trhu sú stovky elektronických zubných kefiek, ale iba malé percento z nich je smart, teda majú Bluetooth a viete si ich spárovať s mobilnou aplikáciu.
Azda najväčším problémom je to, že mnohí výrobcovia tvrdia, že ich kefka je smart iba preto, že má nejaké extra režimy. No tým nie je múdra, len možno lepšia ako ostatné, aspoň tie vo svojej cenovej kategórii, pretože čím drahšia kefka, tým pokročilejšie funkcie a vôbec sa nemusíte čudovať ak 300-eurová elektronická zubná kefka strčí do vrecka svojimi vlastnosťami kefku za desatinu jej ceny.
Nie sme tu však na to, aby sme rozoberali rozdiely v cenových triedach, ale hľadali či sa vôbec oplatí investovať do elektronickej zubnej kefky, ktorá sa tvári, že je smart. Tých reálnych smart zubných kefiek je ale tak malé množstvo, že by ste ich spočítali na prstoch vašich končatín.
Ako to už býva, nie je smart ako smart. A kým niektorí výrobcovia považujú za smart možnosť nastavenia oscilácií, iní na to idú od základu a smart elektronickú zubnú kefku vybavili veľmi šikovnými drobnosťami. Napríklad kefka vie sledovať kde a ako si umývate zuby. Na základe toho zobrazuje priebeh umývania rovno v appke a vy sa tak učíte správne si umývať zuby.
Vedeli ste totiž, že drvivá väčšina ľudí si čistí zuby nesprávne? A aj preto sú tu smart kefky, ktoré vás to majú naučiť. Dokonca tie skutočné smart elektronické zubné kefky dokážu sledovať tlak, ktorý vyvíjate pri umývaní zubov. Ak príliš tlačíte, kefka svieti načerveno, ak správne, nazeleno.
Ešte väčší zmyslel má smart zubná kefka u detí. Tie totiž interaktívnym spôsobom môžu sledovať na displeji smartfónu ako si umývajú zuby, ako postupujú a čo je správne čistenie zubov. Takto sa už od mala naučia rutinu, ktorú si my, dospelí, musíme nanovo osvojovať.
Oral-B pritom ale nie je jediný výrobca smart elektronických zubných kefiek. Aj keď aj Oral-B, resp. jeho materská firma Procter & Gamble vyrába kefky v Číne, z Číny pochádza aj značka Oclean, ktorá patrí pod Xiaomi. Aj v prípade týchto smart elektronických zubných kefiek nájdete veľmi šikovnú a prepracovanú appku a navyše top modely majú už aj Wi-Fi.
Dôležité teda je, či chcete smart zubnú kefku. Ak áno, nekupujte si tie lacné, ktoré sa tvária, že sú smart. Budú to len vyhodené peniaze, pretože tie vám smart funkcie neponúknu. V takom prípade radšej stavte na osvedčenú značku a vyberte nesmart zubnú kefku, ku ktorej budete aj o niekoľko rokov môcť kúpiť náhradné hlavice.
Ak chcete skutočnú smart kefku, pripravte si zhruba 100 €. Až od tejto hranice sú elektronické zubné kefky vybavené Bluetooth a prepracovanou mobilnou aplikáciou. Ak sa ako smart bude tváriť lacnejšia zubná kefka, dobre si overte aké funkcie ponúka a či má zmysel priplácať desiatky eur iba za to, aby ste si vedeli nastaviť 2-3 parametre.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.