Reklama

Slovenský študent je autorom bionickej protézy. Dokáže vnímať tvary predmetov

Zdroj | unsplash
Michal Sobek
Zdroj | unsplash
Zdroj | unsplash

Mesto Košice bolo v utorok dejiskom Healthcare Coference, ktorá sa konala v UVP Technicom. Vystúpili tam rôzni odborníci, startupy z oblasti zdravotnej starostlivosti, vedy a techniky. Našu redakciu najviac zaujímala študentská práca zameraná na bionickú protézu ruky.

Autorom tohto zaujímavého projektu je Maroš Stredanský, študent Technickej univerzity v Košiciach. Ten svoje prezentačné minúty venoval práve bionickej protéze ruky. Samotné zariadenie je ovládané akčným potenciálom získaným zo svalov.

Zdroj | Deutsche IT Solution Slovakia
Obsah pokračuje pod reklamou

„Protéza dokáže v reálnom čase prijímať signály z povrchu pokožky pacienta a tieto signály protéza dokáže pomocou systému umelej inteligencie v reálnom čase klasifikovať do určitých pohybových gest ako je napríklad otvorenie či zatvorenie dlane, ako aj viac špecifické úchopové vzory – napríklad úchop pera. Vo svojom projekte sa snažím o to, aby sa protéza stala plnohodnotnou náhradou zdravej ruky čo je, samozrejme, neľahká úloha. Mojou najväčšou ambíciou je, aby protéza dokázala prispôsobiť úchop podľa tvaru a váhe objektov, ktoré sa pacient snaží uchytiť,“ vysvetľuje Stredanský.

Inak povedané, používateľ by dokázal pomocou protézy vnímať tvary samotných predmetov, čo by bolo takmer na nerozoznanie od normálnej funkčnej končatiny. Protéza bude reagovať v reálnom čase.

Ako sám tvrdí, projektu sa venuje už dlhšie a jeho plný potenciál predstavil vo svojej bakalárskej práci. Odvtedy sa už vo výskume posunul, pričom má už v poradí siedmy prototyp. Ako vysvetľuje, na projekte pracuje v pohodlí domova a my sme, bohužiaľ, naživo prototyp nevideli.

Problém je ten, že 200 000 ľudí celosvetovo podstúpi amputáciu ruky. Poznáme viacero typov protéz, pričom táto protéza patrí medzi tie myoelektrické. Doteraz musel všetky prototypy vyrábať sám a ako priznáva, nie vždy bolo jednoduché zohnať potrebné súčiastky.

Riešením jeho problému by mala byť simulácia. Stačí naprogramovať model, na ktorom vykoná virtuálne testy, pričom nebude potrebný fyzický prototyp, čo mu značne ušetrí čas aj peniaze, keďže ako sám priznal, nie je to vždy jednoduché.

Autorovým ďalším cieľom je vytvoriť prototyp, ktorý by mal mať vlastnú aplikáciu, možnosť aktualizácie a samodiagnostiku. Autorovi Marošovi Stredanskému držíme palce a veríme, že takýto projekt dokáže odprezentovať aj samotné Slovensko. Organizátormi Healthcare Conference boli Innolab, Univerzitný vedecký dom Technicom a Deutsche IT Solution Slovakia, ktorému zároveň ďakujeme za pozvanie.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.