Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slovenský projekt supluje školy, naučí vás všetko o internetovej bezpečnosti

Slovenský projekt supluje školy, naučí vás všetko o internetovej bezpečnosti
Zdroj | Compare Fibre
Stanislav Vinc
Slovenský projekt supluje školy, naučí vás všetko o internetovej bezpečnosti
Zdroj | Compare Fibre
Zdroj | Compare Fibre

Internet je ako oheň – dobrý sluha a zároveň zlý pán. Ak jeho nekonečné možnosti využíva neskúsený používateľ, ľahko sa môže popáliť na internetových podvodoch, kybernetických hrozbách, krádeži identity a ďalších nástrahách, o ktorých sa v škole väčšina z nás neučila. Zmeniť to chce projekt SAFELab.

Internet je stále pomerne mladá a zároveň skutočne dynamicky sa vyvíjajúca inovácia. Tí najmladší už vyrastajú po jeho boku, starší sa naň prichádzajú postupne a to najmä v týchto časoch, kedy sa na internet presúva väčšina našej komunikácie, zábavy, nákupov alebo práce s osobnými a firemnými financiami.

Toto miesto nekonečných možností je ale bez ohľadu na vek zároveň miestom nekonečných nástrah. Kybernetické hrozby sa neustále vyvíjajú a krok s nimi nedokážu často udržať ani skúsení používatelia, nie to ešte školy alebo tí, ktorých základy informatiky v rámci základného vzdelania úplne minuli.

Túto dieru vo vzdelávacom systéme má ambíciu zaplátať slovenský nástroj SAFELab určený pre všetky generácie, od deti cez tínedžerov a dospelých až po seniorov postavený na interaktívnych kurzoch, testoch a náučných videách.

Zdroj | SAFELab

Projekt SAFELab je výsledkom takmer dvojročnej práce bezpečnostného analytika Petra Danišku, ktorý na projekte spolupracoval so sociálnou pedagogičkou Mgr. Evou Stolárikovou a detskou psychologickou Mgr. Máriou Tóthovou, ktoré zabezpečovali, aby boli kurzy nielen aktuálne a realistické po technickej stránke, ale zároveň aj zaujímavé a vhodné pre deti a tínedžerov.

Online kurzy sa interaktívnou formou venujú rôznym aktuálnym a citlivým témam od základov počítačovej bezpečnosti cez telefonické podvody, hoaxy, zdieľanie fotografií a videí až po kyberšikanu, kybergrooming, sexting, gaming/gambling a závislosť na internete.

Zdroj | SAFELab

Jednou z najväčších výhod projektu SAFELab oproti bežnému vzdelávaciemu obsahu je využívanie praktických príkladov, príbehov a ukážok z reálneho sveta. V prípade témy phishingu tak v kurzoch i testoch uvidíte reálne snímky obrazovky e-mailov a stránok, v prípade online podvodov reálne správy z četovacích platforiem a v prípade hoaxov zas reálne príspevky na sociálnych sietiach.

Zdroj | SAFELab

Inými slovami, kurzy nepracujú s hypotetickými situáciami, vymyslenými postavami a príbehmi, ani s neexistujúcimi podvodníkmi, práve naopak. Popri kurzoch v prostredí portálu nájdete aj zoznam skutočných podvodných webov a e-shopov, phishingových portálov, konšpiračných stránok a ďalších webov, pred ktorými vás budú vystríhať jednotlivé vzdelávacie kurzy.

Zdroj | SAFELab

Po presune z bezpečného prostredia webovej stránky SAFELab do priestoru reálneho internetu tak budete schopní okamžite rozpoznať obsah, ktorému by ste sa mali vyhnúť.

Pozrite si

Naleteli by ste na phishing? Otestuje sa v kvíze od Googlu

Obsah portálu SAFELab sa delí na kurzy pre dospelých, kurzy pre tínedžerov vo veku od 12 do 18 rokov a kurzy pre deti vo veku od 6 do 12 rokov. Každá z týchto vekových kategórií ponúka niekoľko bezplatných okruhov, v ktorých môžete získať isté základy z oblasti bezpečnosti na internete. Poplatok za prístup ku všetkým kurzom je však skutočne symbolický, od 1 € mesačne.

Zdroj | SAFELab