- #Sociálne siete
- 4 min.
- 13.7.2021
Slovenský projekt supluje školy, naučí vás všetko o internetovej bezpečnosti
Internet je ako oheň – dobrý sluha a zároveň zlý pán. Ak jeho nekonečné možnosti využíva neskúsený používateľ, ľahko sa môže popáliť na internetových podvodoch, kybernetických hrozbách, krádeži identity a ďalších nástrahách, o ktorých sa v škole väčšina z nás neučila. Zmeniť to chce projekt SAFELab.
Internet je stále pomerne mladá a zároveň skutočne dynamicky sa vyvíjajúca inovácia. Tí najmladší už vyrastajú po jeho boku, starší sa naň prichádzajú postupne a to najmä v týchto časoch, kedy sa na internet presúva väčšina našej komunikácie, zábavy, nákupov alebo práce s osobnými a firemnými financiami.
Toto miesto nekonečných možností je ale bez ohľadu na vek zároveň miestom nekonečných nástrah. Kybernetické hrozby sa neustále vyvíjajú a krok s nimi nedokážu často udržať ani skúsení používatelia, nie to ešte školy alebo tí, ktorých základy informatiky v rámci základného vzdelania úplne minuli.
Túto dieru vo vzdelávacom systéme má ambíciu zaplátať slovenský nástroj SAFELab určený pre všetky generácie, od deti cez tínedžerov a dospelých až po seniorov postavený na interaktívnych kurzoch, testoch a náučných videách.
Projekt SAFELab je výsledkom takmer dvojročnej práce bezpečnostného analytika Petra Danišku, ktorý na projekte spolupracoval so sociálnou pedagogičkou Mgr. Evou Stolárikovou a detskou psychologickou Mgr. Máriou Tóthovou, ktoré zabezpečovali, aby boli kurzy nielen aktuálne a realistické po technickej stránke, ale zároveň aj zaujímavé a vhodné pre deti a tínedžerov.
Online kurzy sa interaktívnou formou venujú rôznym aktuálnym a citlivým témam od základov počítačovej bezpečnosti cez telefonické podvody, hoaxy, zdieľanie fotografií a videí až po kyberšikanu, kybergrooming, sexting, gaming/gambling a závislosť na internete.
Jednou z najväčších výhod projektu SAFELab oproti bežnému vzdelávaciemu obsahu je využívanie praktických príkladov, príbehov a ukážok z reálneho sveta. V prípade témy phishingu tak v kurzoch i testoch uvidíte reálne snímky obrazovky e-mailov a stránok, v prípade online podvodov reálne správy z četovacích platforiem a v prípade hoaxov zas reálne príspevky na sociálnych sietiach.
Inými slovami, kurzy nepracujú s hypotetickými situáciami, vymyslenými postavami a príbehmi, ani s neexistujúcimi podvodníkmi, práve naopak. Popri kurzoch v prostredí portálu nájdete aj zoznam skutočných podvodných webov a e-shopov, phishingových portálov, konšpiračných stránok a ďalších webov, pred ktorými vás budú vystríhať jednotlivé vzdelávacie kurzy.
Po presune z bezpečného prostredia webovej stránky SAFELab do priestoru reálneho internetu tak budete schopní okamžite rozpoznať obsah, ktorému by ste sa mali vyhnúť.
Obsah portálu SAFELab sa delí na kurzy pre dospelých, kurzy pre tínedžerov vo veku od 12 do 18 rokov a kurzy pre deti vo veku od 6 do 12 rokov. Každá z týchto vekových kategórií ponúka niekoľko bezplatných okruhov, v ktorých môžete získať isté základy z oblasti bezpečnosti na internete. Poplatok za prístup ku všetkým kurzom je však skutočne symbolický, od 1 € mesačne.