Reklama

Slovenský Domotron má smart home s umelou inteligenciou, bude na Indiegogo

Zdroj | Domotron
Števo Porubský
Zdroj | Domotron
Zdroj | Domotron

Slovenská spoločnosť Domotron, ktorá sa už roky venuje vývoju smart home riešení, predstavila svoj najnovší produkt, krabičku s umelou inteligenciou, pre všetky domácnosti, nie už len novostavby. Cez Indiegogo má pritom v pláne sa dostať do celého sveta.

Zdroj | Domotron

„Za sedem rokov vývoja pokročilého smart home systému pre novostavby sme nazbierali hromadu skúseností a poznatkov, ktoré sme už dlhší čas chceli ponúknuť aj majiteľom všetkých existujúcich domácností. Našli sme spôsob, ako naše know-how spojiť s umelou inteligenciou, ktorá je srdcom nového produktu,povedal Alex Janušek, CEO Domotronu.

Slovenský Domotron, po úspešných investičných kolách, prichádza s úplne novým produktom, ktorý vraj ocenia všetci majitelia smart domácností. Domotron Home nemá byť len ďalším ovládačom pre niektoré prvky smart home či gadgety v domácnosti, má byť pre všetky. Obrovskou výhodou má byť fakt, že nie je potrebné žiadne káblovanie či prerábka domácnosti. Stačí centrála Domotron Home a vypínač Domotron Switch.

Zdroj | Domotron

Centrála s AI

Centrála Domotron Home, má vlastný systém pre smart home poháňaný umelou inteligenciou. V praxi to znamená, že používateľ po prvotnom nastavení nemusí robiť prakticky nič, o všetko v domácnosti sa bude starať AI so strojovým učením.

Domotron Home vraj stačí iba pripojiť do elektrickej siete a cez mobilnú aplikáciu odpovedať na niekoľko základných otázok. Úvodné nastavenie i akékoľvek ďalšie úpravy za používateľa má riešiť chatbot, Domotron Assistant. Assistant pomôže aj s pripojením jednotlivých zariadení v domácnosti. S Domotron Assistant je možné sa rozprávať prostredníctvom integrovaného chatu v aplikácii alebo cez Facebook Messenger.

Zdroj | Domotron

Centrálu Domotron Home navrhol priemyslený dizajnér Boris Belan, je zo skla a plastu. Krabička má rozmery 162 x 162 x 69 mm, k sieti sa pripája cez USB-C port a do internetu a lokálnej siete cez Wi-Fi alebo Ethernet. Na komunikáciu so smart home zariadeniami využíva aj ZigBee 3.0 a Bluetooth 4.0. Čerešničkou je Qi bezdrôtová nabíjačka na hornej strane pre akékoľvek smart zariadenia s bezdrôtovým nabíjaním!

Domotron Home sa vďaka Zigbee 3.0 pripojí k zariadeniam ako Philips Hue, Xiaomi Aqara, Ikea Home smart, Samsung SmartThings či Somfy TaHoma a ďalším. Domotron Home naviac podporuje aj integráciu pomocou Rest API a tak nie je problém pripojiť napríklad aj reproduktory Sonos alebo vysávače iRobot Roomba.

Zdroj | Domotron

Domotron Home vraj na základe nazbieraných dát z vypínačov Domotron Switch vytvára automatizácie šité na mieru každej domácnosti. Práve to má byť najväčšou výhodou a pridanou hodnotou nového systému od Domotronu. V Domotrone nie je nutné vytvárať automatizácie, ktoré má zvládať smart domácnosť, všetky sú už vytvorené a vyladené.  

Používateľ si vďaka Domotronu môže kedykoľvek prezerať informácie o chode domácnosti, spotrebách energií a prehliadať nastavené scenáre na detailnej časovej osi v mobilnej aplikácii pre iOS aj Android. Takto má mať fungovanie domácnosti pod kontrolou a presne vedieť, čo, kedy a prečo sa stalo, alebo stane a upraviť si to podľa preferencií.

Zdroj | Domotron

Zaujímavo znie i to, že Domotron bude pomáhať zlepšovať aj životný štýl jeho používateľov. Neustále bude skúmať zvyky a ponúkať spôsoby, s ktorými môžu skvalitniť svoj život. Domotron vie napríklad navrhnúť znížiť teplotu v miestnosti pred spaním, nie aby používateľ ušetril na energiách, ale preto, lebo je to zdravšie.

Domotron vie dokonca pripomenúť i to, aby používateľ šiel spať skôr kvôli kvalitnejšiemu spánku. Domotron pozná aj to, kedy sa používatelia vracajú domov a na základe toho nastaví napríklad kúrenie alebo chladenie pre ich maximálne pohodlie. V prípade dovolenky používateľov zas Domotron prepne domácnosť do úsporného režimu, aby ju pred ich príchodom opäť prebudil. 

Zdroj | Domotron

Dotykový vypínač so senzormi

Súčasťou systému Domotron má byť aj bezdrôtový vypínač Domotron Switch s množstvom snímačov. Vďaka nim Domotron Home dokáže kontrolovať kvalitu vzduchu, vlhkosť alebo teplotu každej miestnosti. Špeciálny Grid-EYE senzor zas umožňuje Domotronu rozoznať prítomnosť používateľa aj pokiaľ sa nepohybuje. Systém tak nezhasne svetlá v obývačke iba preto, lebo sedíte nehybne pri knihe.

Sklenený vypínač s rozmermi 94 x 94 x 18 mm má i dve dotykové plochy, ktorými je možné meniť intenzitu svetla smart žiaroviek, nastaviť polohu roliet alebo zvýšiť hlasitosť hudby. Funkcie vypínača je možné kedykoľvek zmeniť v mobilnej aplikácii.

Zdroj | Domotron

Pod sklom je zabudovaný matrix LED displej, ktorý sa rozsvieti len keď sa k nemu používateľ priblíži. Displej dokáže zobrazovať dokonca i teplotu v danej miestnosti či vytvárať grafické znázornenie pri zmenách. Navyše má aj ambientné podsvietenie, aby ho používateľ nemusel po tme hľadať na stene.

Úchyt bezdrôtového vypínača vraj stačí prilepiť alebo priskrutkovať a vypínač k nemu magneticky prichytiť. Batéria s kapacitou 2 200 mAh má na jedno nabitie vydržať niekoľko mesiacov, no v závislosti od intenzity používania. Luxusné je však nabíjanie – bezdrôtovo, na vyššie spomínanej centrále Domotron Home. S centrálou vypínač komunikuje cez ZigBee, dosah je tak aj v zastavanom priestore výborný.

Zdroj | Domotron

Ďalší Slovák na Indiegogo

Domotron Home a Switch je už teraz možné si rezervovať cez pre-launch kampaň na Indiegogo s cenou o 39% nižšou aká bude v oficiálnom predaji. Presná cena má byť známa pri spustení Indiegogo kampane začiatkom novembra.

Najväčšou nevýhodou sa zdá byť čakanie. Domotron Home bude dostupný až od marca budúceho roku. V tomto termíne bude Domotron Home v balíku s Domotron Switch zasielaný aj všetkým, ktorí si ho predobjednali.

Domotron Home má ale byť možné vidieť naživo počas konferencie Web Summit 2019 v portugalskom Lisabone, kde sa Domotron dostal už po tretíkrát za sebou ako jeden z mála start-upov sveta.

Zdroj | Domotron
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.