Reklama

Slovenský Domotron a francúzsky Legrand majú smart home s AI, pre všetkých

Zdroj | Domotron
Števo Porubský
Zdroj | Domotron
Zdroj | Domotron

Slovenská spoločnosť Domotron ohlásila rozsiahlu spoluprácu s francúzskym gigantom Legrand, ktorému patria aj také značky ako Netatmo či Bticino. Vďaka tejto spolupráci si bude môcť ktokoľvek pretvoriť svoju domácnosť na smart home s umelou inteligenciou na pozadí. Lacné to však nebude.

Zdroj | Domotron

Slovenský Domotron sa po pomerne dlhom čase opäť ozval s novým produktom, Domotron Next. Ten kompletne nahradí produkty vyvíjané ešte v roku 2019, Domotron Hub a Switch Pro. Tie sme mohli vidieť aj na Indiegogo a hoci s nimi mal Domotron veľké plány, koronakríza a CES 2020 všetko zmenili. Viac sa o tejto téme dozviete v našom exkluzívnom rozhovore.

Pozrite si

Alex Janušek | Domotron: Spolupráca s Legrand je pre nás kľúčová

Zdroj | Domotron

Čo je Domotron Next?

Domotron Next je softvérové a hardvérové riešenie, pričom o softvérovú časť sa stará Domotron, o hardvérovú zas Legrand. Ani my sme netušili, že Legrand už nejaký ten piatok ponúka viaceré série smart zásuviek či vypínačov, a to dokonca aj plne bezdrôtových, ktoré by ste nerozoznali od bežných vypínačov tejto francúzskej značky.

Zdroj | Domotron

Navyše vďaka tomu, že Legrand pred časom kúpil spoločnosť Netatmo, ktorá má vo svojom portfóliu už 13 smart zariadení pre smart home, Legrand dokáže ponúknuť prakticky všetko pre vytvorenie smart domácnosti.

Na druhej strane je Domotron, ktorý dlhé roky vyvíja softvér pre jednoduché ovládanie smart domácnosti. Zároveň ale na pozadí figuruje umelá inteligencia. „Umelá inteligencia a strojové učenie na pozadí neustále monitorujú situáciu v dome či byte, kontrolujú okolité prostredie i počasie a prispôsobujú tomu chod všetkých domácich technológií. Vždy maximálne inteligentne, šetrne a s cieľom maximalizovať komfort bývania. Ak ste napríklad ráno nechali vytiahnuté žalúzie, Domotron Next ich cez deň stiahne, aby do interiéru neprenikalo poludňajšie slnko, čím sa ušetrí energia na vychladenie priestoru. Po návrate z práce či školy dokáže Domotron Next spoznať, kto je v domácnosti, automaticky vypne zabezpečovací systém a zároveň každému členovi domácnosti nastaví ideálne prostredie. A takýchto funkcií a automatík ponúka systém stovky,“ hovorí Domotron v správe.

Hoci to môže vyzerať ako zo sci-fi filmu, používateľ má mať neustále všetky automatizácie pod kontrolou, pomocou časovej osi. Tá má poskytovať prehľad naprieč všetkými domácimi technológiami o tom, čo sa dialo, aktuálne deje a čo sa ešte len stane. Nové automatizácie a ani ich neskoršie úpravy vraj nikdy neprebehnú automaticky, bez vedomia používateľa, ale systém ich iba navrhne a používateľ návrh potvrdí, alebo odmietne cez mobilnú aplikáciu.

Zdroj | Domotron

„Domotron Next s umelou inteligenciou a zariadenia zo skupiny Legrand dokážu zjednotiť všetky domáce technológie do jedného smart home systému. Jednoducho. Prehľadne. Komplexne,“ píše sa v tlačovej správe. Obrovskou výhodou má byť hlavne možnosť pretvorenie akejkoľvek domácnosti na smart. Legrand má totiž v portfóliu obrovské množstvo smart produktov, ako smart vypínače, zásuvky, termostaty, radiátorové hlavice, kamery, pohybové a bezpečnostné senzory, videozvončeky a videovrátniky, meteostanice, rozvádzačové relé a stykače, elektromery, senzory vnútornej klímy… Práve tie dokážu nahradiť bežné, hlúpe, prvky domácnosti.

Všetky automatizácie má mať používateľ plne pod kontrolou. Je možné ich prezerať pomocou časovej osi, ktorá je základným prvkom aplikácie Domotron Next. Tá poskytuje dokonalý prehľad naprieč všetkými domácimi technológiami o tom, čo sa dialo, aktuálne deje a čo sa ešte len stane.

Zároveň nové automatizácie ani ich neskoršie úpravy nikdy neprebehnú automaticky, bez vedomia používateľa, ale systém ich iba navrhne a používateľ návrh potvrdí, alebo odmietne cez mobilnú aplikáciu. Čerešničkou je ovládanie systému pomocou hlasu cez Apple Siri, Amazon Alexa či Google Assistant.

„Za takmer desať rokov vývoja pokročilého smart home systému pre novostavby sme nazbierali hromadu skúseností a poznatkov, ktoré sme už dlhší čas chceli ponúknuť aj majiteľom všetkých existujúcich domácností. Našli sme spôsob, ako naše know-how spojiť s umelou inteligenciou, ktorá je srdcom nového produktu Domotron Next. A tiež partnera, ktorý ako prvý globálny hráč v tomto odvetví prichádza s kompletným portfóliom spoľahlivých bezdrôtových smart home produktov pre všetky relevantné domáce technológie. Odteraz si tak môže dopriať čaro skutočnej domácej automatizácie naozaj každý,“ povedal Alex Janušek, spoluzakladateľ Domotronu.

Zdroj | Legrand | Netatmo

Ako to bude celé fungovať?

Domotron v rámci programu Works with Legrand spolupracuje s francúzskym Legrandom a tak vraj dokáže navrhnúť pre akýkoľvek byt či dom riešenie, ktoré pokryje a pripojí všetky technológie v domácnosti. Má ísť o vypínače Legrand Valena Life s Netatmo a Bticino Living Now s Netatmo, ktoré ovládajú osvetlenie, žalúzie či čokoľvek na elektrickú energiu (garážová brána, závesy, strešné okno, klimatizáciu…).

Stačí pritom vymeniť starý vypínač za nový. Tie sa už iba doplnia o ďalšie produkty z dielne skupiny Legrand a všetko sa pripojí do smart home systému Domotorn Next. O všetko sa pritom postará Domotron. Celý proces predaja má pritom prebiehať on-line.

Už teraz si každý môže pomocou chatbota na stránke Domotronu zistiť cenu. V našom prípade by ale nebola vôbec malá. Pre 3-4-izbové byty má byť cena okolo 2 500 – 5 000 € v závislosti od množstva a typov použitých produktov. 

Zároveň pre všetkých, ktorí si Domotron Next objednajú do konca roka, získajú aplikáciu Next doživotne zadarmo. Zákazníci, ktorí si kúpia Domotron Next v budúcom roku, budú platiť za využívanie mesačný poplatok 5-15 €, opäť v závislosti od množstva prvkov v domácnosti.

Zdroj | Legrand

Ak si Domotron Next vyberiete on-line, následne prebehne séria on-line stretnutí a objednávka s platbou ako v e-shope. Potom už si len vyberiete termín inštalácie a autorizovaný integrátor vám systém nainštaluje a oživí. Proces dodania má tak trvať iba niekoľko dní.

Viac informácií o Domotron Next, ale aj o histórii Domotronu nájdete v našom exkluzívnom rozhovore.

Zdroj | Legrand

 

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.