Reklama

Slovensko nie je jedinou krajinou, kde sa ničia zdieľané bicykle a kolobežky

Zdroj | Actu.fr
Michal Spiegel
Zdroj | Actu.fr
Zdroj | Actu.fr

Zdieľané bicykle a kolobežky, ktoré sa objavili v kontajneroch, na internetovom bazáre či hodené v jazere nie sú fenoménom iba na Slovensku. Podobné prípady sa dejú po celom svete.

Komentáre typu „toto by sa v zahraničí stať nemohlo“ alebo „toto je možné iba na Slovensku“ vychádzajú zo stereotypov, ktoré máme o zahraničných krajinách a tiež o našej domovine. Každý stereotyp samozrejme vychádza do istej miery z pravdy, nikdy ale nemôžeme zovšeobecňovať a pripisovať nejaké vlastnosti celej spoločnosti.

Pozrite si

Zdieľané kolobežky Mint už brázdia ulice Bratislavy

Väčšina z nás si asi nenecháva odomknuté domy ako to môžeme vidieť na dedinách vo Švajčiarsku, no tiež nemôžeme povedať, že sa na Slovensku kradne a ničí všetko, čo nie je primontované k zemi.

Búrlivú internetovú diskusiu rozprúdili fotky zdieľaných bicyklov, ktoré krátko po uvedení v Bratislave, skončili zničené vandalmi a hodené v kontajneroch. Nasledovali kolobežky Mint, ktorých polovicu pokradli rôzne indivíduá. Poďme sa pozrieť na príklady z ostatných krajín, kde zaviedli zdieľané formy dopravy.

Zdroj | Vox

Najnovšie sa napríklad objavila fotka  kolobežiek vo francúzskom meste Lyon, ktoré sa podarilo nájsť a vytiahnuť z miestnych riek. Viac ako sto kolobežiek na dne francúzskych riek spôsobuje ekologické zaťaženie kvôli lítiu, ktoré sa v batériách kolobežiek nachádza. V Lyone a v iných francúzskych mestách sa tomuto trendu pripisuje nahnevanosť občanov, ktorým množstvo kolobežiek a neexistencia pravidiel pre ich bezpečné šoférovanie a parkovanie prekáža.

Francúzsko nie je ojedinelým prípadom. V USA po spustení zdieľania elektrických kolobežiek Lime a Bird skončilo takmer 100 kolobežiek v kalifornskom jazere.

Krátko po spustení v San Franciscu bolo zničených alebo ukradnutých 200 zo 650 kolobežiek. Na Instagrame dokonca vznikol účet Bird Graveyard, ktorý každý deň dostáva desiatky fotiek z kolobežkového vandalizmu.

Zdroj | Bird Graveyard
Pozrite si

Aké sú naše prvé dojmy zo SlovnafBAjk?

Výnimkou nie sú ani zdieľané bicykle. V anglickom Manchestri firma Mobike dokonca zrušila službu zdieľaných bicyklov práve kvôli krádežiam a vandalizmu.

Keď najbližšie budete čítať o tom, ako na Slovensku opäť ukradli kolobežky či zdieľané bicykle, spomeňte si na prípady zo sveta. Nie je to tu také zlé, ako môžeme mať niekedy pocit.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.