Reklama

Slovenské firmy vstupujú do metaverza, otvoria si v ňom pobočky i vlastné mestá

Zdroj | Telekom
Stanislav Vinc
Zdroj | Telekom
Zdroj | Telekom

Ani slovenské spoločnosti nebudú chýbať v metaverze. Tatra banka v ňom otvorí svoju prvú pobočku Tatra Academy, zatiaľ čo Telekom si v ňom prostredníctvom obľúbenej videohry založí vlastné mesto, v ktorom nebude chýbať ani hudobný klub, kino a obchod.

Pojem „metaverse“ či metaverzum na nás v posledných mesiacoch vyskakuje z každej strany. Pomerne abstraktný pojem s históriou siahajúcou do 90. rokov pomaly začína objavovať čoraz viac spoločností, vrátane tých slovenských. Medzi prvými je aktuálne Tatra banka a Telekom, ktorý do metaverza vstupuje ako úplne prvý operátor na svete.

Tatra banka si ešte v roku 2020 vytvorila svoju vlastnú digitálnu osobnosť zvanú Bejby Blue, ktorá sa stala tvárou študentských kampaní. Teraz má Bejby Blue vstúpiť do metaverza, kde banka otvorí aj svoju prvú pobočku Tatra Academy.

Zdroj | Tatra banka

Tatra banka vstúpi do metaverza prostredníctvom Decentralandu, virtuálneho sveta, ktorý vlastnia jeho používatelia. Vo svojej virtuálnej pobočke v ňom chce Tatra banka organizovať koncerty a diskusie so známymi osobnosťami, no chýbať v nej nebude ani „galéria nádejných umelcov“. Na jej spustenie si podľa všetkého budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Pozrite si

V Slovenskej sporiteľni vás privíta prvá 3D holografická bankárka, Vesna

O niečo bližšie k vstupu do metaverza je Telekom, ktorý tak urobí prostredníctvom videohry Roblox. Paradoxom je, že táto hra bola pôvodne vydaná ešte v roku 2006 a až v posledných mesiacoch jej začali mnohí pripisovať titul prvej lastovičky vo sfére metaverza. Môže za to fakt, že jej funkcie (vytváranie vlastných svetov, hier, aktivít či fungovanie vlastnej internej ekonomiky) skrátka spadajú do definície tohto populárneho pojmu.

Telekom si v hre Roblox vytvoril vlastné mestečko Beatland, ktoré má byť primárne o umení. Na otváracej party tohto mesta bude hrať DJ Boris Brejcha, ktorý svoj prvý set odohrá v Beatlande už 22. apríla o 19.00 hod.

https://youtu.be/Y0szO9dbwEA

V magentovom mestečku nebude chýbať ani kino, kde si bude možné pozrieť krátke filmy od umelcov Haeina Kima a Aleksandry Bokovej, rôzne minihry a miesta, kde bude možné vykonávať rôzne povolania od barmana cez klubového promotéra, upratovača až po predavača v obchode s nahrávkami. Zarobené virtuálne peniaze bude možné minúť vo virtuálnom Telekom Shope, kde sa bude predávať tzv. „verch“, teda virtuálne predmety pre virtuálnych avatarov.

Zdroj | Telekom

Až čas ukáže, či má metaverzum skutočne nejaký význam a či o pár rokov (či desaťročí) budeme tráviť väčšinu času vo virtuálnych svetoch, kde budeme pracovať, zabávať sa a zarábať virtuálne peniaze. Aktuálne však ide viac o zaujíamvú marketingovú príležitosť pre firmy, z ktorých niektoré sa metaverzu rovno vysmievajú.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.