Reklama

Slovák vytvoril unikátne ilustrácie tisícov známych exoplanét

Zdroj | Martin Vargic
Stanislav Vinc
Zdroj | Martin Vargic
Zdroj | Martin Vargic

Slovenský umelec a grafický dizajnér Martin Vargic opäť ohúril svet svojim umeleckým talentom spojeným s jeho nadšením pre vesmír. Už ako 10-ročný prostredníctvom rodinného teleskopu pozoroval lunárne krátery, mesiace Jupitera a fázy Venuše, teraz mapuje planéty podobné Zemi.

V nadväznosti na svoju knihu Vargic’s Curious Astronomical Compendium, ktorú vydal už ako 21-ročný, teraz svetu ukázal ďalších viac ako 1 800 exoplanét na vizalizáciách The Exoplanet Zoo a Icy and Rocky Worlds.

Takzvané extrasolárne planéty, častejšie známe ako exoplanéty, ľudí fascinujú už celé stáročia, hoci existenciu prvej sa podarilo napokon potvrdiť až v roku 1992. Možnosťou, že mnohé z nich sa podobajú Zemi a tak na nich môže existovať život podobný tomu nášmu, nedá spávať vedcom, nadšencom pre vesmír, ani umelcom ako je Martin Vargic.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Martin Vargic
The Exoplanet Zoo – vizualizácia viac ako 1 100 známych exoplanét rôzneho druhu a veľkostí

K prvému júlu je oficiálne potvrdených 6 660 exoplanét vyskytujúcich sa v 4 868 planetárnych systémoch, z ktorých 995 obsahuje viac ako jednu planétu. Pátranie po ďalších exoplanétach a ich skúmanie, je aj jednou z hlavných misií vesmírneho teleskopu Jamesa Webba.

Vargic na vytvorenie svojich ilustrácií využil vedecké modely a aktuálne informácie o exoplanétach, čoho výsledkom je zobrazenie tisícov známych exoplanét rôzneho druhu, zoradené podľa množstva tepla, ktoré im poskytuje ich hviezda. Planéty sú na infografike zobrazené vo vzájomnej relatívnej veľkosti a samozrejme aj označené svojimi oficiálnymi názvami, aby ste sa o nich v prípade záujmu mohli dočítať viac online.

Zdroj | Martin Vargic
Icy and Rocky Worlds – vizualizácia viac ako 800 známych exoplanét, o ktorých sa predpokladá, že sú kamenisté alebo suchozemské

„Dokončenie oboch infografík trvalo asi 6-7 mesiacov. Pracoval som na oboch súčasne, pričom som vytváral planétové textúry a planéty vykresľoval jednu po druhej. Údaje pre obe exoplanetárne infografiky som čerpal z troch verejne dostupných databáz exoplanét, The Extrasolar Planet Encyclopaedia, NASA Exoplanet Archive a ExoKyoto“ uviedol Vargic pre Universe Today.

Vargicove infografiky si môžete prezrieť v plnom rozlíšení na jeho webovej stránke www.halcyonmaps.com, kde si ich môžete aj objednať ako plagáty či puzzle. Už teraz má ale Vargic v hlave nápad na ďalšiu výzvu, vytvoriť super-veľkú infografiku znázorňujúcu každú jednu objavenú exoplanétu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.