Reklama

Slováci vyvinuli pokročilé riešenie pre čipovanie odpadových nádob

Zdroj | Sensoneo
Števo Porubský
Zdroj | Sensoneo
Zdroj | Sensoneo

Slovenská spoločnosť Sensoneo, ktorá sa už roky venuje vývoju a výrobe systémov pre odpadové hospodárstvo predstavila nový systém pre čipovanie nádob. Nové nástroje majú podľa spoločnosti kompletne sprehľadňovať celú infraštruktúru.

Zdroj | Sensoneo

Nástroje Sensonea majú kompletne sprehľadniť celú kontajnerovú infraštruktúru z pohľadu počtu, rozmiestnenia a typológie jednotlivých kontajnerov. Umožňujú tiež rýchle výhľadanie majiteľa, jednoduchšie identifikovanie neplatičov, zamedzenie podvodom a neoprávnenému nakladaniu s nádobami.

Naše riešenie pre monitorovanie odpadu je na Slovensku nasadené vo viac ako 20 mestách. Popri snahe o zefektívnenie zvozu odpadu, úsporu nákladov a optimalizáciu umiestnenia a kapacity kontajnerov, sme zo strany miest aj zvozových spoločností čoraz intenzívnejšie vnímali aj potrebu presnej a spoľahlivej evidencie všetkých nádob,“ vysvetlil zakladateľ spoločnosti Sensoneo, Martin Basila. 

Zdroj | Sensoneo

Súčasťou riešenia sú nalepovacie štítky s QR a RFID šítkami, ale aj tzv. „štuplové“ čipy. Úplnou novinkou sú pevné štítky z tvrdého plastu, ktoré je možné nalepiť alebo prinitovať. Tie sú vybavené taktiež čiarovými kódmi. Čip je vyrobený z tvrdého a pevného materiálu, ktorý má byť veľmi náročné poškrabať, resp. poškodiť.

Unikátny čiarový kód, ktorý je čitateľný aj voľným okom, umožňuje presnú identifikáciu a jednoduchú dohľadateľnosť. Dáta o majiteľoch kontajnerov nie sú dostupné priložením čítačky, čím sa zaručuje ochrana osobných dát. Obsluha nevyžaduje žiadne špeciálne zariadenie – postačuje akýkoľvek smartfón s appkou Sensoneo.

Zdroj | Sensoneo

Každý zo spôsobov má svoje výhody, a veríme, že mestá dobre poznajú svoje špecifiká, aby si vedeli zvoliť ten ideálny pre svoje potreby. QR kódy považujeme za vhodné doplnkové riešenie k štuplovým čipom – tie  sú zaujímavé pre tých, ktorí uprednostňujú, keď čip nepúta pozornosť. Pevné štítky sú ideálne pre mestá či mestské služby, ktoré chcú evidenčný proces udržať pod svojou taktovkou a potrebujú sa na riešenie spoľahnúť dlhodobo,“ dodal Martin Basila. 

Spustenie evidenčného systému má prinášať výhody aj občanom. Vďaka čipovaniu nádob získať lepší prístup k informáciám ohľadom komunálnych služieb. Naskenovaním čiarového kódu si môžete overiť najbližší harmonogram zvozov a skontrolovať komodity, ktoré do daného kontajnera patria. Po prihlásení do aplikácie si môžete nahlasovať aj škodové udalosti, poškodený kontajner či potrebu výmeny, alebo požiadať o neplánovaný výsyp, pokiaľ to mesto umožňuje. 

Zdroj | Sensoneo

Veľkou nevýhodou ale ostáva, že čipy slúžia iba na evidenciu, nie na efektívnejší zvoz nádob. Niektoré domácnosti totiž nevyprodukujú za týždeň či dva toľko odpadu, aby bolo nutné nádoby pravidelne vyvážať. Nákladné vozidlo tak zastavuje a rozbieha sa od každej zbernej nádoby. Je to neefektívne nielen na čas, ale aj zvyšovanie záťaže pre životné prostredie.

Sensoneo síce tvrdí, že ich evidenčný systém je výhodný aj vďaka tomu, že všetky jeho verzie majú v sebe zabudované RFID čipy, čo má byť príprava pre akékoľvek ďalšie nástroje či služby, ktoré dokážu posunúť úroveň správy odpadu ešte vyššie.

Napríklad inštaláciou Sensoneo snímača výsypov na zvozové vozidlo je vďaka čipovaniu nádoby čiarovým kódom možné zabezpečiť 100% potvrdenie realizácie výsypu na minútu presne, alebo potvrdiť výšku zaplnenia v čase výsypu. Bez snímača zaplnenia vo vnútri nádoby je to ale takmer nemožné.

Zdroj | Sensoneo

Vďaka Sensoneo čipovaniu je tiež neskôr možné nasadiť nástroj na realizáciu „Zvozu na zavolanie“ jednoducho cez systém, nasadiť model „Plaťte podľa objemu vyprodukovaného odpadu“ alebo nainštalovať komplexný systém pre výkazníctvo na základe váhy, ktoré je jednou z legislatívnych povinností, ktoré začnú platiť od roku 2021.

Uvidíme teda či sa samosprávy zobudia a začnú s odpadovým hospodárstvom robiť čosi viac ako doteraz. Momentálne to (česť výnimkám) stále na Slovensku vyzerá s odpadmi ako v polovici minulého storočia.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.