Slováci testujú „vesmírny“ internet vecí

ZDROJ | GOSPACE

Slovenská spoločnosť GOSPACE v spolupráci s telekomunikačným operátorom Slovanet dá sieti LoRaWAN tretí rozmer. Long Range Wide Area Networks – rozsiahle siete dlhého dosahu, ktoré zastrešuje LoRa Alliance, sú určené pre internet vecí (IoT) a začínajú sa spúšťať po celom svete. Ako prví ju celoštátne spustili v Južnej Kórei.

Pozrite siSamsung Electronics a SK Telecom spúšťajú prvú celoštátnu sieť IoT

GOSPACE testuje sieť LoRaWAN pre internet vecí v stratosfére v rámci svojho v poradí 18. stratosférického letu. Má ísť o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete. Technológia IoT má podľa slov predstaviteľov spoločností GOSPACE a Slovanet potenciál urobiť revolúciu nielen na zemi, ale aj vo vesmíre.

iot
ZDROJ | InBusiness

Stratosférická sonda na balóne bude štartovať zo športového letiska v Partizánskom. Pôjde o prvý let stratosférického balóna na svete, využívajúci obojsmernú komunikáciu  prostredníctvom siete LoRaWAN vo výške približne 38 km.

Naprieč atmosférou

V takejto vrstve stratosféry panujú extrémne fyzikálne podmienky – podobné tým vo vesmíre. Partnerom projektu je Slovanet, ktorý ako prvý tento rok spustil sieť LoRaWAN na Slovensku. Ako poskytovateľ (aj) bezdrôtového pripojenia Wi-Fi a FWA má k takejto technológii blízko.

Pozrite siDigital Catapult pokryje Londýn bezplatnou sieťou LoRaWAN

GOSPACE, ktorá pracuje aj na vývoji mikrosatelitov a podieľala sa na vývoji prvej slovenskej družice skCUBE, vidí možné aplikácie a komerčné využitie technológie LoRaWAN aj na prahu vesmíru.

„V prípade úspešného testu priameho dosahu siete LoRaWAN v smere zem – vzduch sa vynára úvaha o využívaní tejto technológie IoT aj pre satelity letiace na nízkej obežnej dráhe a iné zaujímavé aplikácie využiteľné v praxi“, myslí si výkonný riaditeľ spoločnosti Pavol Turčina.

Poloha pomocou triangulácie

GOSPACE sa s partnermi chce pokúsiť aj o experimentálne určenie polohy cez internet vecí – LoRaWAN na základe triangulácie, keďže sonda bude v rovnakom čase komunikovať s viacerými bezdrôtovými bránami. Tieto dáta budú porovnané s polohou určenou pomocou navigačných družíc a následne vyhodnotená ich presnosť.

gospace-sonda
ZDROJ | GOSPACE

Okrem brán Slovanetu budú v rámci testu so sondou pripravení komunikovať aj ďalší partneri – spoločnosť České Radiokomunikace a nemecká spoločnosť DIGIMONDO, člen aliancie LoRaWAN.

Pozrite siČo je GPS, globálny pozičný systém?

Poznamenajme však, že tadiaľto cesta praktického využitia stratosférického pripojenia cez LoRaWAN asi nepovedie. GOSPACE v tlačovej správe uvádza, že výsledky porovná s meraniami pomocou GNSS. Ako experiment je to fajn, ale jeho praktická použiteľnosť je otázna. Triangulácia má totiž aj v tomto prípade obmedzenú presnosť, podobne ako určovanie polohy na báze triangulácie BTS v sieti mobilných operátorov.

Rozhodne sa nemôže merať s presnosťou určenia polohy pomocou GNSS, čo je skratka pre Global Navigation Satellite System. Sem patrí starý dobrý americký GPS, ruský GLONASS, čínsky Beidou, aj európsky Galileo (vo výstavbe) a regionálne systémy Indie a Japonska.

ZdrojGOSPACE

Komentáre k článku