Reklama

Slováci sa môžu tešiť na nové pravidlá o zdaňovaní kryptomien

Zdroj | Freepik - author: macrovector
Jakub Kraľovanský
Zdroj | Freepik - author: macrovector
Zdroj | Freepik - author: macrovector

Slovensko patrí v súčasnosti medzi krajiny s jedným z najprísnejších legislatívnych rámcov, ktoré upravujú zdaňovanie príjmov z kryptomien. Tomu ale môže byť zakrátko koniec.

Parlament v polovici mája jednoznačne schválil novelu zákona, ktorou sa výrazne zníži daňovo-odvodové zaťaženie ziskov z predaja virtuálnych mien. 

Dnes je v platnosti legislatíva, ktorá Slovákom nehoráznym spôsobom znižuje zisky z kryptomien a to viac ako o tretinu. Každá fyzická osoba je povinná zaplatiť daň zo zisku vo výške 19 % alebo 25 % a k tomu navyše aj odvody na zdravotné poistenie vo výške 14 %.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pri tom sa neberie ohľad na to, ako dlho kryptomeny držíte, či sa jedna o vlastníctvo v trvaní niekoľkých rokov, alebo obchodovanie na dennej báze, zdaňujete to rovnako. Rovnako je bezpredmetné aj to, že si už zdravotné odvody platíte z iných činností.

Zdroj | Art Rachen

Nový návrh „krypto“ zákona posunuli poslanci do druhého čítania. Zo 145 zúčastnených poslancov hlasovalo za novelizáciu až 113 z nich, proti boli len 4 poslanci a hlasovania sa zdržalo 28 z prítomných. Tieto čísla vyzerajú veľmi sľubne, no na definitívne schválenie si budeme musieť počkať do ďalšej schôdze parlamentu, ktorá by sa mala konať v júny.

Čo teda nový zákon zmení? Viac než len vítaný krok je navrhované úplne zrušenie štrnásťpercentného zdravotného odvodu. Slovensko je asi jedinou krajinou na svete, ktorá ukladá takúto povinnosť v súvislosti s kryptomenami.

Ďalšou dobrou správou je navrhovaná osobitná sadzba dane vo výške 7 %, tou sa budú zdaňovať zisky z predaja kryptomien, ktoré zrealizujete aspoň rok po nadobudnutí kryptomeny. Ak poslanci novelu zákona schvália, účinná bude od 1. januára 2024.

Dôležité je pripomenúť, že daň z predaja kryptomien na Slovensku neplatíme len vtedy keď kryptomeny vymeníme za peniaze. Rovnakú povinnosť máme aj v prípade, že len vymeníme jednu kryptomenu za inú. A dokonca aj keď zaplatíme kryptomenami za tovary alebo služby. Znie to absurdne, no ako inak, na Slovensku je to tak. 

Za zmienku stojí aj to, ako vyzerá zdaňovanie kryptomien v iných častiach sveta. Najhoršie podmienky majú obyvatelia Belgicka, Filipín, Japonska, Islandu či Izraelu, kde sa kryptomenoví investori trápia s daňovým zaťažením vo výške 40 %- 50 %.

Naopak priaznivú legislatívu nájdeme v Nemecku, Švajčiarsku aj Slovinsku, kde po roku držania kryptomeny neplatíte vôbec žiadnu daň. Ideálne sú však daňové raje, kde žiadna krypto daň neexistuje. Medzi ne patrí napríklad Lichtenštajnsko, Spojené arabské emiráty, Bahamy či Bermudy. 

Mnoho investorov nevenuje veľkú pozornosť zdaňovaniu kryptomien a túto povinnosť doslova až ignorujú. To nie je veľmi šťastné riešenie. Blockchaine je verejný, každý záznam na ňom zostane navždy a je len otázka času, kedy sa aj naša Finančná správa naučí z tejto účtovnej knihy čítať. 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.